«Κλείδωσε» την 3η θέση και... έγραψε ιστορία η ΑΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 27/10/2022 - 21:38

Έγραψε ιστορία η ΑΕΚ!

Οι «κιτρινοπράσινοι» έμειναν ίσοπαλοι με 3-3 κόντρα στη Νιτναμό Κιέβου και πανηγύρισαν την πρόκριση τους, στην επόμενη φάση του Conference League.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ουκρανική ομάδα, ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και είχε την κατοχή της μπάλας, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες.

Στην συνέχεια, οι Λαρνακείς βρήκαν ρυθμό και μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ στο 26ο λεπτό, με το καταπληκτικό «ψαλιδάκι» του Άλτμαν.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το κενό, στην άμυνα των αντιπάλων τους, έφεραν στα ίσα την αναμέτρηση, στο 45ο λεπτό με τον Βανάτ.

Στην ανάπαυλα, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ, με τον Λόπες στο 53ο λεπτό. Η Ντιναμό δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, ακόμα και αν είχε την κατοχή, με τους γηπεδούχους να αμύνονται καλά.

Έτσι 72ο λεπτό η ΑΕΚ έκανε το 3-1 και «σφράγισε» την πρόκριση, με δεύτερο προσωπικό γκολ του Άλτμαν. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Γκαρμάς διαμόρφωσε το τελικό σκορ σκοράροντας δις, στο 82ο και 91ο λεπτό.

Οι Λαρνακείς θα βρεθούν για πρώτη φορά, σε νοκ-άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης και αναμένουν την κλήρωση στις 7 Νοεμβρίου, για να μάθουν τον αντίπαλο τους.

Από την άλλη η Ντιναμό Κιέβου, με αυτό το αποτέλεσμα, έμεινε εκτός συνέχειας του Europa League.

Τέλος αγώνα

Η ΑΕΚ πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League.

27/10/2022
21:34
91' ΓΚΟΛ για τη Ντιναμό Κιέβου

Ο Γκαρμάς με δεύτερο προσωπικό του γκολ, φέρνει στα ίσα τον αγώνα.

27/10/2022
21:34
90' 4 λεπτά καθυστερήσεις
27/10/2022
21:30
84' Διπλή αλλαγή για τη Ντιναμό Κιέβου

Έξω οι Σεπέλιεφ, Βανάτ εκτός, μέσα Μπεσεντίν, Ντιαλό.

27/10/2022
21:29
83' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ

Εξω Άλτμαν, Φαράζ, μέσα οι Ολατούντζι και Κύπρος.

27/10/2022
21:24
82' ΓΚΟΛ για τη Ντιναμό Κιέβου

Ο Γκαρμάς με κεφαλιά, μέσα στην... καρδία της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μείωσε το σκορ, για την Ουκρανική ομάδα.

27/10/2022
21:23
75' Αλλαγή για τη Ντιναμό Κιέβου

Εκτός ο Μπουγιάλσκι, μέσα ο Παρίς.

27/10/2022
21:15
72' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ έφυγε στην κόντρα και έκανε την παράλληλη πάσα, στον Άλτμαν μέσα στην μεγάλη περιοχή και εκείνος έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Νεσκερέτ, για το 3-1.

27/10/2022
21:11
66' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Μάμας θα πάρει την θέση του Λόπες.

27/10/2022
21:08
65' Αλλαγή για τη Ντιναμό Κιέβου

Εξω ο Καμπάγιεφ, μέσα ο Γκαρμάς.

27/10/2022
21:05
62' Πατάει καλύτερα στο γήπεδο η ΑΕΚ

Μετά το 2-1, οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν άλλο... αέρα, με τη Ντιναμό να χρειάζεται δύο γκολ, για να έχει ελπίδες πρόκρισης.

27/10/2022
20:55
53' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

Ο Εγγλέζου έκανε την σέντρα, στην μικρή περιοχή, με τον Λόπες να παίρνει την κεφαλιά και να δίνει εκ νέου προβάδισμα, στην ομάδα του.