«Λύγισε» στα πέναλτι η Ελλάδα και έσβησε το όνειρο για Euro

Τρίτη, 26/3/2024 - 21:40

Όνειρο ήταν και πάει για την Ελλάδα

Η «γαλανόλευκη» λύγισε με 4-2 στα πέναλτι (0-0 κανονική διάρκεια και παράταση) από τη Γεωργία στην Τιφλίδα στον τελικό των playoffs και έμεινε εκτός τελικής φάσης του Euro 2024 με πολύ πικρό τρόπο. Έχασαν πέναλτι Μπακασέτας (1o) και Γιακουμάκης (4o), είχε δοκάρι στο 102’ ο Μαυροπάνος με κεφαλιά.

Με αυτόν τον τρόπο, το σύνολο του Πογέτ έχασε σπουδαία ευκαιρία να επιστρέψει σε μεγάλη διοργάνωση έπειτα από τη συμμετοχή του στο Μουντιάλ του 2014, στο οποίο η πορεία του ολοκληρώθηκε στα πέναλτι με την Κόστα Ρίκα.

21:38
Ο Κοτσορασβίλι κάνει το 1-0 για την Γεωργία στα πέναλτι, έπεσε σωστά ο Βλαχοδήμος.
26/03/2024
21:37
Ξεκινάει η διαδικασία των πέναλτι
26/03/2024
21:34
Τέλος παράτασης

Το σκορ παρέμεινε ισόπαλο και η πρόκριση θα κριθεί από τα ένδεκα βήματα.

26/03/2024
21:32
120' Απειλούν ξανά οι γηπεδούχοι

Ο Μικαουτάτζε μπήκε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

26/03/2024
21:27
115' Απάντησε η Ελλάδα

Ο Μπουχαλάκης έκανε την σέντρα και ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά στην... καρδιά της περιοχής, όμως ήταν αδύναμη.

26/03/2024
21:24
110' Νέα φάση για τη Γεωργία

Ο Τσιταϊσβίλι πέρασε τους πάντες, αλλά ο Βλαχοδήμος απέκρουσε το σουτ που έκανε από τα πλάγια.

26/03/2024
21:23
109' Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους

Κβιλιτάια στη θέση του Κβαρατσκιέλα.

26/03/2024
21:19
106' Αλλαγή για την Ελλάδα

21:14
105' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γεωργία

Τραγικό λάθος Μαυροπάνου, ο Μικαουτάτζε έκλεψε την μπάλα και γύρισε στον Νταβιτασβίλι, που είδε τον Βλαχοδήμο να τον νικά εξ επαφής.

26/03/2024
21:13
104' Διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους

Κβεκβεσκίρι αντί Κιτεϊσβίλι και Νταβιτασβίλι αντί Τσακβετάτζε.

26/03/2024
21:11
102' Τεράστια στιγμή για το σύνολο του Πογέτ

Ο Τσιμίκας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μαυροπάνος νίκησε τους πάντες στον αέρα αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

26/03/2024
21:09
100' Καλή στιγμή για την Ελλάδα

Ο Μπακασέτας έκανε δυνατό μακρινό σουτ και ο αντίπαλος τερματοφύλακας έστειλε την μπάλα κόρνερ.

26/03/2024
21:00
Έναρξη παράτασης
26/03/2024
20:54
Τέλος κανονικής διάρκειας

Οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες με 0-0 και ο αγώνας θα κριθεί στην παράταση. Αν χρειαστεί θα πραγματοποιηθεί και η διαδικασία των πέναλτι.

26/03/2024
20:53
90+3' Φάση για τη Γεωργία

Ο Κβαρατσκέλια μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά αλλά το σουτ του κόντραρε και κατέληξε στον Βλαχοδήμο.

26/03/2024
20:50
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
26/03/2024
20:46
86' Αναγκαστική αλλαγή για τη Γεωργία

Ο Σενγκέλια αποχώρησε με φορείο και ο Τσιταϊσβίλι πήρε τη θέση του.

26/03/2024
20:41
80' Ευκαιρία για την Ελλάδα

Μετά από εκτέλεση κόρνερ έγινε η κεφαλιά, αλλά ο Μαμαρντασβίλι μπλόκαρε.

26/03/2024
20:38
74' Αλλαγή για τη Γεωργία

Μικαουτάτζε αντί Ζιβζιβάτζε

26/03/2024
20:30
67' Αλλαγή για την «γαλανόλευκη»

Σιώπης αντί Κουρμπέλη

26/03/2024
20:22
60' Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα

Ρότα αντί Μπάλντοκ και Κωνσταντέλιας αντί Πέλκα.

Σύρραξη ανάμεσα στους ποδοσφαιριστής των δύο ομάδων

Όλα άρχισαν μετά από μία αψιμαχία ανάμεσα σε Μάνταλο και Κβαρατσκέλια. Η ένταση είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή των Τζαβέλλα και Λόριο, που ήταν στον πάγκο.

26/03/2024
19:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Το σκορ παρέμεινε 0-0.

26/03/2024
19:46
45' Μεγάλη ευκαιρία για τη Γεωργία

Ο Ζιβζιβάτζε εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλή θέση και υποχρέωσε τον Βλαχοδήμο σε τεράστια απόκρουση.

26/03/2024
19:38
38' Φάση για το σύνολο του Πογέτ

Ο Τσιμίκας έκανε την σέντρα-σουτ από τα αριστερά και η μπάλα και κατέληξε στα χέρια του Μαμαρντασβίλι

26/03/2024
19:28
28' Πιέζουν οι γηπεδούχοι

Η Γεωργία είναι πιο ανεβασμένη τα τελευταία λεπτά και φτάνει πιο εύκολα κοντά στην περιοχή της «γαλανόλευκης».

26/03/2024
19:15
14' Συνεχίζεται το ματς

Ο Έλληνας στόπερ σηκώθηκε.

26/03/2024
19:14
13' Προσωρινή διακοπή

Ο Μαυροπάνος βρίσκεται στο έδαφος μετά από σύγκρουση με τον Ζιβζιβάτζε

26/03/2024
19:12
11' Προϋπόθεση για τη Γεωργία

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντβάλι πήδηξε για την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά δεν βρήκε μπάλα για πολύ λίγο.

26/03/2024
19:09
7' Πρώτη φάση για την Ελλάδα

Ο Μάνταλος έκανε την σέντρα-σουτ από τα αριστερά και ο Μαμαρντασβίλι μάζεψε εύκολα.

26/03/2024
19:08
7' Χωρίς τελική ακόμα το ματς

Αμφότερες οι ομάδες πιέζουν και προσπαθούν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό, ψάχνοντας ένα γρήγορο τέρμα.

Σχηματισμός: 3-5-2.

Ο Βίλι Σανιόλ έκανε μόλις μία αλλαγή σε σχέση με το προηγούμενο ματς κόντρα στο Λουξεμβούργο, με τον Κβαρατσέλια να παίρνει τη θέση του Μικαουτάτζε.

Ο Μαμαρντασβίλι είναι κάτω από την εστία, με τριάδα μπροστά τους τους Κβερκβέλια, Κάσια και Ντβάλι. Οι Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι θα παίξουν στον άξονα με τους Σενγκέλια - Κακαμπάτζε στα άκρα.

Η επιθετική τριάδα αποτελείται από τους Κακβετάτζε, Κβαρατσχέλια και Ζιβζιβάντζε.

26/03/2024
17:50
Ανάλυση ενδεκάδας της Ελλάδας

Σχηματισμός 4-3-3.

Ο Γκουστάβο Πογέτ επέλεξε την ίδια ενδεκάδα, που χρησιμοποίησε και στο ματς με το Καζακστάν.

Ο Βλαχοδήμος θα είναι κάτω από τα δοκάρια, Μαυροπάνος και Χατζηδιάκος τα δύο στόπερ, ενώ Μπάλντοκ και Τσιμίκας θα βρίσκονται στα άκρα της άμυνας.

Σε ρόλο αμυντικού χαφ ο Κουρμπέλης, ενώ Μάνταλος και Μπακασέτας θα είναι οι εσωτερικοί μέσοι, με τους Μασούρα και Πέλκα να βρίσκονται στα άκρα της επίθεσης και ο Ιωαννίδης στην κορυφή.

26/03/2024
17:45

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος - Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας - Κουρμπέλης, Μπακασέτας, Μάνταλος - Μασούρας, Πέλκας, Ιωαννίδης

Γεωργία (Γουίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Σενγκέλια, Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι, Κακαμπάτζε, Κακβετάτζε, Ζιβζιβάντζε, Κβαρατσχέλια

Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε την προσπάθεια της Εθνικής Ελλάδας

Η «γαλανόλευκη» αντιμετωπίζει τη Γεωργία, στο πλαίσιο της τελικής φάσης των προκριματικών του Euro 2024.