«Κόλλησε» τις ήττες η Εθνική που «πέταξε» ένα ημίχρονο (ΦΩΤΟ)

Τρίτη, 8/9/2020 - 23:33

Την ήττα με 1-0 κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Nations League γνώρισε η Εθνική μας ομάδα στο ΓΣΠ. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους στην αναμέτρηση ο Μεντβέντεφ στο 29ο λεπτό με δυνατό σουτ εντός περιοχής.

Η Εθνική μας μπήκε πολύ άσχημα στον αγωνιστικό χώρο και στο πρώτο 20λεπτο δέχθηκε αρκετή πίεση από τους φιλοξενούμενους όμως δε το «πλήρωσε». Στη συνέχεια κέρδισε κάποια μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όμως δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία.

Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μετά από κάκιστη λειτουργία της κυπριακής αμυντικής γραμμής. Η ομάδα μας στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως επιτυχία παρά το δοκάρι του Χριστοφή στο 37ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος η Εθνική μας ανέβασε κάπως στροφές και διεκδίκησε το γκολ της ισοφάρισης όμως δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Οι Αζέροι κλείστηκαν πολύ καλά πίσω και δεν επέτρεψαν στην ομάδα μας να βρει χώρους για να περάσει στην περιοχή τους.

Επόμενες υποχρεώσεις για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στις 10 και 13 Οκτωβρίου με Λουξεμβούργο και Αζερμπαϊτζάν αντίστοιχα εκτός έδρας για την τρίτη και τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Nations League.

Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 13ο λεπτό όμως ο Κυριακίδης έσωσε με τα πόδια σε τετ α τετ με τον Σαϊντέγεφ. Ένα λεπτό αργότερα όμως οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν και απείλησαν με το σουτ του Χαλιλτζάντε όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της ομάδας μας.

Στο 17ο λεπτό, Γκαράγιεφ έκανε το μακρινό σουτ όμως ο νεαρός τερματοφύλακας της ομάδας μας έδιωξε με υπερένταση με το αριστερό χέρι.

Σέντρα από τα δεξιά από τον Χάρη Κυριάκου με τον Πιέρο να ξεπετάγεται και να πιάνει τη γυριστή κεφαλιά όμως ο Αζέρος τερματοφύλακας μάζεψε χωρίς δυσκολία τη μπάλα στο 28ο λεπτό.

Το γκολ εν τέλει για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 29ο λεπτό. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Κυριακίδη, ο Μεντβέντεφ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ εντός περιοχής.

Ωραία ατομική προσπάθεια του Δημήτρη Χριστοφή και δυνατό αριστερό σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στη «ρίζα» του δοκαριού στο 37ο λεπτό. Στην επαναφορά ο Πιέρος ξαφνιάστηκε και δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ από ευνοϊκή θέση.

O Σαϊντέγεφ από κοντά με κεφαλιά αστόχησε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Άγγιξαν το 2-0 οι Αζέροι στην εν λόγω φάση.

Πάσα του Πίττα στον Χριστοφή, αυτός έκανε το σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε έξω στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μαρίνος Τζιωνής πήρε τη μπάλα και έφτασε έξω από την περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε εκτός εστίας χωρίς να απειλήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα ιδιαίτερα στο 59ο λεπτό.

Στο 72ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας η μπάλα κατέληξε στον Κάστανο ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας αυξάνει την πίεση ακόμη περισσότερο για την ισοφαρίσει όμως δεν κατάφερε να βρει το «δρόμο» για την εστία του Μπαλάγιεφ.

Κύπρος (Γιόχαν Βάλεμ): Κυριακίδης, Χάρης Κυριάκου, Καρώ, Λαΐφης, Σιέλης, Κάστανος (Σπόλιαριτς 77'), Κούσουλος (Χάμπος 57'), Τζιωνής, Πίττας, Χριστοφή (Λοΐζου 57'), Πιέρος

Αζερμπαϊτζάν (Τζάνι ντε Μπιάζι): Μπαλάγιεφ, Γκαράγιεφ, Μουσταφάτζε, Μεντβέτεφ, Α. Χουσεΐνοφ, Χουσεΐνοφ, Χαμάλοφ (Ντινίγιεφ 60'), Κρίβοτσιουκ (Αμπντουλάγιεφ 64'), Σαντίκοφ (Αλακσάροφ 77'), Χαλιλτζάντε, Σαϊντέγιεφ

Οι δηλώσεις του ομοσπονδιακού μας τεχνικού, Γιόχαν Βάλεμ

Αρχικό σχόλιο: «Υποφέραμε το πρώτο ημίχρονο από τον αντίπαλο και γενικά κάναμε ένα πολύ κακό πρώτο μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι όμως δεν βάλαμε γκολ. Αυτή η βδομάδα ήταν ένα καλό μάθημα για εμάς και θα προσπαθήσουμε να βελτιωθούμε στη συνέχεια».

Τι πήγε λάθος; «Υπήρχαν κάποια πράγματα που πήγαν λάθος, είχαν θέληση και μπήκαν πιο επιθετικά. Είχαμε προβλήματα με τις τοποθετήσεις και το 4-3-3 του αντιπάλου. Όταν κάνουν αυτά που πρέπει οι παίκτες μου είμαι ευχαριστημένος, τους το είπα και στα αποδυτήρια. Ήταν για εμάς ένα καλό μάθημα».

Αν η ομάδα χρειάζεται κάποιο ηγέτη: «Είναι φυσιολογικό γιατί έχουμε αλλάξει πολλά στην ομάδα. Οι παίκτες θέλουν χρόνο να αντιληφθούν κάποια πράγματα και με την πάροδο του χρόνου θα αποκτήσουμε και τους ηγέτες που χρειαζόμαστε».