«Ξέρανε» την ΑΕΛ στο τέλος με ανατροπή ο Απόλλωνας (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 10/2/2022 - 18:55

Με μια σπουδαία ανατροπή, ο Απόλλωνας πήρε το τρίποντο κόντρα στη συμπολίτισσα ΑΕΛ με 2-1 για την εξ αναβολής 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν με τον Τσέποβιτς στο 38ο λεπτό και τους «γαλάζιους» να ισοφαρίζουν στο 68ο λεπτό. Το γκολ της νίκης ήρθε με τον Ίντζια στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Παιχνίδι με αρκετά χαμηλό ρυθμό στο πρώτο 45λεπτό. Οι δύο ομάδες έδειχναν να έχουν όρεξη για ποδόσφαιρο, όμως δυσκολεύονταν να προσεγγίσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή. Έτσι, οι καλές τελικές προσπάθειες ήταν μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού. Παρ’ όλα αυτά, οι «λέοντες» κατάφεραν να βρουν το γκολ σε μια από αυτές τις ευκαιρίες.

Στο δεύτερο 45λεπτό, ο Απόλλωνας μπήκε αποφασιστικά για να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης, κάτι που κατάφερε στα μέσα του ημιχρόνου. Κάπου εκεί οι «γαλάζιοι» συνέχισαν να πιέζουν για την ολική ανατροπή, με την ΑΕΛ να προσπαθεί και αυτή με τη σειρά της να βρει το δεύτερο γκολ.

Με την νίκη αυτή, ο Απόλλωνας παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 44 βαθμούς, έχοντας συμπληρώσει τις αγωνιστικές του… εκκρεμότητες. Από την άλλη η ΑΕΛ έμεινε τους 21 βαθμούς και παρέμεινε στην όγδοη θέση, έχοντας ακόμη ένα παιχνίδι στο… χέρι.

Την ερχόμενη, 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, ο Απόλλωνας θα πάει στο Μακάρειο για να αντιμετωπίσει την ΠΑΕΕΚ (15/02 - 19:00). Με τη σειρά της η ΑΕΛ θα παραμείνει στο Τσίρειο για να υποδεχθεί την ίδια ημέρα τη Δόξα (15/02 - 17:00).

10/02/2022
19:15
Το... τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης

Ο απόηχος και οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών του ντέρμπι.

10/02/2022
18:55
Τέλος στο Τσίρειο, σπουδαίο τρίποντο για τον Απόλλωνα

Οι «γαλάζιοι» έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με 2-1 της ΑΕΛ.

10/02/2022
18:50
90' Γκολ για τον Απόλλωνα

Σέντρα στην περιοχή, με τον Ίντζια να κάνει την κεφαλιά και να κάνει το 2-1 για τους «γαλάζιους».

10/02/2022
18:46
86' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Έουλερ πέρασε ο Μηνάς Αντωνίου.

10/02/2022
18:40
80' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Τζουμ στη θέση του Μαυρία.

10/02/2022
18:34
75' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Ίντζια μπαίνει αντί του Ίλιεφ.

10/02/2022
18:33
74' Απίστευτη απόκρουση του Γιοβάνοβιτς

Κεφαλιά του Σωτηρίου, με τον Σέρβο τερματοφύλακα να σώζει τον Απόλλωνα από σίγουρο γκολ με εξ επαφής απόκρουση.

10/02/2022
18:28
69' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Ο Ριέρα έδωσε τη θέση του στον Ρέινολντς.

10/02/2022
18:27
68' Γκολ για τον Απόλλωνα

Στην αντεπίθεση οι «γαλάζιοι, με τον Πίττα από το ύψος της περιοχής να κάνει το δυνατό σουτ και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

10/02/2022
18:25
65' Έχει δυναμώσει πολύ το παιχνίδι

Πολλή η ένταση και τα νεύρα ανάμεσα στις δύο ομάδες. Απουσιάζουν όμως οι ευκαιρίες.

10/02/2022
18:06
47' Δοκάρι για τον Απόλλωνα

Η μπάλα έφτασε στον Γιάνγκα εντός περιοχής και αυτός αφού στόπαρε με το στήθος έπιασε το σουτ όμως σημάδεψε το δοκάρι του Κεραυνού.

10/02/2022
18:05
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

10/02/2022
17:46
Ημίχρονο στο Τσίρειο, μπροστά στο σκορ η ΑΕΛ

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής μεταξύ του Απόλλωνα και της ΑΕΛ στο Τσίρειο, με τους «γαλαζοκίτρινους» να έχουν το προβάδισμα από το 38ο λεπτό χάρη στο γκολ του Στέφαν Τσέποβιτς.

0

10/02/2022
17:38
38' Γκολ για την ΑΕΛ

Παράλληλο γύρισμα του Σάντος στην περιοχή του Απόλλωνα, με τον Τσέποβιτς να βάζει την προβολή και να σπρώχνει τη μπάλα στα δίκτυα, για το 1-0 των «λεόντων».

10/02/2022
17:34
Ανάρτηση του Απόλλωνα για τον Άλκη

«O χαμός σου σύμβολο για ένα καλύτερο ποδόσφαιρο, για μια καλύτερη κοινωνία. Για τον Άλκη», έγραψαν οι «γαλάζιοι» στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

0

10/02/2022
17:22
22' Ευκαιρία για την ΑΕΛ

Εκτέλεσε φάουλ ο 'Εουλερ, πήρε την κεφαλιά ο Σωτηρίου αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

10/02/2022
17:08
8' Πρώτη αξιόλογη τελική

Σουτ του Πίττα από πλάγια, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων η μπάλα.

10/02/2022
17:00
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Λεμεσό

Στη σέντρα οι τυπικά γηπεδούχοι.

Με τη γαλάζια εμφάνιση ο Απόλλωνας, με τις γαλαζοκίτρινες η ΑΕΛ.

10/02/2022
16:25
Στην αποστολή του Απόλλωνα ο γιος του Σωφρόνη
10/02/2022
16:00
Η ανάλυση της ενδεκάδας του Απόλλωνα

Τέσσερις οι αλλαγές για τον Απόλλωνα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Δόξα. Οι Μαυρίας, Χάμπος, Γιάνκα και Ψύχας πήραν τις θέσεις των Φιλιώτη, Νογιόκ, Ντιγκινί και Αυλωνίτη.

Με τον Γιοβάνοβιτς θα παραταχθούν οι «γαλάζιοι» στο ντέρμπι, έχοντας ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Χάμπου Κυριάκου και Βαλεντίν Ρομπέρζ. Στο δεξί άκρο της άμυνας θα κινηθεί ο Χάρης Μαυρίας, ενώ ο Χαμάς θα έχει την επιτήρηση της αριστερής αμυντικής γραμμής.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκονται οι Κολ και Ψύχας, ενώ οι Αλμπάνης και Ίλιεφ θα βρίσκονται στα άκρα της επίθεσης, με τους Πίττα και Γίανγκα να συνθέτουν το επιθετικό δίδυμο στη γραμμή κρούσης. Σχηματισμός 4-4-2 από τον προπονητή των «γαλάζιων».

Στον πάγκο: Τζούριν, Τζουμ, Αυγουστή, Μιχαηλίδης, Τσιόλου, Χρυσοστόμου, Ίντζια

10/02/2022
15:55
Η ανάλυση της ενδεκάδας της ΑΕΛ

Mε έξι αλλαγές η ΑΕΛ σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Τις θέσεις των Μέγιερι, Μπαλντέ, Μιλιντσεάνου, Μαρόσα, Μαζάν και Ριστέφσκι πήραν οι Κεραυνός, Ντάβερβελντ, Σωτηρίου, Ριέρα, Τόρες και Τσέποβιτς

Ο Κεραυνός θα βρίσκεται κάτω από τα δοκάρια, με τους Σωτηρίου και Τεϊσέιρα να αποτελούν το αμυντικό κεντρικό δίδυμο. Στο αριστερό άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Σάντος, με τον Ντάφερφελντ να αγωνίζεται στα δεξιά.

Στη μεσαία γραμμή θα είναι ο Νταβόρ με τον Ριέρα και ελαφρώς πιο μπροστά ο Παπαφώτης. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης για την ΑΕΛ επιστρέφει ο Μάνου Τόρες, με τον Έουλερ να είναι στα δεξιά. Μοναδικό προωθημένος για τους «λέοντες» ο Στέφαν Τσέποβιτς, σε σχηματισμό 4-3-3 από τον Σάββα Παντελίδη.

Στον πάγκο: Εβόρα, Φραντζής, Ρέινολντς, Ανδρέου, Αντωνίου, Θεμιστοκλέους, Νικολεττίδης

10/02/2022
15:50

Απόλλωνας (Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ): Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Χάμπος, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ψύχας, Αλμπάνης, Ίλιεφ, Πίττας, Γιάνγκα

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Κεραυνός, Ντάφερφελντ, Τεϊσέιρα, Σωτηρίου, Σάντος, Παπαφώτης, Νταβόρ, Έουλερ, Ριέρα, Τόρες, Τσέποβιτς

10/02/2022
15:45
Τα... λένε και στο κύπελλο οι δύο ομάδες

Οι Λεμεσιανοί έχουν κληρωθεί μαζί και στη δεύτερη φάση του κυπέλλου. Μάλιστα, στην πρώτη αναμέτρηση οι «γαλάζιοι» ως τυπικά γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 1-0.

Το γκολ ο Ντιγκινί στο 86ο λεπτό. Και σε αυτό το παιχνίδι οι «γαλαζοκίτρινοι» έμειναν με δέκα παίκτες καθώς στο 53ο λεπτό ο Τόρες είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τις 2 Μαρτίου στις 17:00.

• Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου
10/02/2022
15:40
Με 1-0 νίκησε ο Απόλλωνας στον πρώτο γύρο

Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με γηπεδούχο την ΑΕΛ, ο Απόλλωνας επικράτησε με 1-0. Σκόρερ για τους «γαλάζιους» ήταν ο Ιωάννης Πίττας στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι «λέοντες» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς στο 40ο λεπτό ο τερματοφύλακας Ανδρέας Κεραυνός αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.