«Πάτησε» τη Γερμανία και... έφυγε για προημιτελικά η Αγγλία

Τρίτη, 29/6/2021 - 20:51

Το «It’s coming home» συνεχίζεται...

Η Αγγλία επικράτησε με 2-0 της Γερμανίας στο «Γουέμπλεϊ», για τη φάση των «16», παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Euro 2020.

Τα «τρία λιοντάρια» ήταν πιο ψυχωμένα και με γκολ των Στέρλινγκ (76') και Κέιν (86'), κατάφεραν να περάσουν στους «8» και να συνεχίσουν να ονειρεύονται.

Τα «πάντσερ», από την άλλη, πλήρωσαν τα κενά στην άμυνα, όπως και τις μεγάλες χαμένες ευκαιρίες, κυρίως το τετ α τετ του Μίλερ στο 81ο λεπτό, μεταξύ των δύο τερμάτων.

Οι Άγγλοι έβγαλαν ένα δυνατό αντίπαλο και... έστειλαν το μήνυμα και στους «8» θα αναμετρηθούν με την Ουκρανία στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, το ερχόμενο Σάββατο (3/7, 22:00).

ALPHAMEGA Spin & Win >> Play the Game <<

29/06/2021
20:51
Τέλος του αγώνα

Τεράστια νίκη-πρόκριση για τους Άγγλους που συνεχίζουν να ονειρεύονται με το... «It’s coming home»

0

29/06/2021
20:42
86' Γκολ για την Αγγλία

Ο Γκρίλις από αριστερά έκανε το γύρισμα για τον Κέιν κι αυτός με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

0

29/06/2021
20:38
81' Τεράστια ευκαιρία για τη Γερμανία

Ο Στέρλινγκ έκανε λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Χάβερτς πήρε και έβγαλε κάθετη στον Μίλερ, ο οποίος βγήκε μόνος απέναντι στον Πίκφορντ, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο και η μπάλα πέρασε έξω

0

29/06/2021
20:32
76' Γκολ για την Αγγλία

Ο Σο από αριστερά έκανε το γύρισμα στην περιοχή, εκεί όπου ο Στέρλινγκ πλάσαρε ιδανικά και έκανε το 1-0

0

29/06/2021
20:26
70' Σχόλιο

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος, με μόλις μια φάση σε 25 λεπτά και τις δύο ομάδες να παίζουν προσεκτικά, έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού τους και το ενδεχόμενο της ημίωρης παράτασης

0

29/06/2021
20:05
49' Ευκαιρία για τη Γερμανία

Ο Γκόζενς από αριστερά έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Χάβερτς που έπιασε με τη μια ένα εντυπωσιακό σουτ και ο Πίφκορντ έδιωξε σε κόρνερ με εξαιρετική επέμβαση

0

29/06/2021
20:02
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

29/06/2021
19:47
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αγγλία και Γερμανία έμειναν στο 0-0 στα πρώτα 45 λεπτά, σε ένα ματς με καλές αλλά λίγες φάσεις

0

29/06/2021
19:46
45+1' Μεγάλη στιγμή για την Αγγλία

Μετά από ατομική προσπάθεια του Στέρλιγνκ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον αμαρκάριστο Κέιν, αυτός έκανε κοντρόλ και εκεί που ήταν έτοιμος να σκοράρει, ο Χούμελς πρόλαβε και απομάκρυνε σωτήρια

0

29/06/2021
19:44
45' Κάρτα στον Φίλιπς

Επικίνδυνο παίξιμο στον Κρόος και κίτρινη για τον Άγγλο μέσο

0

29/06/2021
19:32
32' Πρώτη ευκαιρία για τη Γερμανία

Ο Χάβερτς έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Βέρνερ, αυτός τετ α τετ από πλάγια θέση στην περιοχή έκανε το πλασέ και ο Πίκφορντ κατάφερε να μπλοκάρει

0

29/06/2021
19:30
30' Σχόλιο

Ημίωρο συμπληρωμένο στο μεγάλο ματς, χωρίς τις πολλές φάσεις, με τους Άγγλους όμως να έχουν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλα και τους Γερμανούς να... ψάχνονται

0

29/06/2021
19:27
27' Καλή στιγμή για την Αγγλία

Ο Τρίπιερ από δεξιά σέντραρε στην περιοχή, εκεί όπου ήταν ο Μαγκουάιαρ ο οποίος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω

0

29/06/2021
19:25
25' Κίτρινη στον Γκίντερ

Τράβηξε τον Σο και αντίκρισε την κάρτα, η οποία ήταν η 3η στη διοργάνωση και έτσι σε περίπτωση πρόκρισης της Γερμανίας θα χάσει τον προημιτελικό

0

29/06/2021
19:16
16' Πρώτη ευκαιρία στο ματς

Ο Στέρλινγκ δοκίμασε ένα φαλτσαριστό πλασέ εκτός περιοχής, με τον Νόιερ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

0

29/06/2021
19:07
8' Κάρτα στον Ράις

Ο Γκορέτσκα βγήκε μπροστά απειλητικά και ο Άγγλος αμυντικός τον τράβηξε για να προλάβει τα χειρότερα

19:00
1' Έναρξη του μεγάλου ματς

Ανάλυση των ενδεκάδων

Εκπλήξεις στις ενδεκάδες των Σάουθγκεϊτ και Λεβ.

Τα «τρία λιοντάρια» παρατάσσονται με σύστημα 3-4-3 και τον Πίκφορντ στο τέρμα, ενώ Γουόκερ, Στόουνς και Μαγκουάιρ είναι η τριπλέτα της άμυνας, με τους Τρίπιερ, Ράις, Φίλιπς και Σο στον άξονα και τους Στέρλινγκ, Κέιν και Σάκα στην επίθεση.

Από την άλλη πλευρά τα «πάντσερ» θα έχουν για σχηματισμό το 3-4-2-1. Με Νόιερ κάτω από τα γκολπόστ, Γκίντερ, Χούμελς και Ρούντιγκερ στα μετόπισθεν, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κρόος και Γκόζενς στην μεσαία γραμμή, ενώ Χάβερτς και Μίλερ θα αγωνιστούν πίσω πό τον μοναδικό προωθημένο Βέρνερ.

29/06/2021
18:00

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο, Ράις, Φίλιπς, Τρίπιερ, Σάκα, Στέρλινγκ, Κέιν.

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ, Χούμελς, Ρούντιγκερ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Κρόος, Γκόσενς, Χάβερτς, Μίλερ, Βέρνερ.

29/06/2021
17:55
Τι έκαναν στους ομίλους

Αγγλία

Αήττητοι οι Άγγλοι στη φάση των ομίλων, μέτρησαν δυο νίκες και μια ισοπαλία, όμως μπορεί να πήραν την 1η θέση, αλλά το θέαμα ήταν... φτωχό και τα γκολ ελάχιστα. Μόλις δυο φορές οι Βρετανοί βρήκαν δίχτυα, με τον Κέιν να έχει μείνει στην... Premier League και τον Στέρλινγκ να κουβαλά μόνος του το επιθετικό βάρος. Άλλωστε, είναι ο μοναδικός ποδοσφαιριστής από το ρόστερ της ομάδας που έχει σκοράρει σε τελική φάση Euro.

0

Γερμανία

Η Γερμανία με άγχος και ιδρώτα εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης μετά την ισοπαλία 2-2 με την Ουγγαρία στην τελευταία στροφή. Είχε προηγηθεί η τεσσάρα στην Πορτογαλία, ωστόσο τα αμυντικά κενά εμφανίστηκαν σε ακόμα ένα ματς. Εξάλλου, μετά το 3-0 επί της Σλοβακίας το 2016 δεν έχουν καταφέρει να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους σε μεγάλα τουρνουά σε οκτώ διαδοχικά παιχνίδια. Δύσκολη αποστολή, αλλά ξέρει πως να... παγώνει τους Άγγλους.

0

29/06/2021
17:50
Η προϊστορία των δύο ομάδων

Οι δύο ομάδες αναμετρώνται για 33 φορά και έχουν από 13 νίκες, ενώ έξι ματς έληξαν ισόπαλα.

Η μεγαλύτερη συνάντηση στην ιστορία τους ήταν στον τελικό του Μουντιάλ του 1966, με την Αγγλία να νικά 4-2 στην παράταση με το περίφημο γκολ-φάντασμα του Τζεφ Χερστ. Σε επίπεδο Euro συναντώνται για πρώτη φορά σε νοκ άουτ μετά το 1996 και το 2000 η Αγγλία είχε επικρατήσει 1-0 για τη φάση των ομίλων. Το 1972 η Δυτική Γερμανία στον διπλό προημιτελικό είχε αποκλείσει την Αγγλία με συνολικό σκορ 3-1, χάρη στη νίκη της με το ίδιο σκορ στο Λονδίνο.

Επίσης, το 1970 κοντραρίστηκαν στα προημιτελικά του Μουντιάλ με τη Γερμανία να νικά 3-2 στην παράταση.