«Σοκ» στο φινάλε και... ούτε τώρα η Εθνική (ΦΩΤΟ)

Δευτέρα, 11/10/2021 - 20:56

Σοκ στο φινάλε!

Η Κύπρος εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τη Μάλτα στο «ΑΕΚ Αρένα», για την 8η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μια αρκετά καλή εμφάνιση, κυρίως στο πρώτο μέρος, ωστόσο δέχθηκε το γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Παπουλής με τον... κλασσικό του τρόπο άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, με τους Μαλτέζους να «απαντούν» στο 53' με τον Μουσκάτ. Ο Πιέρος Σωτηρίου στο 80ο λεπτό, έδωσε εκ νέου προβάδισμα, όμως ο Ντεγκαμπριέλε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων «πάγωσε» την Εθνική μας.

Η Εθνική δεν κατάφερε ούτε τώρα να κερδίσει, χάνοντας ένα δικό της παιχνίδι και έτσι παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας του 8ου ομίλου με 5 βαθμούς.

Επόμενη υποχρέωση για την Κύπρο την Πέμπτη 11 Νοεμβρίου (19:00), εκτός έδρας απέναντι στη Ρωσία, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής.

Στο 4' η πρώτη τελική του ματς, με τον Κάστανο με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ, να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα, η Κύπρος άνοιξε το σκορ. Μετά από πάσα του Χάμπου, ο Παπουλής στην περιοχή με το χαρακτηριστικό πλασέ του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 20' η επόμενη φάση, με τον Ιωάννου να κλέβει και να δοκιμάζει ένα μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνάει έξω.

Στο 32ο λεπτό, ο Γρεχ δοκίμασε το σουτ από πλάγια δεξιά της περιοχής, με τον Μιχαήλ να μαζεύει σταθερά.

Στην αντεπίθεση, ο Παπουλής έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Πιέρος έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Μπονέλο απέκρουσε.

Στο 52' η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος, με τον Γκρεχ να κάνει το σουτ από δεξιά, η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, η Μάλτα σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσα. Ο Πισάνι έκανε τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Μουσκάτ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, στο 53ο λεπτό.

0

Στο 63' ο Πισάνι δοκίμασε το σουτ από καλή θέση εκτός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει στον Αντωνιάδη και να κάνει εύκολη τη δουλειά του Μιχαήλ στην απόκρουση.

Η Μάλτα «άγγιξε» την ανατροπή στο 72ο λεπτό, με τον Πισάνι να εκτελεί το κόρνερ, τον Μιχαήλ να δυσκολεύεται να διώξει, τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να φεύγει έξω.

Στο 77' ο Δημητρίου έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Χάμπος έπιασε την κεφαλιά και ο Μπονέλο απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά, η Κύπρος πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Κακουλλής από αριστερά έκανε το σουτ, ο Μπονέλο απέκρουσε δύσκολα, με τον Πίττα στην επαναφορά να γυρίζει στον Πιέρο κι αυτός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

0

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μάλτα έχασε διπλή ευκαιρία, με τον Τέουμαν να επιχειρεί το σουτ με ισάριθμες προσπάθειες, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 90+8', η Μάλτα ισοφάρισε. Ο Πισάνι εκτέλεσε το φάουλ και ο Ντεγκαμπριέλε με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2.

0

Κύπρος (Νίκος Κωστένογλου): Μιχαήλ, Μ. Δημητρίου (86' Ψάλτης), Κ. Σωτηρίου, Αντωνιάδης, Σ. Ανδρέου (79' Πίττας), Ν. Ιωάννου, Χ. Κυριάκου (79' Γκόγκιτς), Κάστανος, Παπουλής (86' Παναγιώτου), Λοΐζου (61' Κακουλλής), Σωτηρίου.

Μάλτα (Ντέβις Μάντζια): Μπονέλο (83' Γκάλεα), Μπρογκ (57' Σο), Πέπε, Μουσκάτ, Ατάρντ, Καρουάνα (46' Πισάνι), Τέουμα, Καμενζούλι, Τζ. Μπονγκ (70' Ντάιμετς), Γκρεχ (70' Ντεγκαμπριέλε), Μοντεμπέλο.