Νίκησε ξανά τη Βοϊβοντίνα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση ο ΑΠΟΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Πέμπτη, 3/8/2023 - 22:54

Έκανε το καθήκον του!

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 της Βοϊβοντίνα, για τον επαναληπτικό αγώνα του δεύτερου προκριματικού γύρου του Conference League και «σφράγισε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» πραγματοποίησαν μια αρκετά καλή εμφάνιση και κατάφεραν εκμεταλλευόμενοι το προβάδισμα που είχαν από το πρώτο ματς να πάρουν την πρόκριση.

Η ομάδα από την Σερβία πάλεψε και σημείωσε κάποιες καλές ευκαιρίες, αλλά εντέλει δεν κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα.

Το σκορ άνοιξε ο Σαρφό στο 27ο λεπτό, όμως δέκα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ζούκιτς. Στο δεύτερο μέρος ο Εφραίμ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, χαρίζοντας της το «διπλό».

Πλέον το σύνολο του Σα Πίντο στρέφει το... βλέμμα του στη Ντίλα Γκόρι, η οποία νωρίτερα κέρδισε με 3-1 τη Βόρσκλα Πολτάβα και θα είναι η αντίπαλος του, στον τρίτο προκριματικό γύρο.

Το πρώτο παιχνίδι στη Γεωργία είναι ορισμένο στις 10 Αυγούστου, ενώ ο επαναληπτικός στο ΓΣΠ στις 17 του ίδιου μήνα.

03/08/2023
23:23
Όσα δήλωσε ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ, μετά την λήξη του ματς
03/08/2023
22:54
Τέλος αγώμα

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε με 2-1 της Βοϊβοντίνα και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League.

1

03/08/2023
22:50
90' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις
03/08/2023
22:41
Φάση για την Βοϊβοντίνα

Ο Ζούκιτς έκανε το μακρινό σουτ και ο Μπέλετς απέκρουσε εξαιρετικά.

03/08/2023
22:33
74' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 2-1

Ο Γιώργος Εφραίμ νίκησε τον Κάρεσιτς από την άσπρη βούλα και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

03/08/2023
22:32
73' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

Ο Εφραίμ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με την μπάλα να σταματάει στο χέρι του αμυντικού των Σέρβων.

03/08/2023
22:29
69' Διπλή αλλαγή για τους «γαλαζοκίτρινους»

Πέτροβιτς και Γαβριήλ στη θέση των Σαρφό και Φετφατζίδη.

03/08/2023
22:21
62' Αλλαγή και για τη Βοϊβοντίνα

Ο Μάλμπασιτς θα περάσει στη θέση του Βούκιτς

03/08/2023
22:20
61' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Εφραίμ αντί του Γουίλσον.

03/08/2023
22:15
53' Απειλούν οι φιλοξενούμενοι

Ο Σαρφό επιχείρησε του μακρινό σουτ, όμως ο πορτιέρο της Βοϊβοντίνα κράτησε την μπάλα στην αγκαλιά του.

03/08/2023
22:14
52' Ευκαιρία για την ομάδα της Λευκωσίας

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ντάλσιο, που έκανε το σουτ, όμως ήταν αδύναμο και ο Κάρεσιτς μάζεψε με ευκολία.

03/08/2023
22:09
Έμαθε τον επόμενο αντίπαλο του ο ΑΠΟΕΛ

Αν οι «γαλαζοκίτρινοι» περάσουν το εμπόδιο της Βοϊβοντίνα θα αντιμετωπίσουν τη Ντίλα Γκόρι.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ να παραμένει 1-1.

1

03/08/2023
21:45
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις
03/08/2023
21:45
45' Νέα φάση για τους γηπεδούχους

Ο Τσούμιτς έκανε το πλασέ από το ύψος της περιοχής και ο Μπέλετς μάζεψε σε δεύτερη προσπάθεια.

03/08/2023
21:42
40' Απειλούν ξανά οι Σέρβοι

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μιλοσάβγιεβιτς, που έκανε το μακρινό σουτ, με τον Μπέλετς να αποκρούει.

03/08/2023
21:37
37' ΓΚΟΛ για την Βοϊβοντίνα 1-1

Ο Ζούκιτς επιχείρησε το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, με την μπάλα να χτυπάει πάνω στον Ντβάλι και να καταλήγει στα δίχτυα.

03/08/2023
21:31
29' Μεγάλη ευκαιρία για την Βοϊβοντίνα

Ο Τσούμιτς άδειασε υπέροχα τον Ντβάλι μέσα στη περιοχή και στην συνέχεια έκανε το πλασέ, με τον Μπέλετς να κάνει σωτήρια απόκρουση με τα πόδια.

03/08/2023
21:27
27' ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΕΛ 1-0

Ο Τσεμπάκ έκανε την παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά, με αποδέκτη τον Σαρφό στο ύψος της περιοχής, που με ένα εκπληκτικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

03/08/2023
21:17
17' Νέα ευκαιρία για τους «γαλαζοκίτρινους»

Ο Γουίλσον έκανε το μακρινό σουτ και έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του πορτιέρο της Βοϊβοντίνα.

03/08/2023
21:10
10' Φάση για τον ΑΠΟΕΛ

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαρφό, η μπάλα έφτασε στον Τσεμπάκ, ο οποίος επιχείρησε το σουτ, όμως ήταν αδύναμο με τον Κάρεσιτς να μαζεύει.

03/08/2023
21:09
9' Χωρίς τελική το ματς

Ο ΑΠΟΕΛ έχει μπει πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, κρατάει την μπάλα και προσπαθεί να δημιουργήσει προϋποθέσεις, ώστε να απειλήσει την εστία των Σέρβων.

Σχηματισμός 4-2-3-1.

Ο Σα Πίντο επέλεξε την ίδια ενδεκάδα με τον πρώτο αγώνα στον ΓΣΠ.

Κάτω από τα δοκάρια θα βρίσκεται ο Μπέλετς, με τους Κρέσπο και Ντβάλι να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Αριστερά στο άκρο της άμυνας θα αγωνιστεί ο Τσεμπάκ, ενώ ο Σούσιτς θα αγωνιστεί στο δεξί άκρο της άμυνας.

Στη μεσαία γραμμή θα βρίσκεται ο Κοσταντίνοφ και Σαρφό. Ελαφρώς πιο μπροστά θα αγωνιστεί ο Ντάλσιο ως επιτελικός μέσος. Στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο Γουίλσον, με τον Φετφατζίδη δεξιά.

Τέλος στην κορυφή της επίθεσης βρίσκεται ο Κβιλιτάια.

1

03/08/2023
19:30

Βοϊβοντίνα (Ράντοσλαβ Μπάτακ): Τσάρεβιτς, Τσρνομάρκοβιτς, Τραορέ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ζούκιτς, Αντονίεβιτς, Νίκολιτς, Τσούμιτς, Λαζάρεβιτς, Μπαραγιέ, Βούκσεβιτς

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Τσεμπάκ, Κρέσπο, Ντβάλι, Σούσιτς, Κοσταντίνοφ, Σαρφό, Ντάλσιο, Φετφατζίδης, Γουίλσον, Κβιλιτάια

03/08/2023
19:20
Το επόμενο... βήμα

Αν ο ΑΠΟΕΛ καταφέρει να προκριθεί στον τρίτο γύρο του Conference League, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Βρόσκλα Πόλταβα - Ντίλα Γκόρι.

Ο πρώτος αγώνας έληξε 2-1 υπέρ των Ουκρανών, ενώ ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί σήμερα στις 20:00.

Τι έγινε στο πρώτο ματς

Με το... δεξί ξεκίνησαν τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις οι «γαλαζοκίτρινοι», οι οποίοι έχοντας σχετικά καλή παρουσία για αρκετό μέρος του αγώνα, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 2-1.

Το σκορ άνοιξε ο Κβιλιτάια στο 32ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Ζούκιτς στο 56ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ντβάλι εννέα λεπτά αργότερα.

Σήμερα η ομάδα της Λευκωσίας καλείται να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα πρόκρισης και αντιμετωπίζοντας με προσοχή τον αγώνα να.. .σφραγίσει στην πρόκριση.

03/08/2023
18:50
Καλησπέρα μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια του ΑΠΟΕΛ στο Conference League

Οι «γαλαζοκίτρινοι» αντιμετωπίζουν την Βοϊβοντίνα, στο πλαίσιο του επαναληπτικού ματς του δεύτερου προκριματικού γύρου του Conference League.