Χωρίς ήττα από Παναθηναϊκό στη Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ

Δευτέρα, 15/1/2024 - 09:20
ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΚΥΠΕ)

Μπορεί ο στόχος της νίκης να μην επιτεύχθηκε για την ΑΕΚ απέναντι στον Παναθηναϊκό, ωστόσο ισοφαρίζοντας με πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία στις καθυστερήσεις σε 2-2 διεύρυνε δύο μεγάλα σερί για την «Ένωση».

Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» δεν έχουν υποστεί ήττα στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Παναθηναϊκό από το μακρινό 1994. Τότε, στις 7 Νοεμβρίου, είχε χάσει με γκολ του Γιάννη Καλιτζάκη στο 19ο λεπτό. Έκτοτε, η ΑΕΚ σε δέκα ντέρμπι ως γηπεδούχος απέναντι στους «πράσινους» μετρά επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Παράλληλα, με το χθεσινό 2-2 η «Ένωση» διεύρυνε το αήττητο στα ντέρμπι πρωταθλήματος σε 14 παιχνίδια. Από την ήττα με 3-1 από τον Ολυμπιακό στις 12 Μαρτίου 2023, την πρώτη της στην Opap Arena (και μοναδική ως τώρα στο πρωτάθλημα), η ΑΕΚ μετρά 13 αγώνες δίχως να έχει χάσει απέναντι σε κάποιον από τους υπόλοιπους του Big 5.

Συγκεκριμένα, στο διάστημα αυτό οι «κιτρινόμαυροι» μετρούν 9 νίκες και 5 ισοπαλίες με γκολ 23 υπέρ και μόλις 8 κατά. Συνολικά επί Ματίας Αλμέιδα η ΑΕΚ έχει απέναντι στους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου, δηλαδή Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό, 10 νίκες, 6 ισοπαλίες και 4 ήττες με γκολ 28-15.

Οι επιδόσεις αυτές αποτελούν για την «Ένωση» την καλύτερη παρακαταθήκη εν όψει και των playoffs, όπου τα ντέρμπι θα είναι συνεχή.