Χαλαρή τριάρα για Σίτι, έπιασε τετράδα η Τότεναμ

Τετάρτη, 31/1/2024 - 23:44
ΣΙΤΙ (ΑΡ)

Χαλαρό βράδυ για τη Μάντσεστερ Σίτι, που επικράτησε 3-1 της Μπέρνλι εντός έδρας και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας της Premier League στους δύο βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πολίτες» ο Άλβαρες, που καθάρισε από νωρίς το ματς με δύο γκολ στο 16’ και στο 22’, με τον Ρόδρι να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με το... καλησπέρα στο δεύτερο ημίχρονο (46’).

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η ομάδα του Βενσάν Κομπανί, ήταν να μειώσει σε 3-1 στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Αλ Ντακίλ.

Την ίδια ώρα, η Τότεναμ νικούσε 3-2 την Μπρέντφορντ στο Λονδίνο και έπιανε την Άστον Βίλα στην 4η θέση.

Οι «μέλισσες» πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Μοπέ στο 15’, ωστόσο Ουντότζι (48’), Τζόνσον (49’) και Ριτσάρλισον (56’) άλλαξαν απότομα τα δεδομένα υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Τόνι έβαλε ξανά την ομάδα του στο ματς στο 67’, όμως οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου διατήρησαν το προβάδισμά τους και... βλέπουν Champions League.