Τελικό: ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ 0-2 (ΒΙΝΤΕΟ/ΦΩΤΟ)

Τετάρτη, 22/5/2019 - 17:22

Το έβδομο τρόπαιο της ιστορίας της πανηγυρίζει από το βράδι της Τετάρτης 22ης Μαΐου η ΑΕΛ, που κέρδισε με 2-0 τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, «ξορκίζοντας» την κατάρα των (έξι) χαμένων τελικών που προηγήθηκαν. Τα γκολ για τους «κίτρινους» σημείωσαν οι Ντόσα Τζούνιορ στο 10 λεπτό της αναμέτρησης και του Αντάμοβιτς στο 66ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ΑΕΛ κατάφερε να σπάσει την… κατάρα των 30 χρόνων χωρίς την κούπα του κυπελλούχου και πλέον ξεκινάει τις υποχρεώσεις της από το δεύτερο προκριματικό του Europa League.

22/05/2019
20:57
Τέλος του αγώνα στο ΓΣΠ, 2-0 για την ΑΕΛ, Κυπελλούχος η ομάδα της Λεμεσού μετά από 30 χρόνια
22/05/2019
20:53
90΄ 'εξι τα λεπτά των καθυστερήσεων
22/05/2019
20:52
Ιαχές από τους φίλους της ΑΕΛ που περιμένουν να σηκώσουν το τρόπαιο

"Και σήκωσε το, δεν μπορώ, δεν μπορώ να περιμένω ακούγεται από τους οπαδούς της ΑΕΛ"

20:48
84΄ Καρφωτή κεφαλιά από τον Ζούνιορ, η μπάλα στο έδαφος και μόλις λίγο πάνω από τα δοκάρια
20:39
77΄ Αψιμαχίες μεταξύ Γκαστανιάγα και Τάμαρι, κάρτα για τον ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ
22/05/2019
20:35
73΄ Πολλά νεύρα στο ΓΣΠ μεταξύ των ποδοσφαιριστών, εδώ και κάποια λεπτά δεν βλέπουμε ποδόσφαιρο
68΄Σχόλιο από το ΓΣΠ (Ανδρέας Οδυσσέως)

Μπορεί να οπισθοχώρησε, αλλά εκεί που έπρεπε να κτυπήσει το έκανε η ΑΕΛ, με τον Αντάμοβιτς να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας του ΑΠΟΕΛ (αυτός ξεκίνησε τη φάση) και να σκοράρει. Το ΑΕΛ - Λαός - Κύπελλο δονεί την ατμόσφαιρα, για πρώτη φορά στο ΓΣΠ.

22/05/2019
20:28
66΄ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΜΟΒΙΤΣ

Λανθασμένη πάσα προς τα πίσω του Βούρο στον Βάτερμαν, ο Μακρής πρόλαβε έκανε το σουτ ο Ολλανδός τερματοφύλακας απέκρουσε όμως ο Αντάμοβιτς ήταν εκεί, πήρε το ριμπάουντ και από κοντά με πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του

22/05/2019
20:26
Τα εισιτήρια του τελικού
22/05/2019
20:25
63΄ Σχόλιο από το ΓΣΠ (Ανδρέας Οδυσσέως)

Αυξάνει τις επικίνδυνες επιθέσεις και επισκέψεις του ο ΑΠΟΕΛ, που συνεχίζει να βάζει πίεση στην ΑΕΛ.

Η Λεμεσιανή ομάδα έχει οπισθοχωρήσει ακόμη παραπάνω, σε σχέση με το πρώτο μέρος.