Χάντμπολ: Νίκες για Παρνασσό και Sabbianco Aνόρθωση, συνέχεια το Σάββατο

Παρασκευή, 24/11/2023 - 13:27

Mε νίκες του Παρνασσού και της Sabbianco Ανόρθωση άνοιξε το βράδυ της Πέμπτης (23/11) η αυλαία της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών, με το πρόγραμμα να ολοκληρώνεται το Σάββατο (25/11) με δύο παιχνίδια.

Συνέχεια στο αήττητο σερί του έδωσε ο πρωτοπόρος Παρνασσός με εκτός έδρας νίκη επί της ΕΝΑΒ με 46-20 (ημίχρονο 23-10). Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Χρίστος Ταρτίος που πέτυχε 11 γκολ για λογαριασμό της ομάδας του Στροβόλου.

Διπλό πέτυχε και η Sabbianco Ανόρθωση κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με 35-18 (ημίχρονο 19-9). Εννέα τέρματα σημείωσε ο Μάριος Μωραΐτης, με τον συμπαίκτη του, Ιούλιου Αργυρού να τον ακολουθεί με έξι, όσα σημείωσε για τους γηπεδούχους ο Σωτήρης Προύντζος.

Στους 16 βαθμούς ανέβηκε ο Παρνασσός, ενώ δυο πιο πίσω στους 14 είναι η Sabbianco Aνόρθωση, με τον ΑΠΟΕΛ και την ΕΝΑΒ να μένουν στους επτά και τέσσερις βαθμούς αντίστοιχα.

Το Σάββατο θα γίνουν τα άλλα δυο παιχνίδια της αγωνιστικής. Πρώτος χρονικά ο αγώνας ανάμεσα στον Προοδευτικό και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο που θα γίνει στις 17:00 στο κλειστό «Αφροδίτη» στην Πάφο, ενώ στις 18:30 στο Κοινοτικό Αγίου Δομετίου θα συγκρουστούν οι δυο τελευταίες της βαθμολογίας Μαυρομμάτης Αγ. Παύλου (0β.) και ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς (3β.).

Πρόγραμμα - 9η αγωνιστική

ΕΝΑΒ – Παρνασσός 20-46

AΠΟΕΛ - Sabbianco Ανόρθωση 18-35

Προοδευτικός - Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο 25/11, 17:00

Μαυρομμάτης Αγ. Παύλου -  ΑΟ ΚΝ Αγ. Τριμιθιάς 25/11, 18:30

Βαθμολογία (Σε 7 Αγώνες)

1. Παρνασσός                                       16 βαθμοί – 8αγ.

2. Sabbianco Aνόρθωση                        14 – 8αγ.

Διήμερη δράση στο γυναικείο

Όσον αφορά στο πρωτάθλημα γυναικών, το πρώτο παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής θα γίνει στην Αθηένου με την Ε.Ν. Αθηένου να υποδέχεται το Σάββατο (25/11, 18:00) τον Cablenet Πανελλήνιο, ενώ οι άλλοι δυο αγώνες θα γίνουν την Κυριακή (26/11). Στις 15:00 στο Κοινοτικό Αγίου Δομετίου θα ψάξουν τη δεύτερη νίκη τους Κ.Ν. Αγ. Τριμιθιάς και ΑΟ Αραδίππου, ενώ στις 18:00 στο γήπεδο του Παρνασσού τα αήττητα CyView Λατσιά παίζουν με τον τελευταίο στον βαθμολογικό πίνακα, Mαυρομμάτη Αγ. Παύλου. Η βαθμολογία: CyView Λατσιά 6, Ε.Ν. Αθηένου  4, Cablenet Πανελλήνιος 4, ΑΟ Αραδίππου 2, Κ.Ν. Αγ. Τριμιθιάς  2, Mαυρομάττης Αγ. Παύλου 0.