Καθάρισε με δύο πέναλτι και πλησιάζει… Ευρώπη η Γιουνάιτεντ

Σάββατο, 9/3/2024 - 16:29
ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Βλέπει Ευρώπη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, βλέπει την επικίνδυνη ζώνη να πλησιάζει η Έβερτον! Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν χρειάστηκε να φορτσάρουν ιδιαίτερα, ευστόχησαν και στα δύο πέναλτι που κέρδισαν και με το 2-0 που επικράτησαν, επέστρεψαν στα τρίποντα μετά από τις κολλητές ήττες που είχαν γνωρίσει νωρίτερα στο πρωτάθλημα.

Στην 6η θέση και στους 47 βαθμούς η Γιουνάιτεντ, η οποία βρίσκεται στο -3 πλέον από την Τότεναμ και στο -8 από την Άστον Βίλα, με την Έβερτον να μένει στη 15η και στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού, παραμένοντας για εντέκατο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η ομάδα του Τεν Χαχ μπήκε καλύτερα στο ματς και κέρδισε πέναλτι μόλις στο 11’ μετά από μαρκάρισμα του Ταρκόφσκι στον Γκαρνάτσο. Ένα λεπτά αργότερα, ο Μπρούνο Φερνάντες το μετουσίωσε σε γκολ για το 1-0 των γηπεδούχων, με τον Πορτογάλο να ξεπερνά τον συμπατριώτη του, Κριστιάνο Ρονάλντο, στα τέρματα με πέναλτι, φτάνοντας τα 29.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ συνέχιζε να ελέγχει το ματς, προσπαθώντας να περιορίσει τις επικίνδυνες κόντρες της Έβερτον και τελικά με τον ίδιο τρόπο… αύξησε το προβάδισμά της. Ο Γκαρνάτσο σε άλλη μία εφόρμηση στην αντίπαλη περιοχή, κέρδισε ξανά πέναλτι, αυτή τη φορά από τον Ντουκουρέ. Ο Ράσφορντ, αυτή τη φορά, νίκησε τον Πίκφορντ από τα έντεκα βήματα για το 2-0 στο 36’, σκορ το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε του πρώτου μέρους.

Το τέμπο παρέμεινε υψηλό και στο δεύτερο μέρος, κάτι στο οποίο βοήθησε και η Έβερτον που έπαιξε αναγκαστικά πιο ψηλά. Ο Φερνάντες στο 54’ άγγιξε το 3-0 και τέσσερα λεπτά μετά ο Ονάνα έβγαλε το σουτ του Ντουκουρέ. Φερνάντες και Λίντελοφ απείλησε εκ νέου για τη Γιουνάιτεντ λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, με τον Ντόμπιν να έχει στο 76’ την τελευταία ευκαιρία ουσιαστικά στον αγώνα, αλλά να μην καταφέρνει να βάλει ξανά στο παιχνίδι την Έβερτον, η οποία και γνώρισε ακόμη μία ήττα στη φετινή σεζόν.