Γλίτωσε το κάζο αλλά όχι την «γκέλα» ο ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα, 29/8/2022 - 11:15

«Γκέλα» με το καλημέρα από τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος όπως και πέρυσι δεν κατάφερε, να ξεκινήσει νικηφόρα το πρωτάθλημα και έμεινε ισόπαλος στο ΓΣΠ εναντίον της Πάφου, με τελικό σκορ 1-1.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, προσπαθώντας να μαζέψουν τα... σπασμένα στην ανάπαυλα που εμφανίστηκαν κάπως καλύτεροι. Πλέον οφείλουν να γυρίσουν σελίδα και να δείξουν το καλό τους πρόσωπο, στην συνέχεια.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή, μπήκε με νωθρότητα στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα 20 λεπτά, φάνηκε η αδυναμία της ανασταλτικά αλλά και στο δημιουργικό κομμάτι, απέναντι στους «γαλάζιους» που πίεζαν ψηλά και είχαν αποκτήσει τον έλεγχο στην μεσοεπιθετική γραμμή.

Ο ΑΠΟΕΛ αν και πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο έπειτα, δεν κατάφερε να μεταφράσει την κατοχή του σε γκολ. Έτσι η Πάφος εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική λειτουργεία των γηπεδούχων, βγήκε στην αντεπίθεση και σκόραρε με τον Ζάιρο στο 35ο λεπτό.

Φάνηκε η απουσία του Σαρφό στον άξονα, εφόσον ο Γκανέζος ποδοσφαιριστής είναι το κύριο «συστατικό» στο οργανωτικό και δημιουργικό παιχνίδι της ομάδας της Λευκωσίας.

Στο δεύτερο μέρος, οι «γαλαζοκίτρινοι» πίεσαν και κυνήγησαν την ισοφάριση, ενώ οι «γαλάζιοι» επέλεξαν να επικεντρωθούν στα αμυντικά τους καθήκοντα και να χτυπήσουν στην κόντρα.

Η είσοδος του Σατσιά πρόσφερε παραπάνω ενέργεια και τρεξίματα ,στους γηπεδούχους αν και φάνηκε, ότι δεν υπήρχε καθαρό μυαλό και πάλι δυσκολεύτηκαν να συνδυαστούν και να πατήσουν περιοχή.

Εντέλει η ισοφάριση έγινε, από στημένη φάση στο 79ο λεπτό, με τον Σούσιτς να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, από πλεονεκτική θέση.

Στην υπόλοιπη κανονική διάρκεια και στις καθυστερήσεις, ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο πρωταγωνιστής όμως δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή και μοιράστηκε από έναν βαθμό με την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ.

Στον «Αρχάγγελο» μπορεί να μην ξεκίνησαν ιδανικά τις εγχώριες υποχρεώσεις τους, όμως έχουν χρόνο να ανασυνταχθουν και να επιστρέψουν βελτιωμένοι.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» θα πάνε στο ΠΑΠ, για να αντιμετωπίσουν την Ανόρθωση, έχοντας ως στόχο την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, που θα τους προσφέρει πίσω την χαμένη ψυχολογία.