Η Χέρτα… αποχαιρετά την Bundesliga

Σάββατο, 13/5/2023 - 09:03

Έφαγε πεντάρα και αποχαιρετά την Bundesliga η Χέρτα!

Η ομάδα από το Βερολίνο προηγήθηκε μέσα στο «Ράιν Ένερτζι Στάντιον», αλλά για ακόμη ένα παιχνίδι προδόθηκε από την κάκιστη αμυντική της λειτουργία με αποτέλεσμα η Κολωνία να κάνει ανατροπή στην ανατροπή (5-2) και να την σπρώξει στον υποβιβασμό.

Ο Σέλκε μόλις στο 8’ έδωσε προβάδισμα στην Κολωνία, αλλά η Χέρτα έβγαλε αντίδραση και έφερε… τούμπα. Αφού δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Τουσάρ, ο Γιόβετιτς στο 33’ υπέγραψε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, η χαρά των οποίων όμως κράτησε για έξι λεπτά.

Με τον Χούμπερς στο 39’ να ισοφαρίζει και τέσσερα λεπτά μετά ο Σκίρι να κάνει την ανατροπή στην ανατροπή για το 3-2, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Ο Χούμπερς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 69’ κλείδωσε τη νίκη, με τον Χουσεΐναμπασιτς στο 81ο λεπτό να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 5-2.

Με την Κολωνία να παίρνει τη δεύτερη στη σειρά νίκη της και τέταρτη στα έξι τελευταία ματς, ενώ η Χέρτα γνώρισε τη 19η φετινή της ήττα.