«Κανονιές» της Άρσεναλ στην Έβερτον και +5 από τη Σίτι!

Πέμπτη, 2/3/2023 - 00:01

Τη δυνατότητα να ξεμακρύνει στη μάχη του τίτλου αξιοποίησε η Άρσεναλ!

Παίζοντας το παιχνίδι λιγότερο που είχαν από τη Μάντσεστερ Σίτι, οι «κανονιέρηδες» έκαναν πλάκα στην Έβερτον και με το ευρύ 4-0 απέκτησαν… μαξιλαράκι ασφαλείας στην κορυφή.

Αν και δυσκολεύτηκε για 40 λεπτά, αποδείχθηκε ότι αρκούσε το πρώτο γκολ για ν’ απελευθερωθεί η ομάδα του Αρτέτα.

Αφού το πέτυχε λοιπόν ο Σάκα (γράφοντας ιστορία ως 6ος νεότερος σκόρερ που συμπληρώνει 50 τέρματα στην Premier League), όλα έγιναν ευκολότερα.

Ή μάλλον φρόντισε ο Μαρτινέλι να τα κάνει ευκολότερα, καθαρίζοντας ουσιαστικά από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το ματς.

Αφού λοιπόν ενδιάμεσα ο Όντενγκααρντ σφράγισε το τρίποντο (71’), ήταν ξανά ο Μεξικανός που έκλεισε το σκορ (από ασίστ του Σάκα) δίνοντας διαστάσεις στην επικράτηση των Λονδρέζων.

Αυτή που διατήρησε την ακίνδυνη Έβερτον εντός της επικίνδυνης ζώνης και επέτρεψε στην ομάδα του (με ίδια ματς πλέον) ν’ αποσπαστεί πέντε πόντους από τη δεύτερη Σίτι.