Γκολ για Πηλέα, Κυπριανού και Τσαρούλλα, ασίστ για Φώτη (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 18/9/2023 - 10:33
ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΛΕΑΣ (panserraikosfc.gr)

Μπορεί η παρουσία της εθνικής ομάδας της Κύπρου να μην ήταν και η καλύτερη δυνατή στα παιχνίδια των προκριματικών για το Euro 2024, ωστόσο αρκετοί από τους συμπατριώτες μας που αγωνίζονται εκτός συνόρων είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στις ομάδες τους.

Θα κάνουμε αρχή από την Ελλάδα, εκεί όπου ο Κώστας Πηλέας βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα με τη φανέλα του Πανσερραϊκού. Ο 24χρονος αριστερός μπακ πέτυχε το τέταρτο γκολ της ομάδας του, κάνοντας το 4-2 επί της Κηφισιάς, η οποία ωστόσο ισοφάρισε στο φινάλε σε 4-4.

Στην Αγγλία και την Λιγκ 1, ο Έκτορ Κυπριανού βρήκε δίχτυα στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Λέιτον Όριεντ, με κοντινή προβολή. Ο 22χρονος χαφ δεν πανηγύρισε το γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του, για την οποία ο Ρούελ Σωτηρίου αγωνίστηκε για 90 λεπτά.

Δείτε το γκολ στο 0:34.

Παραμένουμε στη Γηραιά Αλβιώνα και πάμε στη Λιγκ 2 αυτή τη φορά, εκεί όπου ο Νικ Τσαρούλλα τα έκανε... όλα στη νίκη της Κρόουλι Τάουν επί της Τράνμιρ με 3-2. Στο 61' έδωσε ασίστ για να γίνει το 1-1, ενώ στο 68' με σουτ με το αριστερό του πόδι έκανε το 2-2, με το νικητήριο τέρμα να έρχεται στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δείτε την ασίστ στο 1:11 και το γκολ στο 1:45.

Στη Γερμανία, ο Αντόνιο Φώτη κατέγραψε την πρώτη του ασίστ στη σεζόν. Για την ακρίβεια, μπήκε αλλαγή στο 75' και μετά από δύο λεπτά έδωσε πάσα στον Ντέρικ Κον για να πετύχει το έκτο γκολ για το Αννόβερο, στη νίκη με 7-0 επί της Όσναμπρικ.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Βασικός και σκόρερ στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Λέιτον Όριεντ (9 συμμ./3 γκολ).
Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Αγωνίστηκε για 90 λεπτά στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Πίτερμπρο (10 συμμ./3 γκολ).
Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Είχε γκολ κι ασίστ στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Τράνμιρ (9 συμμ./4 γκολ/2 ασίστ).
Μίκι Δημητρίου (Κρου Αλεξάντρα): Βασικός στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Γουίμπλεντον (11 συμμ./3 γκολ/2 ασίστ).

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Η Σαλερνιτάνα αγωνίζεται σήμερα (18/9, 19:30) κόντρα στην Τορίνο (4 συμμ.).
Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Πέρασε αλλαγή στο 78' στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Τερνάνα (5 συμμ./1 γκολ).

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Πέρασε αλλαγή στο 75' και δύο λεπτά αργότερα έδωσε ασίστ στο έκτο γκολ της ομάδας του, στην εντός έδρας νίκη με 7-0 επί της Όσναμπρικ.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Ο Κύπριος αμυντικός έκανε το φετινό του ντεμπούτο με την Σταντάρ, στην εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Έουπεν. Αντικαταστάθηκε στο 73ο λεπτό (1 συμμ.).
Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 4-2 από την Μπριζ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 58' (6 συμμ./1 γκολ).

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μορεϊρένσε. Βγήκε αλλαγή στο 75' (4 συμμ.).

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Ο Βόλος αγωνίζεται σήμερα (18/9, 18:00) στην έδρα του Ατρόμητου (3 συμμ./1 γκολ).

Κωνσταντίνος Καραγιάννης (Βόλος ΝΠΣ): (0 συμμ.)
Ανδρέας Καρώ (ΟΦΗ): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Λαμία, ωστόσο σκόραρε κατά της ομάδας του στο 75', διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (4 συμμ.).
Κώστας Πηλέας (Πανσερραϊκός): Πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα στο εκτός έδρας 4-4 κόντρα στην Κηφισιά (4 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μάδεργουελ (10 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).

Σουηδία

Ιωάννης Πίττας (ΑΪΚ): Η ΑΪΚ αγωνίζεται σήμερα (18/9, 20:10) κόντρα στην Ντέγκερφορς (6 συμμ./4 γκολ).

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ζλάτε Μόραβτσε (1 συμμ.).

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Πέρασε αλλαγή στο 55' στην εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βίσελ Κόμπε (16 συμμ./4 γκολ).

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μινεσότα Γιουνάιτεντ (22 συμμ./1 γκολ/1 ασίστ).
Τζακ Παναγιώτου (Νιου Ίνγλαντ Ρεβολούσιον): Έμεινε εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τους Κολοράντο Ράπιντς (22 συμμ./5 γκολ/2 ασίστ).

Αυστραλία

Κρίστιαν Θεοχάρους (Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 20 Οκτωβρίου.

*Πηγή φωτογραφίας: panserraikosfc.gr