Η πιο άχαρη νίκη στην ιστορία της (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/2/2019 - 20:23

Η Ανόρθωση αν και κατάφερε να επικρατήσει του Ερμή με 3-2 εκτός έδρας όμως δεν μπόρεσε να το πανηγυρίσει γιατί έμεινε τελικά οριστικά εκτός εξάδας. Τα γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου σκόραραν οι Λαβόρδε (12'), Στεφανέλι (83') και Κατσαράβα (90'). Για τον Ερμή έκαναν προσωρινά την ανατροπή οι Κατσατής (29') και Ντεβέσα (69').

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ομάδα του Στρέπελ να έχει την υπεροχή και μόλις στο 12ο λεπτό ο Λαβόρδε κατάφερε να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του μετά από γύρισμα του Κατσαράβα και δικό του σουτ από του ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 18ο λεπτό ο Κατσαράβα αν και βρέθηκε τετ α τετ με τον Αραμπατζή δεν κατάφερε να τον νικήσει στέλνοντας την μπάλα πάνω του.

Στο 25’, ο Στρούνα έσωσε προ της γραμμής το σουτ του Κατσιατή με εξουδετερωμένο τον Δημητρίου. Ο Ερμής όμως έφερε το παιχνίδι στα ίσα πέντε λεπτά αργότερα με τον ίδιο παίκτη. Ο Κατσιατής με εντυπωσιακή ενέργεια και σουτ ισοφάρισε για το 1-1.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Στεφανέλι έχασε καλή ευκαιρία όμως το σουτ του κατέληξε έξω. Ενώ στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά.

Στο 69ο λεπτό ο Ερμής κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Ντεβέσα ο οποίος έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ και νίκησε τον Δημητρίου.

Η Ανόρθωση κέρδισε πέναλτι στο 82’ σε παράβαση του Μπανούση πάνω στον Κατσιαράβα. Ο Στεφανέλι ευστόχησε στο πέναλτι για το 2-2.

Στο επόμενο λεπτό, ο Μαύρου έκανε το σουτ, που κατέληξε στο κάθετο δοκάρι του Δημητρίου και απομακρύνθηκε.

Στο 87ο λεπτό ο Ερμής είχε τεράστια τριπλή ευκαιρία. Ο Δημητρίου απέκρουσε το δυνατό σουτ του Κατσιατή, ο Μαύρου στην επαναφορά σημάδεψε και πάλι το δοκάρι.

Η Ανόρθωση πέτυχε την ολική ανατροπή στο 93ο λεπτό με πλασέ του Κατσιαράβα από μπαλιά του Στεφανέλι από τα δεξιά.

Ερμής: Αραμπατζής, Πουτζιουρής (63' Ντεβέσα), Ταραλίδης, Κατσιατή, Μαρτίνιουκ, Μακρίεφ (46' Μαύρου), Ψάλτης, Λαγός, Ενγκαγκά, Μπανούσης, Μπουλά (79' Φυλακτού)

Ανόρθωση: Δημητρίου, Κοφί, Σίλντενφελντ, Στρούνα, Εγγλέζου (81' Κυριάκου), Κατσιαράβα, Μπουφ (70' Ιωάννου), Βίκτορ, Λαβόρδε, Πράνιτς (46' Ράγιο), Στεφανέλι

Φύτος Κυριάκου (Ανόρθωση): «Ήταν ένα ισάξιο παιχνίδι. Πάλεψαν πολύ και οι δυο ομάδες. Ευτυχώς βρήκαμε ένα γκολ στο τέλος και κερδίσαμε. Τα έξω αγωνιστικά δεν είναι για μας. Θα προσπαθήσουμε να δίνουμε τον καλύτερο μας εαυτό για την ομάδα στη συνέχεια».

Χρύσης Μιχαήλ (Ερμής): «Δεν είναι κι ότι καλύτερο. Είμαστε σε πολύ δύσκολη θέση. Από την αρχή ήμασταν. Το αποτέλεσμα μας αδικεί. Όταν γυρίζεις το παιχνίδι και χάνεις τόσες ξεκάθαρες ευκαιρίες απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα όπως η Ανόρθωση και τελικά δεν παίρνεις τίποτα, σίγουρα είναι δύσκολα τα πράγματα. Είχαμε τραυματισμούς, πολλά προβλήματα αλλά θα παλέψουμε και στη συνέχεια για να πάρουμε ότι περισσότερο μπορούμε».