Γλίτωσε τα χειρότερα η Τσέλσι

Αποφάσισε να εμφανιστεί στο γήπεδο η Τσέλσι και τελικά έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Χόθορνς», καθώς έπειτα από ένα εξαιρετικό ματς ήρθε 3-3 κόντρα στη Γουέστ Μπρομ του Σλάβεν Μπίλιτς.

Οι γηπεδούχοι τιμώρησαν κάθε λάθος των «μπλε» στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να προηγηθούν 3-0 μόλις στο 28’ του ματς. Πρωταγωνιστής ο Καλούμ Ρόμπινσον που στο 4’ έβαλε μπροστά την ομάδα του από ασίστ του Ματέους Περέιρα, ενώ στο 25’ είπε «ευχαριστώ» στον Τιάγκο Σίλβα (ντεμπούτο και με το περιβραχιόνιο του αρχηγού) για την γκέλα του και με νέο πλασέ έκανε το 2-0.

Ωστόσο, η Γουέστ Μπρομ συνέχιζε να πληγώνει την Τσέλσι και στο 27’ ο Μπάρτλεϊ διαμόρφωσε το 3-0, δείχνοντας ότι πολύ δύσκολα δεν θα καταφέρει να πετύχει τη μεγάλη έκπληξη.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Λάμπαρντ πραγματοποίησε δύο αλλαγές (Αθπιλικουέτα αντί Αλόνσο και Χάντσον-Οντόι αντί του Κόβατσιτς) και η μοίρα του ματς άλλαξε. Το σύνθημε έδωσε ο Μέισον Μάουντ που στο 55’ με ένα εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, άφησε άγαλμα τον Τζόνστον και μείωσε σε 3-1.

Σε απόσταση… γκολ πήγε το παιχνίδι ο Χάντσον-Οντόι, που έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Χάβερτς, πλάσαρε τον αντίπαλο κίπερ διαμορφώνοντας το 3-2.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 93’, όταν έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή και με τον Χάβερτς πιθανότατα να κάνει χέρι (εξετάστηκε από τον VAR η φάση), ο Έιμπραχαμ πήρε το ριμπάουντ από την ασθενή επέμβαση του Τζόνστον και χάρισε τον βαθμό στην ομάδα του.