Η «κυρία» έριξε τριάρα στην ΑΕΛ και την έριξε από την κορυφή (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/12/2018 - 18:01

Η Ανόρθωση επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας της ΑΕΛ πετυχαίνοντας σπουδαίας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη επί της μέχρι πριν τον αγώνα πρωτοπόρου του βαθμολογικού πίνακα.

Τα γκολ για την «Κυρία» πέτυχαν δυο ο Ντούρις και ένα ο Μικελντάντζε. Η «Κυρία» εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που βρήκε και σε συνάρτηση με τα λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ και την αστοχία των επιθετικών του Κέρκεζ η Ανόρθωση πήρε την νίκη.

Με την νίκη της αυτή η Ανόρθωση έπιασε στους 23 βαθμούς την Νέα Σαλαμίνα στην 4η θέση, ενώ η ΑΕΛ με την ήττα της έπεσε στην δεύτερη θέση με τον ΑΠΟΕΛ να κάνει Χριστούγεννα στην κορυφή.

Το φιλμ του αγώνα

Α΄ημίχρονο:

Χωρίς φάση τα πρώτα 25΄ λεπτά του αγώνα. Η ΑΕΛ κρατούσε μπάλα χωρίς όμως να μπορεί να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο μπροστά από την εστία του Βάργκιτς. Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού τα δυνατά μαρκαρίσματα και τα νεύρα.

Στο 25΄ θα καταγραφεί η πρώτη φάση στον αγώνα και θα είναι για την ΑΕΛ με τον Αντάμοβιτς το σουτ του οποίου απέκρουσε εύκολα ο Βάργκιτς. Στο 33΄ νέο σουτ για την ΑΕΛ με τον Χουράδο, δεν ανησυχεί τον τερματοφύλακα της «κυρία».

Η Ανόρθωση στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία κατάφερε να βρει στόχο με τον Ντούρις. Ο Σλοβάκος από το ύψος της περιοχή, ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Λαφράνς, έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στον Ντόσα και κατέληξε στα δίκτυα του Βοζίνια ο οποίος είχε ήδη πέσει από την αντίθετη πλευρά.

Στο 41΄ η ΑΕΛ απείλησε με πλάγιο σουτ του Χουράδο, όμως ο Βάργκιτς έδιωξε μακριά τον κίνδυνο. Οι γηπεδούχοι θα χάσουν μοναδικοί ευκαιρία στο 42΄ με τον Αντάμοβιτς ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Βάργκιτς έδιωξε σε κόρνερ τον κίνδυνο.

Β΄ ημίχρονο:

Με το καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ θα πλησιάσει στην ισοφάριση όμως το τακουνάκι και το σουτ του Μαρκή μέσα σε ένα δίλεπτο δεν θα βρουν στόχο.

Στο 49’ η «Κυρία» θα χάσει σπουδαία ευκαιρία με τον Ντούρις, ο οποίος πέρασε τον Βοζίνια από πλάγια έκανε το σουτ όμως η μπάλα πήγε έξω.

Στο 55΄ η Ανόρθωση θα πετύχει και δεύτερο γκολ βάζοντας γερές βάσεις για ένα σπουδαίο διπλό. Ο Μικελντάντζε εκμεταλλεύτηκε την λανθασμένη πάσα του Ντόσα στον Λαφράνς πήρε την μπάλα και με πλασέ νίκησε τον Βοζίνια.

Στο 73΄ ο Μακρής απείλησε με κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλία του Βάργκιτς.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να πιέσει στα εναπομείναντα λεπτά την «Κυρία», χωρίς όμως να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Βάργκιτς.

Στο 82΄ ουσιαστικά η Ανόρθωση θα βάλει τους «τίτλους τέλους» στον αγώνα, αφού πέτυχε και τρίτο γκολ και πάλι με τον Ντούρις. Μίκα και Κοφί συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να δίνει στον Σλοβάκο ο οποίος «τσίμπησε» την μπάλα και έκανε το 3-0 για την ομάδα του.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Νιλς, Ντόσα, Λαφράνς, Γουίλερ, Λεάντρο (62' Άλεξ), Νταβόρ (Μυτίδης), Αντάμοβιτς, Μαρκόσκι (58' Ρομάν), Μακρής, Χουράδο

Ανόρθωση: Βάργκιτς, Στρούνα, Ντουγκλάο, Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Κοφί, Κάτσαρ (75' Οικονομίδης), Ράγιος, Μπέκα (89' Κυριάκου), Κατσιαράβα (64' Μπεσάτ), Ντούρις