Γλίτωσε την ήττα από τη Γρανάδα σε ματς-ροντέο η Μπαρσελόνα

Δευτέρα, 9/10/2023 - 00:11

Φοβερό ματς χωρίς νικητή στο φινάλε της 9ης αγωνιστικής της La Liga, με την Μπαρτσελόνα να απειλείται με την πρώτη της φετινή ήττα από τη Γρανάδα εκτός έδρας αλλά να καταφέρνει να πάρει το 2-2.

Το ματς ξεκίνησε ονειρικά για τους γηπεδούχους, καθώς στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Σαραγόσα άνοιξε το σκορ με ωραίο διαγώνιο σουτ!

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έβαλε ακόμη πιο δύσκολα στην Μπάρτσα στο 29’, όταν εξέσε την αντίπαλη άμυνα και σκόραρε από κοντά για το 2-0 της ομάδας του.

Η αντίδραση των Καταλανών ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Γιαμάλ έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα εξ επαφής μετά από φάση διαρκείας, μειώνοντας σε 2-1 και σπάζοντας παράλληλα το ρεκόρ για τον νεαρότερο σκόρερ στη La Liga!

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Τσάβι είχε αναμενόμενα την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο η πίεσή της δεν μπορούσε, για πολλή ώρα, να μετουσιωθεί σε γκολ.

Ο Αντρέ Φερέιρα ήταν ανίκητος κάτω από τα δοκάρια, μέχρι που ο Σέρτζι Ρομπέρτο κατάφερε να τον νικήσει από κοντά στο 85’ μετά από γύρισμα του Μπαλντέ λυτρώνοντας την ομάδα του!

Το ματς έγινε κάπου εκεί... ροντέο, με τη Γρανάδα να έχει δοκάρι στο καπάκι με τον Σαραγόσα, που άγγινε το χατ τρικ αλλά είδε την μπάλα να μην του κάνει το χατήρι...

Ο δε Ζοάο Φέλιξ την έστειλε στα δίχτυα με κεφαλιά στο 90+3’, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ του Φεράν Τόρες, που θεωρήθηκε πως επηρέαζε τη φάση!