«Κλώτσησε» την ευκαιρία, αλλά δε... χάθηκε ο ΑΠΟΕΛ

Δευτέρα, 20/2/2023 - 10:10

O ΑΠΟΕΛ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του ΓΣΠ, γνωρίζοντας πως με ενδεχόμενη νίκη κόντρα στη Δόξα, θα ανέβαινε μόνος στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Παρ' όλα αυτά, οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της προσφυγικής ομάδας, μένοντας στο ισόπαλο 1-1. Αποτέλεσμα που φέρνει τον ΑΠΟΕΛ στους 53 βαθμούς, στο -1 από την ΑΕΚ.

Στην ομάδα της Λευκωσίας έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία του Μενέλαου Αντωνίου. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπορεί να προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν έπεισαν με την αγωνιστική τους παρουσία. Στο δεύτερο ημίχρονο είδαν τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν νωρίς, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ της νίκης, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πλέον είναι αναγκασμένοι να αφήσουν πίσω τους την αναμέτρηση με τη Δόξα και να κοιτάξουν την επόμενη υποχρέωση. Για την 25η αγωνιστική ο ΑΠΟΕΛ ως τυπικά φιλοξενούμενος, θα αντιμετωπίσει στο ΓΣΠ την Ομόνοια (25/02 - 19:00). Παιχνίδι στο οποίο οι τρεις βαθμοί της νίκης αποτελούν... μονόδρομο για να παραμείνει η ομάδα κοντά στην κορυφή ή ακόμη και να περάσει στην πρώτη θέση.

Μετά το παιχνίδι πρωταθλήματος με το «τριφύλλι», ο ΑΠΟΕΛ θα επικεντρωθεί στη ρεβάνς του κυπέλλου. Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς περιμένει τον Κβιλιτάια να επιστρέψει στη δράση, ενώ τις επόμενες ημέρες θα διαφανεί αν θα προλάβει να επιστρέψει στις προπονήσεις ο Σούσιτς. Από εκεί και πέρα, επιστρέφει στη δράση ο Ανδρέας Καρώ.