«Καθάρισε» από τη βούλα για την Γιουβέντους ο... 100αρης Κριστιάνο

Κυριακή, 13/12/2020 - 21:17

Τα βρήκε σκούρα αλλά τελικά λύγισε την Τζένοα η Γιουβέντους. Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο χρειάστηκε δύο πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο στο τελευταίο τέταρτο για να σπάσει το μπλόκο των Γενοβέζων, να επικρατήσει με 3-1 σκορ και να ανέβει στην τρίτη θέση, πιάνοντας την Νάπολι στους 23 βαθμούς. Στη ζώνη του υποβιβασμού παραμένει η Τζένοα.

Ο Κριστιάνο ήθελε να συνδυάσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το γεγονός πως συμπλήρωνε σήμερα 100 εμφανίσεις με την Γιουβέντους! Η Τζένοα λίγο έλειψε να του χαλάσει το... πάρτι, αφού σε μια από τις ελάχιστες επιθέσεις της βρήκε το γκολ με τον... πρώην Στουράρο στο 61ο λεπτό, ισοφαρίζοντας το προβάδισμα της Μεγάλης Κυρίας με τον Ντιμπάλα τέσσερα λεπτά νωρίτερα.

Ωστόσο, η Γιουβέντους πίεσε φουλ, έβαλε στα αντίπαλα καρέ την Τζένοα και σκόραρε δις, με τον ίδιο τρόπο, με πέναλτι! Αρχικά, στο 78' ο Κριστιάνο Ρονάλντο έστειλε την μπάλα στο κέντρο, γράφοντας το 2-1 για την ομάδα του Πίρλο και 11 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης από την άσπρη βούλα, νίκησε και πάλι τον Περίν για το τελικό 3-1, φτάνοντας παράλληλα τα 79 γκολ και τις 19 ασίστ στο 100ο του ματς με τους «μπιανκονέρι».