Το γκολ του Κάστανου δεν ήταν αρκετό για την ομάδα μας

Σάββατο, 13/10/2018 - 23:37

Η Κύπρος ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 από την Βουλγαρία. Η ομάδα μας προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Κάστανο, όμως οι γηπεδούχοι εμφανώς ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να σκοράρουν δις με τους Ντεσπότοφ και Νέτελεφ και να πάρουν την νίκη.

Με την νίκη τους αυτοί οι Βούλγαροι έκαναν το τρία στα τρία και πλέον είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου.

Για την ομάδα μας ακολουθεί την ερχόμενη Τρίτη εκ νέου εκτός έδρας αγώνας με την Σλοβενία.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ ημίχρονο:

Πρώτη καλή φάση στον αγώνα μόλις στο 4΄ για την Βουλγαρία, όμως ο Μερκής απομάκρυνε έγκαιρα την μπάλα.

Γενικά ο αγώνας κινείτο σε αρκετά αργό τέμπο με την Βουλγαρία να κρατάει μπάλα και την ομάδα μας να αμύνεται σωστά.

Στο 19΄ ο Κάστανος θα εκτελέσει απευθείας φάουλ από πλάγια με τον Ίλιεφ να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 41΄ η Εθνική μας θα καταφέρει να πάρει προβάδισμα με τον Κάστανο μετά από υποδειγματική αντεπίθεση. Ο Λαϊφης με μακρινή μπαλιά βρήκε από αριστερά τον Αβραάμ ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Κάστανό που με πλασέ νίκησε το Ίλιεφ και έκανε το 1-0 για την ομάδα μας.

Β΄ ημίχρονο:

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους (50΄) η ομάδα μας θα χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Σωτηρίου ο οποίος μετά από πάσα του Παπουλή βγήκε τετ-α-τετ με τον Ίλιεφ όμως το σουτ του πήγαινε πολύ πάνω από τα δοκάρια.

Στο 59΄ οι Βούλγαροι θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Ντεσπότοφ μετά από όμορφη συνεργασία των παικτών της γηπεδούχου ομάδας.

Τρία λεπτά αργότερα η Βουλγαρία θα φτάσει πολύ κοντά στην ανατροπή όμως ο Παναγή με αυτοθυσία θα σώσει την εστία του από την παραβίαση.

Στο 68΄ η Βουλγαρία πέτυχε και δεύτερο γκολ δυνατό σουτ του Νέτελεφ. Μετά από σέντρα του Ποπόφ από τα αριστερά ο Νέτελεφ βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Παναγή.

Στα επόμενα λεπτά η ομάδα μας προσπάθησε να απαντήσει στα γκολ των γηπεδούχων. Για τον σκοπό αυτό ο Σιμόν έριξε στον αγώνα τους Μαργκάσα, Χριστοφή και Ρουσιά.

Παρόλα αυτά η ομάδα μας δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Ίλιεφ και μοιραία ηττήθηκε.