Γκολ για Σωτηρίου και Δημητρίου, ασίστ ο Τσαρούλλα

Δευτέρα, 13/2/2023 - 15:06

Είμαστε στα μέσα Φεβρουαρίου, επομένως κάποια πρωταθλήματα ανά τον κόσμο επαναρχίζουν. Όπως αυτό της Ιαπωνίας, για παράδειγμα, στο οποίο αγωνίζεται ο Πιέρος Σωτηρίου με τη φανέλα της Σανφρέτσε.

Ο Κύπριος φορ αναμένεται να επιστρέψει στις επίσημες υποχρεώσεις μέσα στην επόμενη εβδομάδα, ενώ σε 2 εβδομάδες γίνεται η σέντρα στο MLS, εκεί όπου βρίσκουμε τον Μαρίνο Τζιωνή με τη Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι.

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε είχαμε ορισμένους συμπατριώτες μας που διέπρεψαν. Στο Ισραήλ, ο Κωνσταντίνος Σωτηρίου (αριστερά στην κεντρική φωτογραφία) βρήκε δίχτυα με την Χάποελ Χάιφα, στη σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νες Ζιόνα. Ο 26χρονος κεντρικός αμυντικός άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με κεφαλιά στο 39' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Σκόρερ χρίστηκε και ο Μίκι Δημητρίου με τη Νιούπορτ Κάουντι και μάλιστα με πανομοιότυπο τρόπο (κεφαλιά μετά από κόρνερ). Το τέρμα αυτό, μάλιστα, σημειώθηκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αγγλοκύπριο στόπερ να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του με 1-0 επί της Μπάροου εκτός έδρας.

Ήρωας στο φινάλε έγινε και ο Νικ Τσαρούλλα, με τον Αγγλοκύπριο μπακ να βγάζει την ασίστ για το 2o γκολ της Κρόουλι στην έδρα της Κρου Αλεξάντρα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 2-2.

Στην Ελλάδα, ο Χρήστος Σιέλης κατέγραψε ακόμη μια 90λεπτη συμμετοχή με το Βόλο, αυτή τη φορά κόντρα στον Ατρόμητο στη νίκη με 2-1.

Να σημειωθεί πως δεν υπάρχει δράση στην ελληνική Super League 2, καθώς το πρωτάθλημα διεκόπη, λόγω διαμαρτυρίας για τα χρήματα που θα λάβουν οι ομάδες για τη φορολόγηση του στοιχήματος.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Βασικός στη βαριά εντός έδρας ήττα με 5-0 από τη Μπόλτον. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 13'.

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Πέρασε αλλαγή στο 55ο λεπτό στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Γουόλσολ.

Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Γουόλσολ.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Βασικός στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στην Κρου Αλεξάντρα, βγάζοντας την ασίστ στο 2ο γκολ της ομάδας του στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού τέρματος στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μπάροου. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 15'.

Τέιτ Τράστι (Χάρτλπουλ): Πέρασε αλλαγή στο 77ο λεπτό στο εντός έδρας 2-2 κόντρα στη Σάτον Γιουνάιτεντ.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Η Σαλερνιτάνα αγωνίζεται απόψε (13/2) κόντρα στην Βερόνα εκτός έδρας.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Σουντιρόλ.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Ήταν εκτός αποστολής από την εντός έδρας ήττα με 4-3 από την Πάντερμπορν.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-0 από την Κόρτραϊκ. Δέχθηκε απευθείας κόκκινη στο 83ο λεπτό.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 1-1 κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Απουσίαζε από το εντός έδρας 3-0 επί της Σερέν.

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Πόρτο. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 77'.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Βασικός στη σπουδαία εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ατρόμητου, που ανέβασε το Βόλο στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 5-1 από τη Σέλτικ για το Κύπελλο Σκωτίας.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Βρέθηκε για πρώτη φορά φέτος στην αποστολή της ομάδας του, στην εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Μπάνσκα Μπίστριτσα, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χαποέλ Χάιφα): Βασικός και σκόρερ του πρώτου τέρματος της ομάδας του στην εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Νες Ζιόνα.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Η Σανφρέτσε βρίσκεται σε περίοδο προετοιμασίας και το πρωτάθλημα αναμένεται να αρχίσει στις 17 Φεβρουαρίου.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Η νέα σεζόν στο MLS αναμένται να αρχίσει στις 25 Φεβρουαρίου.

Ινδία

Χάρης Κυριάκου (Ιστ Μπένγκαλ): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Τσεναϊγίν. Αντικαταστάθηκε στο 79ο λεπτό.

Πηγή φωτογραφίας: Hapoel Haifa FC (Facebook page)