Το… πάλεψε με τη Ρεν, όμως «λύγισε» στο φινάλε η ΑΕΚ

Πέμπτη, 8/9/2022 - 21:44

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Ρεν, στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες και να γίνονται απειλητικές. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, στο 29ο λεπτό με τον Τεατέ, ενώ οι «κιτρινοπράσινοι» ισοφάρισαν 4 λεπτά αργότερα, με τον Σαρχούρχο.

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί μεσοαμυντικά και δεν επέτρεψαν στην Ρεν, να γίνει επικίνδυνη, από την άλλη η γαλλική ομάδα παρουσίασε κάποια προβλήματα στα μετόπισθεν, όμως έδειξε  την ποιότητα της μεσοεπιθετικά.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πιο έντονος, με την Ρεν να έχει την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά. Η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι δύο ομάδες, μπόρεσαν πάλι να απειλήσουν όμως δεν κατάφεραν να μετατρέψουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, η ΑΕΚ έκανε καλή διαχείριση και κράτησε μπάλα.

Όμως στο 93ο λεπτό κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Ασινίον «πάγωσε» τους γηπεδούχους, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τους 3 βαθμούς στη Ρεν.

90+3 ΓΚΟΛ για την Ρεν 2-1

Μετά από σέντρα, ο  Ασινιόν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, από την περιοχή

21:26
82' Αλλαγή για τη Ρεν

Ο Ασινιόν θα μπει στην θέση του Μάγερ

08/09/2022
21:24
80΄Φάση για την ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Λόπες έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει πάνω στους Γάλλους

08/09/2022
21:13
69' Καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ κράτησε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή, σούταρε δυνατά, με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

08/09/2022
21:06
63' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Γκιούρτσο θα μπει στην θέση του Άλτμαν

08/09/2022
21:05
57' Δύο αλλαγές για τη Ρεν

Οι Τεριέρ και Μπεριγκού στην θέση των Μέλινκ και Τεριέρ

08/09/2022
20:55
51' Φάση για τη Ρεν

Ο Σουλεμανά έκανε το σουτ, έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Πίριτς έδιωξε σε κόρνερ

08/09/2022
20:50
46' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ