Ηρωική απόδραση του Παναθηναϊκού AKTOR από τη Βαλένθια

Παρασκευή, 5/1/2024 - 23:47

Έβγαλε αντίδραση ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός AKTOR!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έκανε μεγάλη εμφάνιση και νίκησε με σκορ 82-81 τη Βαλένθια στη «Φοντέτα», χάρη σε κομβική βολή του Ματίας Λεσόρ, ο οποίος κέρδισε φάουλ σε διεκδίκηση ριμπάουντ 1,9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης!

Οι «πράσινοι» έκαναν ηρωική προσπάθεια κόντρα στην πολύ ζόρικη γηπεδούχο ομάδα, έμειναν στο ματς όταν οι γηπεδούχοι φάνηκαν να παίρνουν τα ηνία στην τέταρτη περίοδο, και τελικά πήραν το σπουδαίο «διπλό», που τους ανεβάζει στο 11-8 και παράλληλα σπάει την... ισπανική κατάρα μετά από 19 παιχνίδια!

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Λούκα Βιλντόσα, που άρπαξε την ευκαιρία της απουσίας του Κώστα Σλούκα και έβαλε 19 πόντους με 5/7 τρίποντα, μαζί με ένα κομβικότατο λέι απ που έφερε το ματς στα ίσα στο 81-81. Τεράστιο παιχνίδι από τον Τζέριαν Γκραντ που έπαιξε 38 λεπτά και είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ 12 πόντους μέτρησε ο Ματίας Λεσόρ και από 11 οι Μάριους Γκριγκόνις και Ντίνος Μήτογλου.

Για τη Βαλένθια, που έπεσε στο 10-9, ξεχώρισε με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ ο Σέμι Οτζελέγε, ενώ 12 πόντους είχε ο Τζάρεντ Χάρπερ και 10 ο Κρις Τζόουνς.