Ασταμάτητος ο ΑΠΟΕΛ, πάτησε την… προβληματική Ομόνοια στο ντέρμπι (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 23/12/2023 - 18:57
ΑΠΟΕΛ

Ασταμάτητος ο ΑΠΟΕΛ!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν 3-0 της Ομόνοιας στο ΓΣΠ για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και έτσι… δεν τον κουνάνε από την κορυφή! Ο Μαρκίνιος ήταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ, ενώ οι Γαβριήλ-Τσεμπάκ προς τα τέλη του δευτέρου ημιχρόνου διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Με αυτό το αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» απομακρύνονται κι άλλο από την κορυφή (-6).

Στα του αγώνα, ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, καθώς εκμεταλλεύτηκε και την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της ομάδας τους. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μέχρι το 15ο λεπτό κατέγραψαν τρεις (!) κλασσικές ευκαιρίες, ενώ η Ομόνοια έδειχνε ανήμπορη να κρατήσει μπάλα. Παρά το γεγονός πως ο ΑΠΟΕΛ άργησε να φτάσει στο γκολ, δεν έχασε την ψυχραιμία του. Και όχι άδικα! Στο 45’+4 ο Μαρκίνιος… χόρεψε μπροστά από τον Ψάλτη, ελευθερώθηκε και με εύστοχο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αυγουστή προχώρησε με το… καλημέρα σε τρεις αλλαγές (έμειναν εκτός οι Ψάλτης, Λοΐζου, Κακουλλής και πέρασαν οι Ζαχαρίου, Σίμιτς, Αλιούμ), όμως η βελτίωση δεν ήταν αρκετή για το γκολ της ισοφάρισης. Το «τριφύλλι» αδυνατούσε να βρει… διαδρόμους προς την εστία του Μπέλετς, ενώ ο ΑΠΟΕΛ… χτύπησε στο φινάλε με τους Γαβριήλ και Τσεμπάκ που σκόραραν δύο γκολ σε διάστημα επτά λεπτών!

Όσον αφορά στην επόμενη αγωνιστική, η Ομόνοια στις 2 Ιανουαρίου θα υποδεχθεί την ΑΕΛ στο ΓΣΠ, ενώ ο ΑΠΟΕΛ θα ταξιδέψει με προορισμό το «Άλφαμεγα Stadium», όπου θα αναμετρηθεί την ίδια μέρα με τον Απόλλωνα.

23/12/2023
18:56
90'+4 Τέλος του αγώνα, 3-0 για τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι με την Ομόνοια!
23/12/2023
18:54
90'+3 Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων
23/12/2023
18:54
Το τρίτο γκολ του ΑΠΟΕΛ
23/12/2023
18:52
90' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

Ασταθής απόκρουση από τον Ουζόχο μετά από σουτ, ο Τσεμπάκ εντελώς μόνος διαμορφώνει το 3-0.

23/12/2023
18:51
89' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Ντάλσιο-Εντονγκαλά, μέσα οι Τομανέ-Πολυκάρπου.

23/12/2023
18:48
87' Όλα καλά με τον μικρό

Αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο ο νεαρός, χωρίς να αντιμετωπίζει κάτι σοβαρό. Άρχισε ξανά το παιχνίδι.

23/12/2023
18:47
85' ΔΙΑΚΟΠΗ για λίγο στο ντέρμπι

Μετά από κροτίδα που έπεσε στον αγωνιστικό χώρο υπάρχει τραυματισμός ball boy, μπροστά από την ανατολική κερκίδα.

23/12/2023
18:45
83' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

Μετά από λάθος στην μεσαία γραμμή, οι παίκτες των γηπεδούχων έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Γαβριήλ από πλάγια θέση με σουτ-βολίδα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

23/12/2023
18:42
80' Ολοκληρώνει τις αλλαγές της η Ομόνοια

Εκτός ο Μπέζους, μέσα ο Καρίμ.

23/12/2023
18:40
78' Συνεχίζονται οι δυνατές μονομαχίες στο ντέρμπι
23/12/2023
18:36
74' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός ο Μαρκίνιος, μέσα ο Δώνης.

23/12/2023
18:34
73' Καλή στιγμή για την Ομόνοια

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αλιούμ εντελώς μόνος έπιασε την μπάλα, ωστόσο έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

23/12/2023
18:33
72' Κέρδισε έδαφος η Ομόνοιας

Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή της μπάλας και προσπαθούν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις στην εστία του Μπέλετς.

23/12/2023
18:27
65' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ

Εκτός οι Κβιλιτάια-Βιγιαφάνες, μέσα οι Γαβριήλ-Σαρφό.

23/12/2023
18:25
63' Αλλαγή για την Ομόνοια

Εκτός ο Μπασιρού, μέσα ο Χαραλάμπους.

23/12/2023
18:22
61' H εικόνα του δευτέρου μέρους

Ο ΑΠΟΕΛ έριξε... ταχύτητα ωστόσο έκλεισε τους χώρους και δεν αφήνει την Ομόνοια να αναπτυχθεί και να απειλήσει.

Από την άλλη, η Ομόνοια αν και βελτιωμένη δεν δείχνει πως μπορεί να πλησιάσει με αξιώσεις την περιοχή του Μπέλετς.

23/12/2023
18:17
55' Το ζει έντονα ο Αυγουστή

Αρκετά εκνευρισμένος ο προπονητής της Ομόνοιας. Ο Αυγουστή δίνει συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του και περιμένει πως οι αλλαγές θα βελτιώσουν την εικόνα ώστε να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

23/12/2023
18:13
50' Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια

Μετά από σέντρα, η μπάλα έφτασε στον ανενόχλητο Σιπριάνο ο οποίος έπιασε το σουτ στην κίνηση που κόντραρε και κατέληξε στον Μπέλετς.

23/12/2023
18:08
47' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με το... καλημέρα

Αντεπίθεση από τους γηπεδούχους, η μπάλα έφτασε στον Ντάλσιο ο οποίος πλάσαρε. Έπεσε και απέκρουσε ο Ουζόχο σταθερά.

23/12/2023
18:07
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
23/12/2023
18:06
46' Αλλαγές για την Ομόνοια

Εκτός οι Ψάλτης, Κακουλλής, Λοΐζου, μέσα οι Σίμιτς, Αλιούμ, Ζαχαρίου.

23/12/2023
17:58
Το γκολ που χωρίζει τις δύο ομάδες
23/12/2023
17:51
45'+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου!

Μπροστά στο σκορ ο ΑΠΟΕΛ, γκολ το οποίο βάση της εικόνας άξιζε καθώς σημείωσε τους περισσότερους κίνδυνους στην εστία του Ουζόχο.

Από την άλλη, η Ομόνοια δεν παρουσίασε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, ανέκτησε την κατοχή μετά το 15ο λεπτό, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να φτάσει στο γκολ.

23/12/2023
17:49
45'+4 ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ!

Μετά από εκτέλεση πλαγίου, ο Μαρκίνιος βρέθηκε μόνος και από πλάγια θέση εντός περιοχής πλάσαρε εύστοχα για το 1-0!

23/12/2023
17:46
45' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος
23/12/2023
17:41
40' Ισχυρή αστυνομική δύναμη μεταξύ των δύο κερκίδων
23/12/2023
17:34
34' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Μακρινό σουτ του Ντβάλι, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Κούσουλου και κατέληξε στα χέρια του Ουζόχο.

23/12/2023
17:31
31' Κίτρινη στον Ντομίνγκες

Ο βοηθός προπονητής του ΑΠΟΕΛ διαμαρτυρήθηκε έντονα για υπόδειξη φάουλ και ο διαιτητής του έδειξε αμέσως κίτρινη κάρτα.

23/12/2023
17:27
27' Πρώτη φάση για την Ομόνοια

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπέζους, λίγο πάνω από την εστία του Μπέλετς η μπάλα.

23/12/2023
17:25
25' Άρχισε ξανά το ματς, συνεχίζει ο Ουζόχο κανονικά.
23/12/2023
17:24
24' Για λίγο διακοπή

Στο έδαφος ο Ουζόχο καθώς συγκρούστηκε με τον Κουλιμπαλί.

23/12/2023
17:20
20' Δυνατές μονομαχίες στο ΓΣΠ
ΑΠΟΕΛ - ΟΜΟΝΟΙΑ
23/12/2023
17:14
15' Η εικόνα του ντέρμπι

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα, κατέγραψε τρεις κλασσικές ευκαιρίες και ο Ντομίνγκες ζητά στον πάγκο την... ουσία, δηλαδή το γκολ αφού οι παίκτες του έφτασαν πολύ κοντά.

Από την αλλη, ο Αυγουστή είναι έντονος στον πάγκο καθώς έχει αρκετά παράπονα από τους παίκτες του. Η Ομόνοια μπήκε μουδιασμένη και προσπαθεί να ανακτήσει την κατοχή.

23/12/2023
17:12
12' Κίτρινη στον Μπέζους

Μετά από μονομαχία ο παίκτης της Ομόνοιας δέχθηκε κάρτα για σκληρό φάουλ στον Πέτροβιτς.

23/12/2023
17:11
11' Σπουδαία φάση για τον ΑΠΟΕΛ!

Πολύ κοντινό πλασέ του Μαρκίνιος, εντυπωσιακή ασταθής απόκρουση από τον Ουζόχο

23/12/2023
17:10
10' Έτσι υποδέχθηκαν την ομάδας τους οι φίλοι του ΑΠΟΕΛ
23/12/2023
17:09
9' Νέα φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εντονγκαλά μπήκε στην περιοχή από πλάγια θέση, πλάσαρε όμως ο Ουζόχο απέκρουσε στην κλειστή του γωνία και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική των διχτύων.

23/12/2023
17:05
5' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι

Μετά από φάση διαρκείας, η άμυνα της Ομόνοιας δεν κατάφερε να διώξει τη μπάλα από την περιοχή, ο Ντάλσιο εντελώς μόνος από το ύψος του πέναλτι έπιασε το πλασέ και η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από την εστία του Ουζόχο.

23/12/2023
17:01
1' Έναρξη του αγώνα!
23/12/2023
16:57
Γέμισαν τα πέταλα και έστησαν ήδη... πάρτι οργανωμένοι και μη!
23/12/2023
16:56
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο

Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα, με τους φίλους των δύο ομάδων να δημιουργούν ατμόσφαιρα... ντέρμπι!

23/12/2023
16:39
Στον αγωνιστικό χώρο και οι Πετρίδης-Κουγιάλης εκ μέρους του ΑΠΟΕΛ, και Γρηγόρη εκ μέρους της Ομόνοιας
ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΚΟΥΓΙΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗ
23/12/2023
16:37
Δυναμικό παρών από τους φίλους των δύο ομάδων
23/12/2023
16:28
Στο χορτάρι και οι παίκτες των δύο ομάδων.
23/12/2023
16:15
Στον αγωνιστικό χώροι οι τερματοφύλακες

Για προθέρμανση οι Μπέλετς-Ουζόχο εν μέσω αποθέωσης από τους φίλους της ομάδας τους.