Χόφενχαϊμ για Ευρώπη, Σάλκε για… κλάματα

Επιστροφή στις νίκες μετά από πέντε σερί αποτυχίες για την Χόφενχαϊμ που επικράτησε της Κολωνίας με 3-1 κι ανέβηκε στην έβδομη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga, που ενδέχεται να βγάλει κι Ευρώπη του χρόνου ανάλογα με το τι θα γίνει στο Κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το… καλημέρα, χάρη στο γρήγορο τέρμα του Μπάουμγκαρτνερ από την ασίστ του Μπρουν-Λάρσεν. Ενώ η αποβολή του Μπορνό με απευθείας κόκκινη στο 26ο λεπτό για εγκληματικό μαρκάρισμα πάνω στον σκόρερ, ήταν ένα ακόμα πλήγμα για τους «τράγους», που είδαν πάντως νέο τέρμα του Μπάουγκαρτνερ στο 42’ να ακυρώνεται για οφσάιντ του Νταμπούρ στο ξεκίνημα της φάσης.

Τα δύο ακόμα γρήγορα γκολ στην επανάληψη, από την κεφαλιά του Μπάουμγκαρτνερ και την ασίστ του σκόρερ στον Τσούμπερ με φοβερό «τακουνάκι», στο 46’ και στο 48’, έδειξαν να απλοποιούν την υπόθεση νίκη για τη Χόφενχαϊμ.

Η αποβολή του Χίμπνερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 51ο λεπτό επανέφερε την αριθμητική ισορροπία ενώ ο Κάιντς μπήκε στο ματς πέντε λεπτά μετά και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα μείωσε σε 3-1 για την Κολωνία, δίνοντας νέο ενδιαφέρον.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 75’, για χέρι του Νόρντφαϊτ μέσα στην περιοχή, όμως ο Μπάουμαν μάντεψε σωστά και νίκησε τον Ουτ, διατηρώντας το 3-1 και τη νίκη -που σήμανε και την αποφυγή του αρνητικού ρεκόρ με εννιά σερί μη νικηφόρα εντός έδρας ματς- για την ομάδα του ως το τέλος.

Βίοι αντίθετοι για Φορτούνα Ντίσελντορφ και Σάλκε, μετά το σημερινό 2-1 με ανατροπή υπέρ της. Οι «κένιγκσμπλάου» έμειναν χωρίς νίκη για 10ο σερί ματς στο γερμανικό πρωτάθλημα με τέρματα 3-24 κι έχασαν την ευκαιρία να περάσουν αυτοί στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, επιβεβαιώνοντας το παρατεταμένο ντεφορμάρισμά τους! Κι όλα αυτά ενώ προηγήθηκαν μάλιστα με τον ΜακΚένι να σκοράρει για δεύτερη φορά φέτος, με κεφαλιά στις αρχές της επανάληψης.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν τα αποθέματα να αντεπιτεθούν και, σκοράροντας δις μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών, με ισάριθμες κεφαλιές των Χένινγκς -που έφτασε τα 12 γκολ φέτος- και Κάραμαν στο 63’ και στο 68’ έκαναν την ανατροπή που τους έδωσε τρίποντο… χρυσάφι και τους ανέβασε στο +5 από την προτελευταία Βέρντερ Βρέμης.

Ισόπαλοι με 1-1 ήρθαν Ουνιόν Βερολίνου και Μάιντς, με το αποτέλεσμα να αφήνει ικανοποιημένους και τους δύο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη στο παρθενικό τέρμα του Μπακου στη Bundesliga φέτος μόλις στο 13’, για να έρθει η απάντηση των νεοφώτιστων λίγο μετά το ημίωρο με… πονηρή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ίνγκβαρτσεν, ο οποίος επέστρεψε στα γκολ μετά τις 25 Ιανουαρίου! Η αποβολή του Άντριχ στο 42ο λεπτό άλλαξε τα αριθμητικά δεδομένα υπέρ της Μάιντς, όχι όμως και το ήδη διαμορφωθέν αποτέλεσμα.