Νίκη… κορυφής για τον Απόλλωνα, ανάγκασε τον Άρη στην πρώτη του ήττα (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 30/9/2023 - 21:02
ΑΠΟΛΛΩΝ

Δεύτερη σερί νίκη και το βράδυ στο… ρετιρέ ο Απόλλωνας. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν 1-0 του Άρη στο «Άλφαμεγα Stadium» για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος και ξεπέρασαν τόσο τους «πράσινους» (11β.) όσο και την Ανόρθωση (11β.) που αγωνίζεται αύριο (1/10) με την ΑΕΛ στο νέο γήπεδο της Λεμεσού. Ο Απόλλωνας έχει πλέον 12 βαθμούς και περιμένει το αυριανό αποτέλεσμα, ενώ ο Άρης γνώρισε την πρώτη ήττα στον φετινό μαραθώνιο. Οι παίκτες του Σπιλέφσκι πλήρωσαν ξανά μια στιγμή αμυντικής αδράνειας, ενώ δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που βρήκαν, κυρίως στο πρώτο μέρος.

Στα του αγώνα, το γρήγορο γκολ (10’) άλλαξε νωρίς τα δεδομένα και έδωσε ψυχολογία στον Απόλλωνα. Οι Αμντουραχίμι-Μαρκές-Κοστάκε συνδυάστηκαν εξαιρετικά και ο τελευταίος με δυνατό-σουτ βολίδα από κοντινή απόσταση, έστειλε τη μπάλα στο πλεχτό του Βανά Άλβες. Ο Άρης απείλησε με τον Κοκόριν, ο οποίος σε τετ-α-τετ… έδωσε τη μπάλα στον Λέουβενμπεργκ αφού το πλασέ του ήταν αδύναμο και κατευθείαν στον κίπερ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο μέρος, οι «πράσινοι» μπήκαν πιο φρέσκοι και αποφασισμένοι, όμως το… πάθος και η συγκέντρωση κράτησαν για 15 περίπου λεπτά, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Από το 60ο λεπτό, οι «κυανόλευκοι» ανέκτησαν ξανά την κατοχή και έφτασαν πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ. Πρωταγωνιστές ήταν οι Μαρκές, Κοστάκε και Κολ οι οποίοι βρήκαν σε ετοιμότητα των τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Τα δεδομένα για τον Άρη δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο στο 80΄όταν ο Σάβο αντίκρισε απευθείας κόκκινη κάρτα (στο ντεμπούτο του και ελάχιστα λεπτά αφού μπήκε στο ματς) για αγκωνιά στον Πέιμπερνς. Ο VARίστας ειδοποίησε τον διαιτητή ο οποίος αφού έλεγξε τη φάση, έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Όσον αφορά στις επόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις, ο Άρης θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με την Ανόρθωση (8/10, 19:00), ενώ ο Απόλλωνας θα φιλοξενήσει την ίδια μέρα και ώρα τη Δόξα. Η ομάδα του Σπιλέφσκι έχει και ευρωπαϊκές υποχρεώσεις την ερχόμενη Πέμπτη (5/10, 19:45), καθώς θα φιλοξενήσει τη Ρέιντζερς για την 2η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

30/09/2023
21:02
90'+9 Τέλος του αγώνα! Νίκη με 1-0 για τον Απόλλωνα!
30/09/2023
21:01
90'+7 Κίτρινη στον Κρέμτσικ.
30/09/2023
21:00
90'+7 Καλή στιγμή για τον Άρη

Μετά από κεφαλιά του Άλβες (!), έδιωξε αμυντικός πριν η μπάλα καταλήξει στο πλεχτό.

30/09/2023
20:54
90' Επτά λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
30/09/2023
20:53
90' Η στιγμή της αποβολής
30/09/2023
20:52
89' Αλλαγή για τον Απόλλωνα

Μέσα ο Σπόλιαριτς, εκτός ο Χ.Κυριάκου.

30/09/2023
20:43
80' Κόκκινη στον Σαβό

Απευθείας κόκκινη στον Σαβό ο οποίος μπήκε πριν λίγα λεπτά στο ματς και έκανε το ντεμπούτο του. Μετά από έλεγχο στο VAR, ο παίκτης του Άρη παίρνει τον δρόμο για τα αποδυτήρια καθώς αντίκρισε κόκκινη κάρτα λόγω αγκωνιάς σε παίκτη του Απόλλωνα.

30/09/2023
20:41
77' Φανερά προβληματισμένος ο Σπιλέφσκι τόσο για το αποτέλεσμα όσο και για την εικόνα της ομάδας του
30/09/2023
20:37
74' Αλλαγές για τον Απόλλωνα

Εκτός οι Κοστάκε-Μάρκες, μέσα οι Γκρέμτσικ-Παναγιώτου.

30/09/2023
20:36
73' Έφεραν αποτέλεσμα οι αντιδράσεις του Μιλόγεβιτς καθώς η ομάδα του ανέκτησε τον έλεγχο.
30/09/2023
20:35
71' Αλλαγή για τον Άρη

Μέσα ο Σαβό, εκτός ο Στεπίνσκι.

30/09/2023
20:32
69' Νέα κίτρινη στο παιχνίδι

Κίτρινη στον Γκομίς και φάουλ σε καλό σημείο για τον Απόλλωνα. Κανένας κίνδυνος για τον Βανά Άλβες μετά την εκτέλεση του.

30/09/2023
20:31
68' Σπουδαία φάση για τον Απόλλωνα

Έκλεψαν οι παίκτες του Απόλλωνα, δημιούργησαν χώρους όμως το σουτ του Κολ από το ύψος της περιοχής, κατέληξε μόλις πάνω από την εστία του Άρη.

30/09/2023
20:28
65' Τεράστια φάση για την ομάδα του Μιλόγεβιτς

Υποδειγματική κάθετη του Βαλμουενά, τετ-α-τετ ο Κοστάκε και ο κίπερ του Άρη διώχνει το πλασέ του τελευταίου.

30/09/2023
20:27
64' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Σέντρα του Γιούρσεβιτς, πλασέ στην κίνηση από τον Μαρκές, μόλις δίπλα από την εστία του Βανά Άλβες η μπάλα.

30/09/2023
20:25
63' Αλλαγές για τον Άρη

Εκτός οι Κοκόριν-Μπαμπίκα, μέσα οι Γκομίς-Μαγιαμπέλα.

30/09/2023
20:23
60' Στιγμές από το παιχνίδι
30/09/2023
20:22
59' Αλλαγές για τον Απόλλων

Εκτός ο Πέρετζ-Αμντουραχίμι, μέσα οι Βαλμπουενά-Βάργκα.

30/09/2023
20:18
55' Καλύτερος ο Άρης στο δεύτερο μέρος

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχουν την κατοχή και προσπαθούν να πλησιάσουν την περιοχή του Λέουβενμπεργκ. Έντονος ο Μιλόγεβιτς στον πάγκο και εκνευρισμένος από την εικόνα της ομάδας του.

30/09/2023
20:13
50' Τρίτη κίτρινη στο παιχνίδι

Κίτρινη στον Αμπντουραχίμι που σταμάτησε υποσχόμενη ενέργεια του Άρη.

30/09/2023
20:09
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
30/09/2023
20:07
46' Αλλαγές για τον Άρη

Εκτός οι Μπάρουν-Μπένγκτσον, μέσα οι Σόκε-Μοντνόρ.

30/09/2023
20:04
Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι
30/09/2023
19:51
45'+5 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
30/09/2023
19:46
45' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
30/09/2023
19:44
44' Ακυρώθηκε γκολ του Άρη

Σέντρα από τον Μπένγκτσον, ο Μπαμπίκα πρόλαβε τον Λέουβενμπεργκ και σκόραρε με πλασέ από κοντινή απόσταση, ωστόσο η μπάλα βγήκε εκτός γηπέδου και μετά από έλεγχο στο VAR το γκολ ακυρώθηκε.

30/09/2023
19:38
38' Καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Μπέρδεμα στην άμυνα του Άρη, ο Άλβες δεν απέκρουσε σταθερά και ο Νταρίκουα από κοντινή απόσταση δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στα χέρια του κίπερ των γηπεδούχων η μπάλα.

30/09/2023
19:35
35' Δεύτερη κίτρινη στο ματς

Κίτρινη στον Νταρίκουα, φάουλ σε καλό σημείο για τον Άρη.

30/09/2023
19:31
31' Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους

Κεφαλιά του ανενόχλητου Στεπίνσκι, μόλις έξω η μπάλα. Ενδέχεται να ήταν εκτεθειμένος ο επιθετικός του Άρη κι αν πετύχαινε το γκολ, τότε θα... αναλάμβανε το VAR.

30/09/2023
19:27
27' Πρώτη κίτρινη στο παιχνίδι

Κίτρινη στον Μπαμπίκα για κράτημα του Γιούρσεβιτς.

30/09/2023
19:26
26' Σπουδαία φάση για τον Άρη

Τετ-α-τετ ο Κοκόριν με τον Λέουβενμπεργκ, κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος, πλάσαρε όμως ο κίπερ του Απόλλωνα απέκρουσε.

30/09/2023
19:25
25' Εξαιρετικά αφιερωμένος ο πανηγυρισμός του Κοστάκε όπως φαίνεται
30/09/2023
19:19
19' Συνεχείς οδηγίες από τους προπονητές

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι προσπαθεί να εμψυχώσει τους ποδοσφαιριστές του ώστε να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Παραμένει ισοζυγισμένο το παιχνίδι μετά το γκολ. Ο Μιλόγεβιτς από την άλλη είναι ικανοποιημένος και ζητά να μην χάνεται εύκολα η μπάλα.

30/09/2023
19:18
18' Η υποδοχή από τους φίλους του Άρη
30/09/2023
19:10
10' ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα!

Πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους που βρίσκουν τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Κοστάκε με σουτ... βολίδα από τον Κοστάκε από κοντινή απόσταση, βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού.

30/09/2023
19:09
9' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι

Καλή δημιουργία από τον Άρη, ο Μπένγκτσον έπιασε το σουτ από το ύψος σχεδόν της περιοχής, έπεσε και μάζεψε ο Λέουβενμπεργκ.

30/09/2023
19:06
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Χωρίς ευκαιρίες το παιχνίδι, πολύ καλός ωστόσο ο ρυθμός. Σημειώθηκαν κάποιες προϋποθέσεις που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τους δύο τερματοφύλακες.

30/09/2023
19:00
1' Έναρξη του αγώνα.
30/09/2023
18:59
«Δεν αισθανόμαστε φόβο»

Από την πλευρά του, ο εκπρόσωπος Τύπου του Απόλλωνα, Φανούριος Κωνσταντίνου, ανέφερε: «Δύσκολο παιχνίδι κόντρα στην πιο έτοιμη ομάδα του πρωταθλήματος. Ομάδα που προέρχεται και από παιχνίδια στην Ευρώπη, είναι έτοιμη. Ντέρμπι τριπλής παραλλαγής, είναι πάντα δύσκολοι αυτοί οι αγώνες, μια ομάδα πολύ αθλητική όπως είναι ο Άρης που πρωταγωνιστεί. Ευελπιστώ να τους περιορίσουμε. Είμαστε ο Απόλλωνας, μεγάλη ομάδα, είχαμε χρυσή δεκαετία, δεν αισθανόμαστε φόβο. Θέλουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας για να φτάσουμε στη νίκη. Ανταμείβεται ο Μάρκες, ο Σαγκάλ έχει πρόβλημα. Ελπίζω να ανταποκριθούμε, είναι νωρίς αλλά σημαντικό να κερδίσουμε και για θέμα ψυχολογίας. Καμία ομάδα δεν κάνει κάτι αν είναι από τώρα στην κορυφή, κάθε παιχνίδι τελικός».

30/09/2023
18:58
«Θέλουμε να επιστρέψουμε στις νίκες»

Ο εκπρόσωπος Τύπου του Άρη, Κώστας Παπαδόπουλος, αναφέρθηκε στον αγώνα: «Στόχος όπως σε κάθε αγώνα να διεκδικούμε τους τρεις βαθμούς. Στα δύο τελευταία παιχνίδια δεν κερδίσαμε, με όλο το σεβασμό στον Απόλλωνα, θέλουμε να επιστρέψουμε στις νίκες. Ο Νίκολιτς είναι καλά αλλά δεν είναι έτοιμος από θέμα φυσικής κατάστασης. Ο Γιαγκό και ο Καζού πιστεύω θα είναι έτοιμοι ενόψει του επόμενου αγώνα».