«Καθάρισε» την Ατλέτικο και περιμένει τη στέψη η Μπαρσελόνα

Κυριακή, 7/4/2019 - 08:01

Τα βρήκε σκούρα για 85 λεπτά αν και από το 29’ έπαιζε με παίκτη παραπάνω, έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Γιαν Όμπλακ που ύψωσε τείχος σε όλο σχεδόν το ματς, αλλά με κυνικότητα πρωταθλήτριας, η Μπαρσελόνα καθάρισε την Ατλέτικο με 2-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο και κλείδωσε τον τίτλο, αφού βρίσκεται 11 βαθμούς πάνω από τους «ροχιμπλάνκος».

Πρωταγωνιστές οι Σουάρες και Μέσι, με τον πρώτο να κάνει γκολάρα και τον δεύτερο να καθαρίζει τη διαδικασία για τους «μπλαουγκράνα» στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Πάλεψε ο Όμπλακ, αστεία αποβολή στο 29’ για τον Ντιέγκο Κόστα που κόλλησε το πρόσωπο του στον διαιτητή Μανθάνο. Παραμένει δίχως νίκη από το 2011 κόντρα στους «μπλαουγκράνα» ο Ντιέγκο Σιμεόνε.

Το ματς

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, καταγράφηκε στο 14’. Ο Μέσι με μια μπαλιά... διαβήτη, έβγαλε τον Ζόρντι Άλμπα φάτσα με τον Όμπλακ, με τον Καταλανό ακραίο μπακ να σημαδεύει το δοκάρι.

Μετά την πίεση των «μπλαουγκράνα», η Ατλέτικο προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο και έδειξε να τα καταφέρνει, αλλά δεν μπόρεσε στο καλό της πεντάλεπτο να απειλήσει επί της ουσίας την εστία του Τερ Στέγκεν, με εξαίρεση ένα χλιαρό σουτ του Γκριζμάν στο 20’ που κατέληξε στην αγκαλιά του Γερμανού πορτιέρε.

Πάντως, παρά την προσπάθεια των «ροχιμπλάνκος» να ξεμυτίσουν, οι Καταλανοί ήταν αυτοί που ήταν αφεντικό στο «Νόου Καμπ» και έφτασαν στο 27’ για ακόμα μια φορά μια ανάσα από το 1-0, αλλά ο Όμπλακ έδιωξε με απίστευτο τρόπο το πλασέ του Σουάρες.

Και ένα λεπτό αργότερα, τι είχες Γιάννη, τι είχα πάντα. Όπου Γιάννης, βάλτε, Ντιέγκο Κόστα. Ο Ισπανός φορ, έκανε ένα μαρκάρισμα στο κέντρο, ο διαιτητής πήγε να του βγάλει κίτρινη, εκείνος όμως όπως κάθε φορά ξέφυγε, κόλλησε το πρόσωπο του σε εκείνο του διαιτητή, Χιλ Μανθάνο και σωστά είδε απευθείας κόκκινη, αφήνοντας πριν καν συμπληρωθεί το ημίωρο την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, με την ομάδα του Βαλβέρδε να δείχνει πως δεν ήταν διατεθειμένη να ρισκάρει. Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ήταν για τους «μπλαουγκράνα» με τον Μέσι στο 56’ να μην μπορεί να νικήσει τον Όμπλακ από μακριά.

Tεράστια ευκαιρία χάθηκε για την Μπαρσελόνα στο 63ο λεπτό. Ο Μέσι βγήκε γρήγορα στο τρανζίσιον, έβγαλε μόνο του τον Σουάρες με τον Όμπλακ, αλλά ο εξαιρετικός πορτιέρε των «ροχιμπλάνκος» ήταν πάλι εκεί και σταμάτησε τον Ουρουγουανό φορ.

Η πίεση των Καταλανών συνεχίστηκε, αλλά ο Όμπλακ στο 69’ ήταν και πάλι εκεί. Αρχικά έδιωξε δύσκολα απλώνοντας το κορμί του το πλασέ του Μέσι, ενώ στη συνέχεια της φάσης μπλόκαρε το σουτ του Μάλκομ που πήρε το ριμπάουντ και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Όταν όμως το πράγμα έδειξε να ζορίζει, ήρθε ο Λουίς Σουάρες καθάρισε την μπουγάδα. Με ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή στο 85’ καταδίκασε τον ήρωα μέχρι εκείνο το σημείο Όμπλακ, που θα δει τον κεραυνό του Ουρουγουανού το βράδυ στις ειδήσεις.

Μετά τη σφαλιάρα του Σουάρες, ο Μέσι έδωσε την τελειωτική βολή. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός έφυγε στην κόντρα, πάτησε περιοχή και χωρίς καν να κοιτάει το τέρμα, πλάσαρε για το 2-0 που κάνει την Μπάρσα να περιμένει την... απονομή.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Λενγκλέ, Σέρχι Ρομπέρτο (82' Σεμέντο), Ζόρντι Άλμπα, Μπούσκετς, Αρτούρ (65' Μάλκομ), Ράκιτιτς, Κουτίνιο (80' Αλενιά), Μέσι, Λουίς Σουάρες.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Γκοδίν, Χιμένεζ, Αρίας (34' Κορέα), Φελίπε Λουίς (58' Μοράτα), Σαούλ, Τόμας, Κόκε, Ρόντρι, Γκριεζμάν, Ντιέγκο Κόστα.