«Ξέρανε» τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ και πήρε μεγάλη νίκη ο Απόλλωνας (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 10/4/2023 - 20:58

Με το μέταλλο του (περσινού) πρωταθλητή!

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 του ΑΠΟΕΛ στο μεγάλο ματς της 4ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta και έφυγε με σπουδαίο «διπλό» από το ΓΣΠ.

Με μια πολύ καλή παρουσία, οι «γαλάζιοι» πήραν μια μεγάλη νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας και αναπτέρωσαν τις ελπίδες για ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Νέα απώλεια για τους «γαλαζοκίτρινους», οι οποίοι αυτή τη φορά γνώρισαν και την ήττα, κινδυνεύοντας πλέον να χάσουν και την κορυφή, εφόσον ο Άρης κερδίσει την Ομόνοια.

Ο Χάμπος με γκολάρα στο 23ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Πίττα στο 85' να «κλειδώνει» το σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα του.

Άτυχη η ομάδα της Λευκωσίας, η οποία αν και σκόραρε δύο φορές, τα γκολ της ακυρώθηκαν, μετά από εξέταση του VAR.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΑΠΟΕΛ παραμένει -για την ώρα- στην κορυφή με 62 βαθμούς και μετά το Πάσχα φιλοξενείται την Κυριακή (23/4, 19:00) από τον Άρη στο «Άλφαμεγα Stadium».

Από την άλλη, με τη νίκη ο Απόλλωνας ανέβηκε -προσωρινά- στην 4η θέση με 53 βαθμούς και μετά τη διακοπή υποδέχεται την Παρασκευή (21/4, 19:00) την Πάφο στο «Άλφαμεγα Stadium».

Τέλος αγώνα

Ο Απόλλωνας επικράτησε με 2-0 επί του ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ και πανηγύρισε σπουδαίο «διπλό», το οποίο τον κρατάει... ζωντανό στην μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

10/04/2023
20:52
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
10/04/2023
20:49
87' Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα

Σπόλιαριτς, Μαυρίας και Χέντι αντί των Κολ, Ουάρντα και Πίττα.

10/04/2023
20:45
85' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα

Ο Κολ έδωσε στον Πίττα, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και αφού «άδειασε» με ωραία προσποίηση τον Καρώ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

10/04/2023
20:39
78' Απαντάει ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεν, ο Καρώ πήρε την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή, με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Γιοβάνοβιτς.

10/04/2023
20:38
77' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Σαχάρ θα αντικαταστήσει τον Ντόνιο.

10/04/2023
20:35
74΄Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Ουάρντα επιχείρησε φαλτσαριστό σουτ, από το ύψος της περιοχής και ο Γιοβάνοβιτς έκανε σωτήρια απόκρουση.

1

10/04/2023
20:28
67' Διαχειρίζεται καλά τον αγώνα ο Απόλλωνας

Ο ΑΠΟΕΛ πιέζει και προσπαθεί να γίνει απειλητικός, όμως μέχρι στιγμής οι φιλοξενούμενοι λειτουργούν πολύ καλά ανασταλτικά και έχουν καταφέρει να περιορίσουν τις προσπάθειας των «γαλαζοκίτρινων».

1

10/04/2023
20:17
Αρκετός ο κόσμος στο ΓΣΠ

Σύμφωνα με την ενημέρωση, διατέθηκαν 10.900 εισιτήρια.

20:10
48' Νέα ευκαιρία για την ομάδα της Λευκωσίας

Ο Δώνης έκανε την σέντρα, με αποδέκτη τον Καρώ στο δεύτερο δοκάρι, να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ με το κεφάλι.

10/04/2023
20:08
47΄Μεγάλη ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους»

Μετά από καταπληκτική μπαλιά του Ντάλσιο, ο Μακέντα έφυγε στην πλάτη της άμυνας, μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, με τον Γιοβάνοβιτς να είναι σωστά τοποθετημένος και να αποκρούει σε κόρνερ.

1

10/04/2023
20:07
46' Τριπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Μαρκίνιος, Κονσταντίνοφ και Εντονγκαλά εκτός, μέσα οι Μπεν, Δώνης και Μακέντα.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με τον Απόλλωνα να προηγείται 1-0.

10/04/2023
19:49
Ενδιαφέρον στατιστικό

Τελευταία φορά που δέχθηκε πρώτος γκολ ο ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ, σε αγώνα πρωταθλήματος ήταν και πάλι με Απόλλωνα, στο ματς που τελείωσε με νίκη 3-1. Ανεξαρτήτως διοργάνωσης, ήταν το παιχνίδι κυπέλλου με την Ομόνοια και την ήττα με 2-0.

1

10/04/2023
19:46
45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
10/04/2023
19:45
43' Τεράστια ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους»

Ο Σούσιτς έκανε την σέντρα και ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά στην περιοχή, με τον Γιοβάνοβιτς να αγγίζει την μπάλα και εκείνη να εξοστρακίζεται στο οριζόντιο δοκάρι.

10/04/2023
19:38
37' Προϋπόθεση για τον Απόλλωνα

Ο Φιλιώτης έκανε το παράλληλο γύρισμα, μέσα στην μικρή περιοχή, όμως οι Πίττας και Ουάρντα δεν πρόλαβαν την μπάλα, η οποία βγήκε άουτ.

10/04/2023
19:37
36΄Απειλεί ο ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κβιλιτάια πήρε την κεφαλιά και ο Γιοβάνοβιτς μάζεψε.

1

10/04/2023
19:36
Χειροπέδες σε έξι άτομα πέρασε η αστυνομία
10/04/2023
19:23
23' Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, ο Κβιλιτάια απομάκρυνε με κεφαλιά, και η μπάλα έφτασε στον Χάμπο, ο οποίος εξαπέλυσε ένα σουτ-κεραυνό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

10/04/2023
19:18
18΄Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Ντόνιο επιχείρησε σέντρα-σουτ, μέσα από την μεγάλη περιοχή, με τον Μπέλετς να πραγματοποιέι σωτήρια απόκρουση, κόρνερ η μπάλα.

10/04/2023
19:17
16' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Ρομπέρζ με κεφαλιά-πάσα έδωσε στον Φεράρι, ο οποίος δοκίμασε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

10/04/2023
19:12
11' Προϋπόθεση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Μαρκίνιος πάσαρε εντός περιοχής στον Κβιλιτάια, ο οποίος έκανε το σουτ, έβαλε την κόντρα ο Πεϊμπέρνς και βγήκε ο Γιοβάνοβιτς να μαζέψει.

10/04/2023
19:06
7' Ακυρώθηκε το γκολ του ΑΠΟΕΛ

Μετά από εξέταση του VAR, διαπιστώθηκε ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κβιλιτάια στο ξεκίνημα της φάσης.

1

10/04/2023
19:03
2' Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο εντός περιοχής έκανε το πλασέ και η μπάλα χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

Σχηματισμός 4-3-3.

Σε δύο αλλαγές έχει προχωρήσει σε σχέση με το προηγούμενο ματς με τον Άρη, με τους Ίλιεφ και Ντόνιο να παίρνουν τις θέσεις των Ντιγκινί και Βα.

Κάτω από τα γκολπόστ βρίσκεται ο ο Γιοβάνοβιτς, με το αμυντικό δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους Πειμπέρνς και Ρομπέρζ. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Φιλιώτης και στο αριστερό ο Εκπολό.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Χάμπος, Κολ και Ίλιεφ ως αμυντικά χαφ, ενώ στα «φτερά» της επίθεσης κινούνται οι Ντόνιο και Ουάρντα, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης τοποθετείται ο Πίττας.

1

10/04/2023
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας του ΑΠΟΕΛ

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Σε μια αλλαγή προχώρησε ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, σε σύγκριση με το ματς κόντρα στην ΑΕΚ, με τον Κονσταντίνοφ να παίρνει την θέση του Βιγιαφάνες, που έμεινε εκτός αποστολής.

Κάτω από τα δοκάρια βρίσκεται ο Μπέλετς, με το αμυντικό δίδυμο μπροστά του να αποτελείται από τους, Καρώ και Κρέσπο. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίζεται ο Σούσιτς και στο αριστερό ο Φεράρι.

Στην μεσαία γραμμή είναι οι Κονσταντίνοφ και Σαρφό ως αμυντικά χαφ, με τον Ντάλσιο να τοποθετείται λίγο πιο μπροστά σε ρόλο «δεκαριού». Στα «φτερά» της επίθεσης κινούνται οι Εντονγκαλά, Μαρκίνιος, δεξιά και αριστερά αντίστοιχα.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Κβιλιτάια.

1

10/04/2023
17:55

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Καρώ, Φεράρι, Κβιλιτάια, Κρέσπο, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Ντονγκαλά.

Απόλλωνας (Μπογκντάν Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας, Ίλιεφ, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Παναγιώτου, Ντόνιο, Ουάρντα, Κολ

«Μίλησε» η έδρα

Στο αντίστοιχο ματς της πρώτη φάσης του πρωταθλήματος στο ΓΣΠ, ο Απόλλωνας επικράτησε με 3-1 στις 3 Φεβρουαρίου.

Ο Πίττας (3') άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και οι Κβιλιτάια (50' ΠΕΝ), Εντονγκαλά (75') έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο μέρος, με τον Μπεν (90+1') να βάζει το... κερασάκι στην τούρτα.

10/04/2023
17:40
Διαφορά δώδεκα βαθμών

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 62 βαθμούς, έχοντας απολογισμό 18 νίκες, 8 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Ο Απόλλωνας τοποθετείται στην 5η θέση με 50 βαθμούς, μετρώντας 15 νίκες, 5 ισοπαλίες και 8 ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
10/04/2023
17:35
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι στο ΓΣΠ

Στις 19:00 ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας κοντράρονται, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta.