Γλίτωσε την ήττα από την Ουγγαρία και παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης η Γαλλία

Σάββατο, 19/6/2021 - 17:55

Ουγγαρία και Γαλλία ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στην Βουδαπέστη, για τον 6ο όμιλο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του φετινού Euro, με το αποτέλεσμα να αφήνει εν τέλει αμφότερες ικανοποιημένες.

Το ματς στην «Πούσκας Αρένα» ήταν… μονόλογος τω φιλοξενούμενων, που είδαν ωστόσο τον Φιόλα να βάζει την χώρα του μπροστά στο σκορ στο 45’+2’!

Ακολούθησαν το δοκάρι του Ντεμπελέ λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στην αναμέτρηση και η ισοφάριση δια ποδός Γκριεζμάν, ο οποίος έκανε το 1-1 στο 66ο λεπτό κι έγινε ο τρίτος σκόρερ στην ιστορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, με επτά γκολ συνολικά…

Έτσι, η μεν Γαλλία κατάφερε να γλιτώσει την… αυτοκτονία, να μείνει αήττητη και να θεωρείται σχεδόν «περασμένη» στην επόμενη φάση.

Η δε Ουγγαρία πήρε τον πρώτο της πόντο στο τουρνουά και πάει στην τελευταία αγωνιστική έχοντας μπροστά της την πρόκληση της πρόκρισης στους «16».

Ο Άνταμ Λανγκ της Ομόνοιας έμεινε στον πάγκο για άλλο ένα παιχνίδι.

ALPHAMEGA Spin & Win >> Play the Game <<

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάτσι, Μπότκα, Ορμπάν, Ατ. Σάλαϊ, Φιόλα, Κλάινχαϊσλερ (84′ Λόβρενσιτς), Σέφερ (75′ Τσέρι), Νάγκι, Nέγκο, Άν. Σάλαϊ, Ρ. Σάλαϊ (26′ Νίκολιτς).

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμ): Γιορίς, Παβάρντ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ντίνιε, Πογκμπά (76′ Τολισό), Ραμπιό (57′ Ντεμπελέ – 87′ Λεμάρ), Καντέ, Γκριεζμάν, Μπενζεμά (76′ Ζιρού), Εμπαπέ.