«Κόλλησαν» στο μηδέν στην «Αρένα» (BINTEO)

Τετάρτη, 9/1/2019 - 20:55

Ολοκληρώθηκε στο 0-0 το ντέρμπι της εξ αναβολής δεύτερης αγωνιστικής μεταξύ ΑΕΚ και Απόλλωνα. Το παιχνίδι ήταν κακό σε θέαμα στο δεύτερο ημίχρονο και δεν αξίωσε δάφνες ποιότητας. Ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες στην προσπάθεια που γίνεται για την κατάληψη των στόχων της φετινής σεζόν.

Mε αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ παρέμεινε στην έκτη θέση του πρωταθλήματος με 22 βαθμούς και 13 ολόκληρους βαθμούς μακριά από την κορυφή ενώ ο Απόλλωνας στην τρίτη θέση με 31 βαθμούς και τέσσερις μακριά από την κορυφή.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο πέμπτο λεπτό ο Μάγκλιτσα μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα στην μικρή περιοχή όμως ο Καταλά πρόλαβε τον Ζελάγια προ κενού τέρματος και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο έβδομο λεπτό η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι όμως ο Ακοράν είδε την κίτρινη κάρτα για θέατρο. Σωστή η απόφαση του Γιώργου Νικολάου

Στο 19ο λεπτό η ΑΕΚ έχασε διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Φλοριάν από αριστερά προσπάθησε να νικήσει τον Βάλε όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα έπεσε σωστά και έδιωξε την μπάλα ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Ίγκορ από δεξιά έκανε νέο σουτ με την μπάλα να σταματά και πάλι στον Βάλε.

Στο 26ο λεπτό ο Μάγκλιτσα έμεινε ξεχασμένος από την άμυνα της ΑΕΚ και έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι όμως είδε τον Τόνιο να του λέει ένα μεγάλο «όχι».

Πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήταν για τον Απόλλωνα στο 68ο λεπτό. Ο Γιώργος Βασιλείου στην αντεπίθεση μπήκε στην μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ όμως το συρτό σουτ που έκανε ανακόπηκε από τον Τόνιο σε κόρνερ.

Μέχρι το 80ο λεπτό ο ρυθμός της αναμέτρησης στο δεύτερο λεπτό ήταν κάκιστος με τις δύο ομάδες να υποκύπτουν σε πάρα πολλά λάθη ενώ δεν έλειπαν και οι σκληρές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών που έφερναν νεύρα ενώ οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν σχεδόν ανύπαρκτες.

Στο 84ο λεπτό από πλάγια θέση ο Χάμπος προσπάθησε να απειλήσει τον Τόνιο όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας της ΑΕΚ έσωσε την ομάδα του με ωραία επέμβαση.

Ένα λεπτό αργότερα Μάγκλιτσα βρέθηκε φάτσα με τον Τόνιο όμως το βολέ που επιχείρησε ήταν απογοητευτικό και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ισπανού.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Ντιλάν, Ρομπέρζ, Χάμπος, Βασιλείου, Μπρου, Μάρκοβιτς, Σαρδινέρο(Παπουλής 70'), Ζελάγια (Σκέμπρι 58'), Μάγκλιτσα (Καραγιόλ 85').

ΑΕΚ (Άντονι Ιραόλα): Τόνιο, Ίγκορ (Γκαρσία 48'), Καταλά, Γκονζάλεζ, Τρουγιόλς, Χέφελ (Αναστασίου 85'), Κάσες (Λαμπάν 77'), Τέτε, Ακοράν, Λαρένα, Φλοριάν.

Δηλώσεις

Σ. Αυγουστή (Απόλλωνας): «Είχαμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ήταν περισσότερο αγώνας τακτικής. Προσπαθούσαν και οι δύο ομάδες να μην δώσουν πολλούς χώρους. Σε τέτοιου είδους αγώνες οι ευκαιρίες που παρουσιάζονται είναι λίγες.

Είμαι ευχαριστημένος από τους ποδοσφαιριστές μου παρά την ευκαιρία που χάσαμε στα τελευταία στάδια του αγώνα. Πλέον βλέπουμε τον επόμενο αγώνα με την Ομόνοια. Θέλω να ευχαριστήσω τους οπαδούς μας που βρέθηκαν στο γήπεδο».

Ιραόλα (ΑΕΚ): «Συμφωνώ με όσα είπε ο προπονητής του Απόλλωνα. Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι, προσπάθησαν να αντεπεξέλθουν. Στο 2ο ημίχρονο δεν είχαμε φρέσκα πόδια. Όταν δεν σκοράρεις στις λίγες ευκαιρίες που παρουσιάζονται, δεν μπορείς να κερδίζεις. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για τη σεζόν που κάνει. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο της ομάδας που είναι δίπλα στην ομάδα».

Καταλά (ΑΕΚ): «Γνωρίζουμε την ποιότητα του Απόλλωνα, ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, ξέρουμε την κατάσταση που βρισκόμαστε, το γνωρίζουμε. Εμείς οι ποδοσφαιριστές είμαστε οι πρώτοι που θέλουμε να ανατρέψουμε την κατάσταση, υποφέρουμε από αυτή την δύσκολη κατάσταση. Είμαστε ενωμένοι αρκεί να σκεφτούμε θετικά. Στόχος είναι να επιστρέψουμε στα θετικά αποτελέσματα, βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά».

Κ. Δημητρίου (ΑΕΚ): «Είναι σαφέστατο το μήνυμα του κόσμου που αναγνωρίζει την προσπάθεια. Δεν ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα αλλά προσπαθήσαμε. Πήραμε ένα βαθμό σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις μετά το ημίωρο. Βγάλαμε αντίδραση, δείξαμε πόσο πολύ το θέλαμε για να επιστρέψουμε στις επιτυχίες. Πρέπει να συνεχίσουμε στο επόμενο παιχνίδι, πάλι εδώ στο ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ για να επιστρέψουμε στις επιτυχίες. Ευχαριστούμε τον κόσμο για την παρουσία και το χειροκρότημα. Ελπίζουμε στο παιχνίδι που ακολουθεί με τον Ερμή να κερδίσουμε.

Έγινε και σήμερα υπερπροσπάθεια. Είχαμε την αναγκαστική αλλαγή με τον Ιγκόρ, θα δούμε από αύριο. Ελπίζουμε να έχουμε επιστροφές. Άλλα όταν έχεις να προετοιμαστείς με 2-3 μέρες δεν είναι πολλές οι επιλογές».