Γκολ για Πιέρο και Κωστή, νίκη Ανδρέου επί του Λαΐφη (BINTEO)

Δευτέρα, 6/12/2021 - 12:07

Ήταν ένα άκρως παραγωγικό Σαββατοκύριακο για τους Κύπριους του εξωτερικού. Είχαμε παίκτες που βρήκαν δίχτυα, που μοίρασαν ασίστ, ενώ είχαμε κι έναν νικητή σε έναν «εμφύλιο».

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Ο Πιέρος Σωτηρίου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης της Λουντογκόρετς με 4-2 επί της Λοκομοτίβ Σόφιας εκτός έδρας. Ο 28χρονος επιθετικός πέτυχε τα πρώτα δύο τέρματα (5’ και 43’ με πέναλτι), ενώ μοίρασε την ασίστ στον Ντεσπότοβ στο 48’ για το τρίτο τέρμα της ομάδας από το Ράζγκραντ.

Δείτε εδώ την εκπληκτική εμφάνιση του Πιέρου, με τα δύο γκολ και την ασίστ.

Στην Ελλάδα, ο Ιωάννης Κωστή βρήκε και πάλι δίχτυα με τον Ολυμπιακό Β’. Αυτή τη φορά, ο Κύπριος μεσοεπιθετικός σκόραρε από το σημείο του πέναλτι στο 30ό λεπτό, στη νίκη με 2-1 επί του Πανσερραϊκού για τη Super League 2. Μάλιστα, αυτό το παιχνίδι έγινε στο «Γ. Καραϊσκάκης», με τον Κωστή να παίρνει μια πρώτη γεύση από το φαληρικό γήπεδο.

Δείτε στο 2:02 το γκολ του νεαρού άσου.

Από εκεί και πέρα, στο Βέλγιο είχαμε έναν… κυπριακό εμφύλιο. Η Σταντάρ Λιέγης του Κώστα Λαΐφη υποδέχθηκε τη Σαρλερουά του Στέλιου Ανδρέου, στο ντέρμπι της Βαλλωνίας. Αμφότεροι ήταν βασικοί στα αρχικά σχήματα των ομάδων τους, όμως νικητής ήταν ο Ανδρέου, καθώς η Σαρλερουά επιβλήθηκε με 3-0, σε ένα παιχνίδι ωστόσο που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Οπαδοί των γηπεδούχων προκάλεσαν επεισόδια, πρώτα στο 62ο λεπτό ρίχνοντας καπνογόνα και διακόπτοντας το παιχνίδι για 10 λεπτά και ύστερα στο 87ο λεπτό, με τον διαιτητή να αποφασίζει την οριστική διακοπή.

Τέλος, ο Αγγλοκύπριος, Μάρκους Έντουαρντς, ήταν πρωταγωνιστής στη νίκη της Γκιμαράες επί της Πάσος Φερέιρα εκτός έδρας με 2-1, αφού έβγαλε την ασίστ για το νικητήριο γκολ της ομάδας του.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι του εξωτερικού.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Τράνμιρ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Βασικός στην ευρεία νίκη επί της Τράνμιρ για το Κύπελλο Αγγλίας.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Έμεινε στον πάγκο στο ματς κόντρα στην Τράνμιρ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Η επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την Κρόουλι είναι αύριο (7/12) κόντρα στην Γουόλσολ για το πρωτάθλημα.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Η Σάουθεντ παίζει αύριο (7/12) κόντρα στην Μέιντενχεντ για το πρωτάθλημα.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Μπρόμλεϊ.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Απουσίαζε από το εντός έδρας 3-0 κόντρα στη Μέιντενχεντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Πέρασε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μίλαν.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Ο Κύπριος μπακ είχε γίνει αναγκαστική αλλαγή στο ματς κόντρα στην Τσιταντέλα την προηγούμενη Πέμπτη (2/12) λόγω τραυματισμού κι έτσι έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Πίζα.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Πάσος Φερέιρα. Έβγαλε την ασίστ στο νικητήριο γκολ της Γκιμαράες στο 90ό λεπτό.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Σαρλερουά του Στέλιου Ανδρέου, σε ένα ματς που διεκόπη οριστικά στο 87’.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ο Κύπριος στόπερ ήταν βασικός στη νίκη με 3-0 επί της Σταντάρ Λιέγης εκτός έδρας.

Αυστρια

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Υπάρχει χειμερινή διακοπή στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας, με την επιστροφή στη δράση να γίνεται στα μέσα Φεβρουαρίου.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ήττα με 4-1 από τον Ατρόμητο.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος των Πειραιωτών από το σημείο του πέναλτι στο 30’. Αντικαταστάθηκε στο 74ο λεπτό.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Μπήκε στο ματς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί του Διαγόρα Ρόδου. Αντικαταστάθηκε στο 75ο λεπτό.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Εργοτέλη. Αντικαταστάθηκε στο 69ο λεπτό.

Νικόλας Δημητρίου (Παναθηναϊκός Β'): Ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στον Εργοτέλη, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός): Ο Κύπριος επιθετικός έκανε το ντεμπούτο του στη φετινή Super League 2, περνώντας στο ματς στο 80ό λεπτό στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Καλλιθέας.

Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τα Χανιά.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 κόντρα στη Μάδεργουελ.

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κιλμάρνοκ, όμως δεν χρησιμοποιήθηκε.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Δύο γκολ και μία ασίστ είχε ο Κύπριος επιθετικός στην εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Λοκομοτίβ Σόφιας. Αντικαταστάθηκε στο 63ο λεπτό.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Έμεινε στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Μπότεβ Πλόντβιβ.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς, όμως δεν πήρε λεπτά συμμετοχής.