Πρώτη νίκη για την ΑΕΛ με Ιβάν Κάρλος και Αβραάμ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 31/8/2019 - 21:54

Με γκολ των Ιβάν Κάρλος και Αβραάμ στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ επικράτησε της ΕΝΠ με 2-0 και έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Α΄ημίχρονο:

Πρώτη φάση στον αγώνα στο 7΄ για την ΕΝΠ με τον Σεπάνιακ ο οποίος έκανε το διαγώνιο πλασέ χωρίς όμως να ανησυχήσει τον Βοζίνια. Επίσης δυο λεπτά αργότερα ο Ριέρα έκανε την απειλητική σέντρα όμως οι επιθετική της ΕΝΠ δεν πρόλαβαν την μπάλα.

Στο 15’ η ΑΕΛ απείλησε εκ για πρώτη φορά, ο Αβραάμ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα με τον Μιτρέφσκι να διώχνει προτού γίνει απειλητικός ο Ιβάν Κάρλος

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα καταγράψουν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία. Ο Γκαζαριάν έκανε το σουτ, έκοψαν οι της Ένωσης, προσπάθησε ξανά ο Αβραάμ με σουτ από το ύψος της περιοχής χωρίς όμως να βρει στόχο.

Στο 23΄ η ΑΕΛ θα απειλήσει εκ νέου με δυνατό σουτ του Γκαζαρίαν το οποίος όμως δεν θα βρει στόχο.

Ο Γκαζαριάν και πάλι στο 29΄ θα δοκιμάσει ξανά το πόδι του εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.

Β΄ ημίχρονο:

Πέναλτι για την ΑΕΛ με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος στο 48΄ σε χέρι του Ουντόζι μέσα στην περιοχή. Όπως έδειξε η επανάληψη ο ποδοσφαιριστής της ΕΝΠ είχε μαζεμένο κοντά στο στήθος το χέρι του και κακός δόθηκε η εσχάτη των ποινών. Ο ποδοσφαιριστή δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ο πέναλτι εκτέλεσε ο Ιβάν Κάρλος και… έγραψε το 1-0.

Στο 55΄ η ΕΝΠ θα έχει δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η ΑΕΛ θα καταφέρει να πετύχει και δεύτερο γκολ με τον Αβραάμ. Μετά από πάσα του Γουϊλερ μέσα στην περιοχή ο κύπριος ακραίος με αριστερό μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Κλέιμαν.

Στο 82΄ ο Ντόσα θα πάρει την κεφαλιά όμως η μπάλα θα πάει πάνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τζούνιορ, Α. Τεξέιρα, Γκαστανιάγα, Αβραάμ, Ζντραφκόφσκι, Ιβάν Κάρλος(76′ Χουράδο), Γκαζαριάν(85′ Παντελή), Τόρες(79′ Γερολέμου), Γουΐλερ, Ν. Τεσέιρα

ΕΝΠ:  Κλέιμαν, Μιτρέφσκι, Βαρέλα(66′ Ρουσιάς), Σεπάνιακ, Ουντόζι, Αμπαρτζουμιάν, Σπόλιαριτς, Ριέρα(66′ Θεοδώρου), Βαλλιάνος, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε