Νίκησε τον... κοκκινισμένο ΑΠΟΕΛ και προκρίθηκε η Ανόρθωση (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 6/4/2022 - 20:57

Νίκη πρόκρισης σε αγώνα... σπάνιο!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και σε συνδυασμό με το εκτός έδρας γκολ της ήττας με 2-1 στο πρώτο ματς, προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Σε ένα ασυνήθιστο παιχνίδι, η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε την ανατροπή με γκολ του Ουάρντα (43') και ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 7 ποδοσφαιριστές.

Νατέλ, Ντανίλο, Βινίσιους και Σόουζα δέχθηκαν και οι τέσσερις κόκκινη κάρτα, σε μια πολύ σπάνια περίπτωση και έχοντας αυτή τη μεγάλη διαφορά στον αριθμό των παικτών δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι και αποκλείστηκαν.

Η κλήρωση της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Coca - Cola θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 14 Απριλίου και ώρα 11:00 π.μ. στο Συνεδριακό κέντρο του Σταδίου ΓΣΠ στη Λευκωσία.

Ένταση στο φινάλε

Συγκρούστηκαν ποδοσφαιριστές και παράγοντες των δύο ομάδων και δημιουργήθηκε σύρραξη

0

0

0

06/04/2022
20:57
Τέλος του αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ δέχθηκε τέσσερις κόκκινες, η Ανόρθωση πέτυχε μόνο ένα γκολ και ήταν αρκετό όμως για να προκριθεί στα ημιτελικά του κυπέλλου

0

06/04/2022
20:52
5 λεπτά οι καθυστερήσεις
06/04/2022
20:42
80' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Κορρέα δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Μιχαήλ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ

06/04/2022
20:34
73' Αποβλήθηκε και ο Σόουζα

Αγκωνιά και δεύτερη κίτρινη, συνεχίζει με 7 παίκτες ο ΑΠΟΕΛ. Αν δεχθεί κι άλλη κόκκινη το παιχνίδι θα διακοπεί

06/04/2022
20:29
68' Κόκκινη και στον Βινίσιους

Δέχθηκε κι αυτός δεύτερη κίτρινη κάρτα, μένει με 8 ποδοσφαιριστές ο ΑΠΟΕΛ

0

06/04/2022
20:26
65' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Κορέια έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Ντέλετιτς μόνο και από πολύ κοντά να μην μπορεί να κάνει την προβολή

06/04/2022
20:24
63' Τέταρτη αλλαγή για την Ανόρθωση

'Εξω ο Χριστοδουλόπουλος και μέσα ο Βερχόβετς

06/04/2022
20:22
61' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Ντέλετιτς αντί Νοβότνι στην Ανόρθωση, μέσα ο Σαμπάλα και έξω ο Γουίλερ για τον ΑΠΟΕΛ

06/04/2022
20:15
54' Τελική για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Θεοδώρου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σόουζα έπιασε την κεφαλιά, με τον Τζουρ να αποκρούει

06/04/2022
20:11
50' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν έστρωσε για τον Χουσμπάουερ, αυτός έκανε το σουτ και ο Μιχαήλ απέκρουσε

06/04/2022
20:07
46' Έναρξη β' μέρους

Με δύο αλλαγές η Ανόρθωση. Εσκοβάλ και Ρουσιάς παίρνουν τις θέσεις των Ρισβάνη και Χριστοφή

06/04/2022
20:00
Το γκολ της Ανόρθωσης για το 1-0
06/04/2022
19:50
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Η Ανόρθωση προηγείται με 1-0 του ΑΠΟΕΛ στο πρώτο 45λεπτο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και τη ρεβάνς για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Λίγο πριν το φινάλε και με γκολ του Ουάρντα, η «Κυρία» πέτυχε το πολυπόθητο γκολ και έφερε την πρόκριση στα μέτρα της, έχοντας και σημαντικό αριθμητικό πλεονέκτημα.

Όλα κακά, στραβά κι ανάποδα για τους «γαλαζοκίτρινους» που συνεχίζουν με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Νατέλ και του Ντανίλο, έχοντας ένα «βουνό» να ανέβουν μετά την ανάπαυλα.

0

06/04/2022
19:45
06/04/2022
19:44
44' Κάρτα στον Ουάρντα

Ο Αιγύπτιος μιμήθηκε τον πανηγυρισμό του Κβιλιτάια μπροστά από τους φίλους του ΑΠΟΕΛ και τιμωρήθηκε

0

06/04/2022
19:43
43' Γκολ για την Ανόρθωση

Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ουάρντα ανενόχλητος από κοντά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

06/04/2022
19:36
36' Αποβλήθηκε και ο Ντανίλο

Δεύτερη κίτρινη για τον Βραζιλιάνο και ο ΑΠΟΕΛ συνεχίζει με 9 ποδοσφαιριστές

0

06/04/2022
19:33
34' Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος με ατομική προσπάθεια πάτησε περιοχή και έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια

06/04/2022
19:28
28' Φάση για την Ανόρθωση

Ο Χριστοδουλόπουλος από μέσα στην περιοχή έστρωσε έξω για τον Αρτυματά, αυτός έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

06/04/2022
19:16
15' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Αμπαρτζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ουάρντα έπιασε κεφαλιά «ψαράκι» από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

06/04/2022
19:06
7' Κόκκινη κάρτα στον Νατέλ

Άλλαξε την απόφαση του ο Νεοκλέους, αποβολή και με δέκα παίκτες από νωρίς ο ΑΠΟΕΛ

19:05
5' Κάρτα στον Νατέλ

Για δυνατό μαρκάρισμα στον Αρτυματά

0

06/04/2022
19:00
1' Έναρξη του αγώνα

Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Σε οκτώ αλλαγές προχώρησε ο Σωφρόνης Αυγουστή, επιλέγοντας το 5-3-2 ή 3-5-2.

Στην εστία θα βρίσκεται ο Μιχαήλ, με τριάδα στην άμυνα τους Έσελινκ, Βινίσιους και Σάβιτς. Δεξί φουλ μπακ θα είναι ο Θεοδώρου και ως αριστερό ο Γουίλερ.

Στον χώρο του κέντρου θα κινούνται οι Σατσιάς και Σόουζα, με τον Ντανίλο λίγο πιο μπροστά και σε ρόλο δεκαριού.

Στην επίθεση, ο Νατέλ θα πλαισιώνει τον Μάγκλιτσα.

Στον πάγκο: Σκουφέτ, Τσιλιγγίρης, Εφραίμ, Μιντίκκης, Οκριασβίλ, Γαβριήλ, Τσεμπάκ, Ντιαβαρά, Σαμπάλα, Σαρφό, Γεωργίου, Εντονγκαλά.

0

06/04/2022
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Με μια αλλαγή και σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσσει την ομάδα του ο Τιμούρ Κετσπάγια.

Κάτω από τα δοκάρια θα πάρει θέση ο Τζουρ, έχοντας για δίδυμο μπροστά τους Κορρέα και Ρισβάνη. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα είναι ο Αμπαρτζουμιάν και στο αριστερό ο Κορέια.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκεται ο Αρτυματάς με τον Χουσμπάουερ και ο Χριστοδουλόπουλο λίγο πιο μπροστά με ρόλο επιτελικού μέσου.

Στο δεξί άκρο θα είναι ο Χριστοφή, στο αριστερό ο Ουάρντα και στην κορυφή της επίθεσης ο Νοβότνι.

Στον πάγκο: Λόρια, Παπαδόπουλος, Βερχόβετς, Ρουσιάς, Αβραάμ, Πόποβιτς, Καλτσάς, Αραγιούρι, Εσκοβάλ, Ντέλετιτς, Χρυσοστόμου.

0

06/04/2022
18:00

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Τζουρ, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος, Χριστοφή, Ουάρντα, Νοβότνι.

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Μιχαήλ, Θεοδώρου, Έσελινκ, Βινίσιους, Σάβιτς, Γουίλερ, Σατσιάς, Σόουζα, Ντανίλο, Νατέλ, Μάγκλιτσα.

«Κουμάντο» στο πρωτάθλημα η Ανόρθωση

Αυτός θα είναι ο πέμπτος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων στη φετινή σεζόν, με την Ανόρθωση πάντως να μετράει τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», στις 3 Οκτωβρίου 2021, η «Κυρία» επικράτησε με ανατροπή 2-1 με δύο γκολ του Αρτυματά (37', 70'), ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Κβιλιτάια (29').

Στον δεύτερο γύρο και το ματς στο ΓΣΠ, στις 17 Φεβρουαρίου 2022, η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε ξανά, αυτή τη φορά με 0-2, έχοντας για σκόρερ του Χριστοδουλόπουλο (26') και Χρυσοστόμου (72').

Στον πρόσφατο τελευταίο αγώνα για 4η αγωνιστική των play-off, στις 2 Απριλίου, η Ανόρθωση πήρε μια εμφατική νίκη με 4-1, έχοντας για σκόρερ τους Χριστοδουλόπουλο (3', 40'), Ουάρντα (10') και αυτογκόλ του Σαμπάλα (55'), ενώ η ομάδα της Λευκωσίας μείωσε στο φινάλε (90+4') με τον Εντονγκαλά.

06/04/2022
17:45
Μικρό προβάδισμα για τον ΑΠΟΕΛ

Στον πρώτο αγώνα, στις 9 Μαρτίου, «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν με 2-1 στο ΓΣΠ.

Ο Έσελινκ (1') άνοιξε το σκορ, με τον Αμπαρτζουμιάν να ισοφαρίζει (13') προσωρινά για την «Κυρία» και τον Κβιλιτάια (52') να «γράφει» το τελικό σκορ.

06/04/2022
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ματς στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ κοντράρονται στις 19:00 σε επαναληπτικό αγώνα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου.