Τελικό: Ανόρθωση - Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 12/9/2020 - 22:22

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Ανόρθωση και Ομόνοια στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, με γκολ του Σενέ στο 14'. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό, βγαίνοντας εύκολα μπροστά, ενώ η Ανόρθωση απείλησε στα τέλη του πρώτου 45λεπτου, όταν και κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχο πέναλτι του Οκριασβίλι στο 44ο λεπτό.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στην Ανόρθωση, η οποία έχασε πολλές και τεράστιες ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη, δεν είχε καθαρό μυαλό και όταν το είχε βρήκε τον Φαμπιάνο απέναντι της και έτσι έμεινε το ισόπαλο 1-1 μέχρι το τέλος.

12/09/2020
22:21
Τέλος του αγώνα

Στο ισόπαλο 1-1 οι δύο ομάδες

12/09/2020
22:20
92' Απίθανη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Ελουντού βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και έδωσε έτοιμο γκολ στον Χριστοφή, ο οποίος από τη σημείο του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στην κερκίδα, σπαταλώντας τεράστια ευκαιρία

12/09/2020
22:19
90' Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος
12/09/2020
22:16
89' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Μαργκάσα εκτέλεσε φάουλ γεμίζοντας για την περιοχή, με τον Γκαλίτσιο από κοντά να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει μόλις έξω τη μπάλα

12/09/2020
22:10
83' Νέα φάση για την Ανόρθωση

Εκτελέστηκε το κόρνερ, με τον Σίλντενφελντ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο

12/09/2020
22:09
82' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση

Γύρισμα του Μανιά από αριστερά στην περιοχή για τον Μαργκάσα, ο οποίος πρόλαβε και έκανε το πλασέ, αναγκάζοντας τον Φαμπιάνο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ

12/09/2020
21:54
66' Αλλαγές για τις δύο ομάδες

Έξω Καλτσάς μέσα Χριστοφή για την Ανόρθωση, έξω Γκόμεθ και μέσα Γκόμες για την Ομόνοια

12/09/2020
21:53
64' Νέα στιγμή για την Ανόρθωση

Ο Αρτυματάς δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει έξω

12/09/2020
21:47
60' Φάση για την Ανόρθωση

Ο Μανιάς από δεξιά γύρισε στην περιοχή προς τον Μαργκάσα που ανέβηκε, δεν πρόλαβε κάνει την προβολή όμως και ο Φαμπιάνο έδιωξε σε κόρνερ

12/09/2020
21:45
57' Κίτρινη στον Βργκοτς

Για πάτημα από πίσω στον Λούφτνερ, λίγο έξω από την περιοχή

12/09/2020
21:42
56' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Ασάντε από δεξιά γύρισε στην περιοχή για τον Τιάγκο, ο οποίος με τη μια επιχείρησε να απειλήσει, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ

12/09/2020
21:33
46' Με αλλαγές οι δύο ομάδες

Έξω Χουσμπάουερ και μέσα Αρτυματάς για την Ανόρθωση, έξω Παπουλής και μέσα Ασάντε για την Ομόνοια

12/09/2020
21:32
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

21:16
45+1' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια

Ο Γκόμεθ έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, αναγκάζοντας τον Λόρια να αποκρούσει δύσκολα

12/09/2020
21:13
45' Γκολ για την Ανόρθωση

Εύστοχος ο Οκριασβίλι, στέλνοντας αριστερά τη μπάλα και δεξιά τον Φαμπιάνο για το 1-1

12/09/2020
21:13
44' Πέναλτι για την Ανόρθωση

Για σπρώξιμο του Λανγκ στον Καλτσά

12/09/2020
21:05
37' Ευκαιρία για την Ανόρθωση

Ο Μαργκάσα, έξω από την περιοχή, πήρε μπάλα και δοκίμασε το σουτ, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει δύσκολα

12/09/2020
21:04
35' Κίτρινες σε Μανιά και Γκόμεθ

Για αψιμαχία μετά από ένα φάουλ του Ισπανού

12/09/2020
20:53
25' Σχόλιο

Κρατάει περισσότερο μπάλα και ελέγχει το παιχνίδι η Ομόνοια, η οποία βγαίνει με σχετική άνεση μπροστά. Η Ανόρθωση δείχνει χαμένη από το γκολ, δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα και δεν έχει καθαρό μυαλό για να κάνει το παιχνίδι της

12/09/2020
20:51
Το γκολ της Ομόνοιας
12/09/2020
20:47
Κάμερον Τζερόμ o πρώτος στη λίστα της επίθεσης για Κετσπάγια

Οι πληροφορίες της ιστοσελίδας μας για τον εκλεκτό της Ανόρθωσης για τη γραμμή κρούσης

12/09/2020
20:44
14' Γκολ για την Ομόνοια

Ο Τιάγκο έκανε τη σέντρα στην περιοχή για τον Σενέ, ο οποίος στην πρώτη προσπάθεια μπερδεύτηκε, ωστόσο κατάφερε τελικά να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα για το 0-1

12/09/2020
20:35
5' Απαντά η Ανόρθωση

Ο Χούσμπαουερ με ωραία ενέργεια έξω από την περιοχή, πέρασε δύο παίκτες και έπιασε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει στο πόδι του Λούφτνερ και να φεύγει σε κόρνερ

12/09/2020
20:33
4' Νέα ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Γκόμεθ εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόρια

12/09/2020
20:32
3' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια

Στην πρώτη φάση του αγώνα οι «πράσινοι» απείλησαν, με τον Κούσουλο να δίνει δεξιά για τον Μαυρία, ο οποίος μπήκε περιοχή και έκανε το δυνατό σουτ, με τον Λόρια να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

12/09/2020
20:29
1' Έναρξη του αγώνα

Στη σέντρα η Ομόνοια

12/09/2020
20:14
Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες

Ανόρθωση και Ομόνοια ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους και κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες

12/09/2020
19:42
Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Μικροεκπλήξεις από τον Χένινγκ Μπεργκ, δίνοντας φανέλα βασικού σε Παπουλή και Σενέ που θα βρίσκονται για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα σε αγώνα πρωταθλήματος. Ο Φαμπιάνο κάτω από τα γκολποστ, με την γνωστή τετράδα στην άμυνα, δηλαδή Μαυρίας στα δεξιά, Λέτσιακς στα αριστερά και τους Λούφτνερ-Λανγκ στο κέντρο της άμυνας. Στη μεσαία γραμμή θα κινείται ο Κούσουλος, με τον Γκόμεθ λίγο πιο μπροστά, ενώ σε ρόλο «δεκαριού» η λογική λέει ότι θα βρίσκεται ο Τιάγκο. Παπουλής αριστερά, Μποτεάκ δεξιά και στην κορυφή της επίθεσης ο Σενέ.

2

12/09/2020
19:38
Ανάλυση ενδεκάδας Ανόρθωσης

Χωρίς εκπλήξεις ο Τιμούρ Κετσπάγια, που παρέταξε μια... αναμενόμενη ενδεκάδα. Κάτω από τα δοκάρια ο Λόρια, με δίδυμο μπροστά τους Βργκοτς και Σίλντενφελντ. Στο δεξί άκρο της άμυνας ο Γκαλίτσιος και στο αριστερό ο Κορέϊα. Στη μεσαία γραμμή θα κινούνται οι Μαργκάσα και Νταουσβίλι, με τον Χουσμπάουερ σε πιο ελεύθερο ρόλο. Στο δεξί φτερό της επίθεσης ο Καλτσάς, στο αριστερό ο Οκριασβίλι και στην κορυφή ο Μανιάς.

1

12/09/2020
19:33
Η ενδεκάδα της Ομόνοιας

Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Τιάγκο, Παπουλής, Σενέ

Στον πάγκο: Κυριακίδης, Χούμποτσαν, Κίκο, Γκόμες, Χαραλάμπους, Τζιωνής, Λοΐζου, Ασάντε, Ντούρις

12/09/2020
19:31
Η ενδεκάδα της Ανόρθωσης

Λόρια, Γκαλίτσιος, Βργκοτς, Σίλντενφελντ, Κορέϊα, Μαργκάσα, Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ, Καλτσάς, Οκριασβίλι, Μανιάς

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κ. Αρτυματάς, Π. Αρτυματάς, Πηλέας, Αμπαρτζουμιάν, Σελίν, Κορρέα, Χριστοφή, Ελουντού

Τι έκαναν οι δύο ομάδες ως τώρα

Η Ανόρθωση προέρχεται από δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, απέναντι σε Ερμή (3-1) και Πάφο (1-0) αντίστοιχα.

Η Ομόνοια προέρχεται από ισοπαλία στην πρεμιέρα με την Πάφο (2-2) και νίκη απέναντι στην Καρμιώτισσα (1-0)