«Κόλλησε» με την... αδιάφορη Ομόνοια και έχασε ξανά βαθμούς ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 1/5/2023 - 21:02

Έχασε ξανά βαθμούς και... χάθηκε!

Ο ΑΠΟΕΛ «κόλλησε» στο 0-0 με την Ομόνοια, στο ντέρμπι αιωνίων που έγινε στο ΓΣΠ και αφορούσε την 6η αγωνιστική των play-off του πρωταθλήματος Cyta.

Δείχνοντας ξανά τα ίδια επιθετικά προβλήματα, οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν κατάφεραν ούτε τώρα να κερδίσουν και είδαν τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Άρη να αυξάνεται στους 3 βαθμούς.

Έκανε ξανά τη ζημιά στον «αιώνιο» το «τριφύλλι», αφού παρά το γεγονός ότι ήταν αδιάφορο, στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς και πήρε κέρδος από την αναμέτρηση.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «πρασίνων» ήταν το χαμένο πέναλτι του Ανσαριφάρντ στο 7ο λεπτό, με τους τυπικά γηπεδούχους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες κυρίως μετά την ανάπαυλα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, ο ΑΠΟΕΛ παρέμεινε στη 2η θέση με 64 βαθμούς και την επόμενη (7η) αγωνιστική φιλοξενείται το Σάββατο (6/5, 19:00) από την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Από την άλλη, η Ομόνοια έμεινε στην 6η θέση με 46 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (7/5, 19:00) υποδέχεται τον Απόλλωνα στο ΓΣΠ.

Τέλος του αγώνα

Ο ΑΠΟΕΛ δεν κατάφερε ούτε τώρα να νικήσει, έμεινε στο 0-0 με την Ομόνοια και έχασε άλλους δύο πολύτιμους βαθμούς

0

01/05/2023
20:59
90'+6' Νέα μεγάλη φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κρέσπο έπιασε την πισινή κεφαλιά και ο Μακέντα από πολύ κοντά δεν βρήκε καλά τη μπάλα με τον Ουζόχο να μαζεύει

0

01/05/2023
20:55
90'+2' Τεράστια απόκρουση από τον Ουζόχο

Ο Τσεμπάκ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κρέσπο έπιασε την κοντινή κεφαλιά και ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

0

01/05/2023
20:53
90' 7 λεπτά οι καθυστερήσεις και στο δεύτερο ημίχρονο
01/05/2023
20:39
77' Νέα τελική για τους «γαλαζοκίτρινους»

Ο Ντάλσιο δοκίμασε σουτ στην κίνηση, από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να περνάει ξανά σε κόρνερ

01/05/2023
20:38
75' Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έσκασε στην περιοχή και ο Κοσταντίνοφ με κοντινή προβολή την έστειλε στην οριζόντια δοκό και χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους»

01/05/2023
20:36
73' Αναγκαστική η τελευταία αλλαγή της Ομόνοιας

Πρόβλημα τραυματισμού και για τον Ζαχαρίου, που αφήνει τη θέση του για τον Παπουλή

01/05/2023
20:27
64' Διπλή αλλαγή και για την Ομόνοια

Κασάμα, Μπέζους έξω και μέσα Ντίσκερουντ, Χαραλάμπους

01/05/2023
20:26
64' Διπλή αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εντονγκαλά και Μακέντα στις θέσεις των Εφραίμ και Μπεν

01/05/2023
20:24
61' Απειλούν ξανά οι «γαλαζοκίτρινοι»

Ο Κβιλιτάια έπιασε ένα καλό σουτ από το ύψος της περιοχής και ο Ουζόχο απέκρουσε σε κόρνερ, στην πρώτη εντός εστίας τελική του ΑΠΟΕΛ

01/05/2023
20:22
59' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Κβιλιτάια κατέβασε και έδωσε στον Μπεν, αυτός δοκίμασε ένα καλό μακρινό σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ουζόχο

0

01/05/2023
20:13
50' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Έξω με πρόβλημα τραυματισμού ο Σούσιτς και μέσα ο Τσεμπάκ

0

01/05/2023
20:08
46' Έναρξη β' μέρους

Σράντι και Κακουλλής παίρνουν τις θέσεις των Λοΐζου και Ανσαριφάρντ

01/05/2023
19:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια βρίσκονται στο 0-0, μετά από ένα κακό πρώτος μέρος και με ελάχιστες φάσεις.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά και κέρδισαν πέναλτι στο 7ο λεπτό, ωστόσο ο Ανσαριφάρντ σημάδεψε το δοκάρι και χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» κράτησαν περισσότερο μπάλα, ωστόσο ήταν ανούσια η κατοχή αφού όλες οι τελικές προσπάθειες ήταν άστοχες.

0

01/05/2023
19:43
45' +7 λεπτά καθυστερήσεις

Αρκετός ο χρόνος λόγω των πολλών διακοπών, κυρίως για τους ελέγχους στο VAR

01/05/2023
19:39
41' Κίτρινη στον Ανσαριφάρντ

Για επικίνδυνο παίξιμο στον Ντβάλι, στη μεσαία γραμμή

01/05/2023
19:21
23' Πρώτη κίτρινη στο ντέρμπι

Ο Ντβάλι ανέκοψε τον Ζαχαρίου που έβγαινε στην αντεπίθεση, από πλάγια της μεσαία γραμμής και δέχθηκε την κάρτα

01/05/2023
19:14
16' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο έκανε τη σέντρα, ο Εφραίμ έκανε την προβολή στην περιοχή με τη μπάλα να κοντράρει στο πόδι του Κίτσου που πρόλαβε και πέρασε σε κόρνερ

01/05/2023
19:11
13' Ακυρώνεται γκολ του ΑΠΟΕΛ

Ο Ντάλσιο εκτέλεσε φάουλ με σέντρα στην περιοχή και ο Κβιλιτάια σκόραρε με το κεφάλι, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δε μέτρησε

0

01/05/2023
19:05
7' Αστοχεί ο Ανσαριφάρντ

Ο Ιρανός επιθετικός σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και χάθηκε μια τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

0

01/05/2023
19:04
6' Πέναλτι για την Ομόνοια

Ο Ζαχαρίου έκανε τη σέντρα από αριστερά και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κρέσπο. Αν και αρχικά δόθηκε οφσάιντ, εντούτοις από το VAR φάνηκε ότι ήταν καλυμένος και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα

01/05/2023
18:59
1' Έναρξη του ντέρμπι

Ανάλυση ενδεκάδας Ομόνοιας

Ίδια τακτική προσέγγιση, αλλά με πάρα πολλές αλλαγές, ο Σωφρόνης Αυγουστή. Ουζόχο, Κίτσος, Λανγκ, Κούσουλος, Κασάμα, Μπεζούς, Ζαχαρίου πήραν τις θέσεις των Φαμπιάνο, Μάθιους, Γιούστε, Μπασιρού, Μιξ, Σράντι και Κακουλλή.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Ουζόχο, με κεντρικό αμυντικό δίδυμο μπροστά τους Λανγκ και Παναγιώτου. Δεξί μπακ ο Κίτσος και αριστερό ο Λέτσιακς.

Στη μεσαία γραμμή θα είναι οι Κούσουλος και Κασάμα, με τον Μπέζους σε ρόλο επιτελικού μέσου.

Στα άκρα της επίθεσης οι Λοΐζου και Ζαχαρίου, δεξιά και αριστερά, ενώ στην κορυφή θα είναι ο Ανσαριφάρντ.

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης Χ., Γιούστε, Παπουλής, Μπασιρού, Σράντι, Ντίσκερουντ, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Σάββα, Κακουλλής, Κυριακίδης Ν.

0

01/05/2023
18:05
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρατάσει την ομάδα του ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς, έχοντας προχωρήσει και σε δύο αλλαγές συγκριτικά με το τελευταίο παιχνίδι. Μπεν και Εφραίμ στις θέσεις των Βιγιαφάνιες και Εντονγκαλά.

Στην εστία θα είναι ο Μπέλετς, με τον Σούσιτς στο δεξί άκρο της άμυνας, Ντβάλι-Κρέσπο το δίδυμο στην άμυνα και αριστερό μπακ τον Φεράρι.

Στο χώρο του κέντρου θα βρίσκονται οι Κοσταντίνοφ και Σαρφό, με τον Μπεν σε ελεύθερο ρόλο λίγο πιο μπροστά.

Στο δεξί φτερό θα είναι ο Ντάλσιο, στο αριστερό ο Εφραίμ και στην κορυφή της επίθεσης ο Κβιλιτάια.

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλιγκίρης, Καρώ, Νταουσβίλι, Τσεμπάκ, Σατσιάς, Ηλία, Τζιάμας, Ντονγκαλά, Μακέντα, Δώνης

0

01/05/2023
18:00

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Κρέσπο, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Μπεν, Εφραίμ, Κβιλιτάια.

Ομόνοια (Σωφρόνης Αυγουστή): Ουζόχο, Κίτσος, Λανγκ, Παναγιώτου, Λέτσιακς, Κούσουλος, Κασάμα, Λοΐζου, Μπέζους, Ζαχαρίου, Ανσαριφάρντ.

Έκτο και τελευταίο φετινό «αιώνιο»

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν συνολικά άλλες πέντε φορές στη φετινή σεζόν, σε πρωτάθλημα Cyta και κύπελλο Coca-Cola.

Στο πρωτάθλημα, ο ΑΠΟΕΛ πήρε δύο νίκες (4-0, 2-0) στην κανονική διάρκεια, ενώ το τελευταίο μεταξύ τους, το οποίο ήταν στην πρεμιέρα των play-off, έμεινε στην ισοπαλία (1-1).

Στο κύπελλο, ο ΑΠΟΕΛ νίκησε το πρώτο ματς (2-1) των προημιτελικών, όμως η Ομόνοια έκανε την ανατροπή στη ρεβάνς (2-0) και προκρίθηκε, ενώ πλέον έφτασε μέχρι τον τελικό.

01/05/2023
17:45
Στη 2η θέση ο ΑΠΟΕΛ, 6η η Ομόνοια

Εκ διαμέτρου αντίθετες οι πορείες των «αιώνιων».

Ο ΑΠΟΕΛ βρίσκεται στη 2η θέση με 63 βαθμούς, έχοντας απολογισμό δεκαοχτώ νίκες, εννιά ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.

Η Ομόνοια βρίσκεται στην 6η θέση με 45 βαθμούς, έχοντας απολογισμό δεκατέσσερις νίκες, τρεις ισοπαλίες και δεκατέσσερις ήττες.

• Οι βαθμολογίες σε Κύπρο, Ελλάδα και στα κορυφαία πρωταθλήματα εδώ, τα αποτελέσματα της αγωνιστικής εδώ
01/05/2023
17:40
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το ντέρμπι αιωνίων

Στις 19:00 ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια κοντράρονται στο μεγάλο ματς της 6ης αγωνιστικής των play-off του πρωταθλήματος Cyta