«Κουλουράκια» στο Μάντσεστερ

Πέμπτη, 27/4/2017 - 23:55

Στο μηδέν έληξε το ντέρμπι του Μάντσεστερ ανάμεσα σε Σίτι και Γιουνάιτεντ (0-0). Τις δύο ομάδες συνεχίζει να χωρίζει ένα βαθμός και με 5 αγωνιστικές να απομένουν, η μάχη για την τετράδα έχει φουντώσει.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό από την αρχή και στο 9ο λεπτό η Σίτι άγγιξε το γκολ. Ο Ντε Μπρόινε έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Αγουέρο πλάσαρε εξ επαφής αλλά σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντε Χέα. Στο 22’ ο Ντε Μπρόινε σούταρε πάνω στον Ντε Χέα από καλό σημείο, ενώ στο 25’ μετά από σέντρα από αριστερά, ο Μπράβο έκανε τραγικό λάθος, έστρωσε ουσιαστικά στον Μχιταριάν που σούταρε από το πέναλτι αλλά ο Κολομβιανός διόρθωσε το λάθος του, καθώς έδιωξε με τα πόδια. Στο 32ο λεπτό ο Αγουέρο βρήκε χώρο έξω από την περιοχή κι έκανε το σουτ αλλά ο Ντε Χέα μπλόκαρε στη γωνία του και στοπ 34’ ο Αργεντινός άδειασε τον Μπλιντ με επιτόπια ντρίμπλα, αλλά σούταρε λίγο άουτ. Στο 36’ ο Κολάροβ έπαιξε το ένα-δύο με τον Ντε Μπρόινε και σούταρε εκτός περιοχής αλλά Ντε Χέα έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 43’ το σουτ του Στέρλινγκ από το ύψος της περιοχής, πέρασε λίγο άουτ. Και στο 45’ ο Ράσφορντ εκτέλεσε ένα φάουλ από αριστερά αλλά ο Αντέρ μόνος του στο δεύτερο δοκάρι αστόχησε με κεφαλιά.

Στο 47’ ο Ντε Χέα μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Στέρλινγκ, ενώ στο 59’ ο Ντε Μπρόινε έκανε τη συρτή σέντρα από αριστερά με τον Αντέρ παραλίγο να πετυχαίνει αυτογκόλ. Στο Δύο λεπτά μετά, το μακρινό σουτ του Αγουέρο πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 67’ την ίδια τύχη είχε και η κεφαλιά του Οταμέντι μετά από κόρνερ του Σανέ. Στο 83’ ο Φελαϊνί είδε κίτρινη για φάουλ στον Αγουέρο και ένα λεπτό μετά, ο Βέλγος έριξε κουτουλιά στον Αγουέρο, με τον ρέφερι να τον αποβάλλει.  Στο 90’+ ο Γκάμπριελ Ζέσους βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, ενώ στο 90+5' ο Ντε Μπρόινε έκανε το γύρισμα και ο Aγουέρο από κοντά έχασε μοναδική ευκαιρία.

ΣΙΤΙ:Μπράβο (79’ Καμπαγιέρο), Κομπανί, Σαμπαλέτα, Ντε Μπρόινε, Κολάροβ, Οταμέντι, Τουρέ, Φερναντίνιο, Σανέ (79’ Νάβας), Στέρλινγκ (86’ Γκάμπριελ Ζέσους), Αγουέρο

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Μπεϊγί, Νταρμιάν, Βαλέντσια, Μπλιντ, Κάρικ, Φελαϊνί, Μχιταριάν (85’ Φοσού Μενσά), Μαρσιάλ (79’ Λίνγκαρντ), Αντέρ, Ράσφορντ (90+2’ Γιανγκ).