Αποχαιρέτησε τα αστέρια ο Άρης με δεύτερη ήττα από την Ράκοφ (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 15/8/2023 - 21:51

Είπε «αντίο» στο Champions League με ψηλά το κεφάλι ο Άρης. Η ομάδα της Λεμεσού γνώρισε την ήττα από την Ράκοφ με 0-1 στο «Άλφαμεγα Stadium», και σε συνδυασμού με το 1-2 του πρώτου αγώνα, αποκλείστηκε από την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι πρωταθλητές άρχισαν από τον δεύτερο προκριματικό, στον οποίο απέκλεισαν την Καμπάλα. Το ταξίδι τέλειωσε… νωρίς, ωστόσο στον Άρη νιώθουν περήφανοι για την προσπάθεια και το γεγονός πως στάθηκαν με αξιοπρέπεια σ’ αυτή την διοργάνωση. Όσον αφορά στην συνέχεια, οι «πράσινοι» θα συνεχίσουν στα πλέι οφ του Europa League, εκεί όπου τους περιμένει η Σλόβαν Μπρατισλάβας (24 και 31/8 οι δύο αναμετρήσεις).

Στα του αγώνα, ο Άρης παρουσίασε πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος και κατέγραψε εννέα (!) ευκαιρίες με πρωταγωνιστή κυρίως του Στεπίνσκι, ο οποίος στάθηκε άτυχος προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου καθώς η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Η Ράκοφ προσπαθούσε… κυρίως να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ του πρώτου αγώνα και δεν κινήθηκε απειλητικά, με αποτέλεσμα ο Βανά Άλβες να ήταν… θεατής!

Στο δεύτερο μέρος, το γκολ του Τουντόρ στο 49’ έβαλε φρένο στην διάθεση του Άρη. Ο παίκτης των φιλοξενουμένων με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον κίπερ των γηπεδούχων και έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι παίκτες του Σπιλέφσκι δεν το έβαλαν κάτω, προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή, η οποία όμως δεν επετεύχθη.

15/08/2023
21:56
90'+5 Τέλος του αγώνα. Ήττα με 0-1 για τον Άρη και αποκλεισμός από το Champions League. Συνεχίζει στα πλέι οφ του Europa League.
15/08/2023
21:47
90' Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
15/08/2023
21:40
79' Δεν τα παρατούν στον Άρη.

Δύο διαδοχικά σουτ από παίκτες του Άρη, απογειώθηκε και τις δύο φορές ο Κοβάσεβιτς!

15/08/2023
21:37
77' Αλλαγή για τον Άρη.

Εκτός ο Μπέκγντσον, μέσα ο Μοντνόρ.

15/08/2023
21:33
72' Μέτριος ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

Η Ράκοφ διαχειρίζεται άψογα το υπέρ της αποτέλεσμα και έχει διατηρήσει κλειστούς τους χώρους για τον Άρη. Μάλιστα, προσπαθεί για το δεύτερο γκολ, κυρίως μέσω αντεπιθέσεων.

15/08/2023
21:27
67' Kίτρινη στον Μουσούντα.
15/08/2023
21:24
64' Αλλαγές για τον Άρη.

Εκτός οι Γκομίς-Μποάκι, μέσα οι Σπόλιαριτς-Ουρόσεβιτς.

15/08/2023
21:23
64' Αλλαγές για την Ράκοφ.

Mέσα ο Σβολίνσκι και ο Νόβα, εκτός οι Τσεπούλα και Πιατσέφσκι.

15/08/2023
21:19
59' Καλή στιγμή για την Ράκοφ.

Νέο τετ-α-τετ για την Ρακόφ, με τον Κορτσέτσινγκ, του λέει... όχι ο Βανά Άλβες.

15/08/2023
21:17
56' Προσπάθησε να απαντήσει ο Άρης.

Σουτ του Μπέγκτσον, μόλις έξω η μπάλα.

15/08/2023
21:13
53' Αναγκαστική αλλαγή για την Ράκοφ.

Εκτός ο Σβάρνας, μέσα ο Σορέσκου.

15/08/2023
21:11
51' Αξιοσημείωτο στατιστικό στο παιχνίδι

Ο Άρης κατέγραψε εννέα (!) ευκαιρίες στο πρώτο μέρος ωστόσο δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα. Αντίθετα, οι Πολωνοί σκόραραν μόλις στην δεύτερη τους ευκαιρία.

15/08/2023
21:09
49' ΓΚΟΛ για την Ράκοφ

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τουντόρ και στα δίχτυα η μπάλα.

15/08/2023
21:08
48' Πρώτη σπουδαία φάση για την Ράκοφ.

Τετ-α-τετ ο Πιατσέφσκι με τον Βανά Άβλες, ο οποίος πλάσαρε και ο κίπερ του Άρη απέκρουσε εντυπωσιακά.

15/08/2023
21:05
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
15/08/2023
21:04
Διπλή αλλαγή για τον Άρη με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Εκτός οι Μπράουν και Στεπίνσκι, στην θέση τους οι Νίκολιτς και Μπαμπίκα.

15/08/2023
21:01
Με πάγο προσπαθούν να δροσιστούν οι παίκτες της Ράκοφ.
15/08/2023
20:47
45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
15/08/2023
20:46
45'+1 Δοκάρι για τον Άρη!

Λάθος διώξιμο από την άμυνα της Ράκοφ, ο Στεπίνσκι έπιασε το γυριστό σουτ στην κίνηση ωστόσο η μπάλα τράνταξε το δοκάρι.

15/08/2023
20:46
45' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
15/08/2023
20:40
40' Καμία φάση για την Ράκοφ

Οι Πολωνοί δεν έδειξαν ούτε δείχνουν διάθεση να επιτεθούν στο παιχνίδι και προσπαθούν να κλείσουν τους διαδρόμους ώστε να μην δεχθούν γκολ.

15/08/2023
20:35
34' Άστοχη κεφαλιά από τον Στεπίνσκι.
15/08/2023
20:31
30' Καλές προϋποθέσεις για τον Άρη.

Οι γηπεδούχοι δημιουργούν καλές προϋποθέσεις στο παιχνίδι, ωστόσο η άμυνα των φιλοξενούμενων κλείνει τους διαδρόμους. Ένα τελευταίο σουτ του Καζού, κατέληξε έξω.

15/08/2023
20:28
Αρκετή ζέστη στην Λεμεσό η οποία επηρεάζει τόσο τους παίκτες της Ράκοφ όσο και τους φίλους της ομάδας που την ακολούθησαν.
15/08/2023
20:21
21' Τεράστια φάση για τον Άρη.

Σουτ από πλάγια θέση του Μουσούντα, ο κίπερ των Πολωνών απέκρουσε ασταθώς και ο Μιαγιαμπέλα στο... ριμπάουντ έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

15/08/2023
20:20
20' Δεν ξεχνούν τον Μιχάλη που έχασε την ζωή του στα επεισόδια που σημειώθηκαν στην Αθήνα, πριν μια περίπου εβδομάδα.
15/08/2023
20:08
8' Πιέζει ψηλά ο Άρης

Οι γηπεδούχοι πιέζουν ψηλά και έχουν σημειώσει κάποια κλεψίματα, ωστόσο δεν κατάφεραν να τα εκμεταλλευτούν. Πιο... συγκρατημένα στο παιχνίδι οι Πολωνοί.

15/08/2023
20:02
2' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.

Σουτ-βολίδα από τον Στεπίνσκι, μόλις πάνω από την εστία του Κοβάσεβιτς η μπάλα.

15/08/2023
19:59
1' Έναρξη του αγώνα.
15/08/2023
19:57
Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
15/08/2023
19:47
Αποσύρθηκαν οι ποδοσφαιριστές, σε λιγότερο από 15 λεπτά η έναρξη του αγώνα.
15/08/2023
19:28
Προθερμένονται οι παίκτες των δύο ομάδων.
15/08/2023
19:02
Η διαιτητική ομάδα

Διαιτητής: Ματέι Γιούγκ (Σλοβενία)

Βοηθοί: Ματέι Ζούνιτς – Μανουέλ Βιντάλι (Σλοβενία)

4ος διαιτητής: Νταβίντ Σμάιτς (Σλοβενία)

VAR: Νέιτς Καϊτάζοβιτς (Σλόβενία)

15/08/2023
18:59
Από νωρίς στο γήπεδο κάποιοι φίλοι του Άρη.
15/08/2023
18:53
Ο πάγκος του Άρη

Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Δημητρίου, Ουρόσεβιτς, Σπόλιαριτς, Νίκολιτς, Σόκε, Μπαμπίκα, Μοντνόρ.

15/08/2023
18:53
Η ενδεκάδα της Ράκοφ.

Κοβάσεβιτς, Ρακοβίτσαν, Αρσένιτς, Σβάρνας, Τούντορ, Παπανικολάου, Μπέργκρεν, Κάρλος, Τσεμπούλα, Κοτσέργκιν, Πιασέτσκι.

15/08/2023
18:49
Τρεις αλλαγές από τον Λευκορώσο τεχνικό.

Σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι, ο Σπιλέφσκι προχώρησε σε τρεις αλλαγές. Εκτός έμειναν οι Μπρόρσον, Σόκε και Μπαμπίκα. Στην θέση τους οι Μουσούντα, Μπράουν και Στεπίνσκι.

15/08/2023
18:46
Η ενδεκάδα του Άρη

Ο Σπιλέφσκι επέλεξε τους εξής: Βανά, Μποάκι, Μουσούντα, Γιαγκό, Καζού, Στρούσκι, Μπράουν, Μαγιαμπέλα, Γκομίς, Μπένγκτσον, Στεπίνσκι.

15/08/2023
18:37
Μεγάλη πρόκληση για τους «πράσινους».

Ο Άρης ηττήθηκε από τους Πολωνούς με 1-2 στο πρώτο παιχνίδι και απόψε καλείται να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα. Υπενθυμίζουμε πως έχει καταργηθεί το εκτός έδρας γκολ.

15/08/2023
18:36
Καλησπέρα σας.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τη ρεβάνς μεταξύ του Άρη και της Ράκοφ, η οποία θα διεξαχθεί στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού του Champions League. Στις 20:00 η σέντρα στο «Άλφαμεγα Stadium».