Γκουαρδιόλα: «Η Σίτι ''πεινάει'' και θέλει ξανά το πρωτάθλημα»

Κυριακή, 14/1/2024 - 10:15

Η Μάντσεστερ Σίτι έβγαλε ψυχικά αποθέματα και έκανε μεγάλη ανατροπή στην έδρα της Νιούκαστλ, παίρνοντας σπουδαία νίκη με 3-2, η οποία τη φέρνει στο -2 από την πρωτοπόρο, Λίβερπουλ.

Απόλυτος πρωταγωνιστής των «πολιτών» ο Κέβιν Ντε Μπρόινε. Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός που επιστρέφει από τον τραυματισμό του, πέρασε στο γήπεδο στο 69ο λεπτό, σκόραρε ένα υπέροχο γκολ πέντε λεπτά αργότερα και στις καθυστερήσεις έβγαλε την ασίστ στον 20χρονο, Μπομπ, για το γκολ της νίκης.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Πεπ Γκουαρδιόλα, ανέφερε πως η Σίτι «πεινάει» για την κατάκτηση και της φετινής Premier League, ενώ έκανε ειδική αναφορά και στον Ντε Μπρόινε.

«Αυτή η ομάδα πεινάει και θέλει να κερδίσει ξανά τον τίτλο της Premier League. Ο Κέβιν ντε Μπρόινε είναι αυθεντικό ταλέντο. Δεν είναι θέμα τακτικής, είναι ταλέντο», ήταν τα λόγια του Ισπανού τεχνικού.