Τα φιλμ των αναμετρήσεων σε Αρένα και Τσίρειο

Κυριακή, 21/4/2019 - 20:55

Ολοκληρώθηκε το τελευταίο φετινό ντέρμπι της Λεμεσού με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες στο 1-1. Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό για την ΑΕΛ ο Γκαστανάγια ενώ ο Απόλλωνας έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Γιούστε στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αποτέλεσμα το οποίο ουσιαστικά βάζει τέλος στα όνειρα του Απόλλωνα για πιθανή κατάκτηση του τίτλου. Από την άλλη η ΑΕΛ μείωσε τη διαφορά από την τρίτη θέση και πλέον περιμένει πιθανές απώλειες της ΑΕΚ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Την ερχόμενη αγωνιστική μετά τη διακοπή του Πάσχα ο Απόλλωνας πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ ενώ η ΑΕΛ φιλοξενεί την Ομόνοια στο Τσίρειο.

Ολοκληρώθηκε το ημίχρονο στην «Αρένα» με την ΑΕΚ και τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκονται στο ισόπαλο χωρίς τέρματα 0-0.

Καλό παιχνίδι στο μεγαλύτερο διάστημα του ημιχρόνου όμως τα πολλά και δυνατά φάουλ μετά το πρώτο 20λεπτό έριξαν αισθητά τον ρυθμό των δύο ομάδων.

21/04/2019
20:58
Τέλος στην αναμέτρηση 1-0 νίκη για την ΑΕΚ

Αν και με δέκα ποδοσφαιριστές για μισή ώρα, η ΑΕΚ κατάφερε να βάλει «φωτιά» στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΕΛ χάρη στο γκολ του Γκονζάλεζ στο 66ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη ο ΑΠΟΕΛ έμεινε στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα όμως η διαφορά από τον Απόλλωνα μειώθηκε στους τρεις βαθμούς με το μεταξύ τους παιχνίδι μετά το Πάσχα να ακολουθεί.

Από την άλλη η ΑΕΚ έφτασε τους 55 βαθμούς και μείωσε τη διαφορά από τον Απόλλωνα στους τρεις βαθμούς. Την ερχόμενη αγωνιστική η ομάδα της Λάρνακας αγωνίζεται και πάλι εντός έδρας κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα.

Να σημειώσουμε ότι σε έξι αναμετρήσεις με την ΑΕΚ ο ΑΠΟΕΛ κατά τη φετινή περίοδο δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε και μία.

21/04/2019
20:50
90' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις
21/04/2019
20:39
79' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ

Όμορφο σουτ από τον Βιντιγκάλ με τον Τόνιο να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

21/04/2019
20:37
78' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Καζού πέρασε ο Μπέζιακ.

Ρισκάρει ο Ιταλός τεχνικός του ΑΠΟΕΛ.

21/04/2019
20:36
77' Σουτ για τον ΑΠΟΕΛ

Από μακριά ο Τόμας Ντε Βινσέντι δοκίμασε το πόδι του όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

21/04/2019
20:31
72' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ

Στη θέση του Μοράις πέρασε ο Βιντιγκάλ.

21/04/2019
20:27
67' Αλλαγή για την ΑΕΚ

Ο Τέτε πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Τζέφρεν.

21/04/2019
20:25
66' Γκολ για την ΑΕΚ

Κόντρα στη ροή του αγώνα η ομάδα της Λάρνακας κατάφερε να ανοίξει το σκορ με σουτ του Γκονζάλεζ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

α

21/04/2019
20:21
60΄Κόκκινη για την ΑΕΚ

Με 10 ποδοσφαιριστές θα συνεχίσει στην αναμέτρηση η ομάδα της Λάρνακας καθώς ο Ακοράν δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή.

21/04/2019
20:09
50' Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Σέντρα του Γιάκολις με τον Νατέλ να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Τόνιο.

21/04/2019
20:04
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου
21/04/2019
19:47
Ημίχρονο στην Αρένα

Σε γενικές γραμμές, είναι ισορροπημένο μέχρι τώρα παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν κάπως περισσότερη κατοχή της μπάλας.α

21/04/2019
19:45
45' Δύο λεπτά καθυστερήσεις
21/04/2019
19:40
40' Πολύ καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Φάουλ από πλάγια, ο Ντε Βινσέντι το εκτέλεσε απευθείας και ανάγκασε τον Τόνιο σε δύσκολη επέμβαση στην κλειστή του γωνία.

21/04/2019
19:33
30' ΣΧΟΛΙΟ

Αρκετά φάουλ από ένα σημείο και μετά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να σταματά συνέχεια η ροή του αγώνα αλλά και ο ρυθμός του παιχνιδιού.

21/04/2019
19:22
23' Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ

Στη θέση του Ακίνο ο Φλοριάν Τολεμες.

α

21/04/2019
19:07
6' Πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ

Πρώτη καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ με το ΑΠΟΕΛ να βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Σόουζα να δίνει στον Τάμαρι και αυτό με την σειρά του στον Ντε Βινσέντι. Ο Αργεντινός με την πρώτη έκανε το σουτ αναγκάζοντας τον Τόνιο να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα.

21/04/2019
19:01
1' Ξεκίνησε η αναμέτρηση στην Αρένα
21/04/2019
18:57
Τέλος στο ντέρμπι της Λεμεσού, 1-1 το αποτέλεσμα

α

21/04/2019
18:53
90' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Η μπάλα ξέφυγε από τον Βοζίνια και ο Μπρου από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα σώματα.

21/04/2019
18:52
90' Πέντε λεπτά οι χρόνοι των καθυστερήσεων
21/04/2019
18:39
78' Αλλαγή για την ΑΕΛ

Στη θέση του Αντόνια πέρασε ο Νιλς.

21/04/2019
18:34
72' Γκολ για τον Απόλλωνα

Η πίεση του Απόλλωνα εν τέλει απόδωσε καρπούς καθώς κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Γιούστε. Ο Γάλλος αμυντικός, νίκησε τον Βοζίνια με πλασέ από το ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Πέδρο.

21/04/2019
18:29
67' Σουτ για τον Απόλλωνα

Καλό σουτ από τον Πέδρο, μπλοκάρει σταθερά ο Βοζίνια.

21/04/2019
18:23
61' Δεύτερη αλλαγή για τον Απόλλωνα

Ο Σαρδινέρο έξω και στη θέση του ο Φοπαλά.

21/04/2019
18:15
54' Αποκρούει ο Βοζίνια

Βοζίνια αποκρούει σε κόρνερ το πέναλτι του Ζελάγια, παραμένει το 0-1. Πολύ κακή εκτέλεση από τον Αργεντινό επιθετικό.

21/04/2019
18:14
53' Αποβολή στο Τσίρειο και πέναλτι για τον Απόλλωνα

Η ΑΕΛ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Αγκάνοβιτς είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή για κτύπημα εντός περιοχής στον Βασιλείου.

21/04/2019
18:10
Ανάλυση ενδεκάδας ΑΠΟΕΛ

Σαρωτικές αλλαγές σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα του ΑΠΟΕΛ κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου για τα ημιτελικά του κυπέλλου πραγματοποίησε ο Πάολο Τραμετσάνι στην ενδεκάδα του ΑΠΟΕΛ για τον εκτός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Διατηρήθηκαν στην ενδεκάδα των γαλαζοκιτρίνων μόνο οι Βούρος, Μοράις και Ντε Βινσέντι

21/04/2019
18:06
46' Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο στο Τσίρειο

Από μια αλλαγή για τους δύο προπονητές.

Για τον Απόλλωνα πέρασε εκτός ο νεαρός Ψύχας για να πάρει τη θέση του ο Παπουλής ενώ για την ΑΕΛ βγήκε εκτός ο σκόρερ Γκαστανιάγα για να περάσει ο Νταβόρ.

21/04/2019
18:05
Οι ενδεκάδες στην Αρένα

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ):Τόνιο, Γκονζάλεθ, Τρουγιόλς, Γκαρσία, Σάστρε, Κάσες, Ακοράν, Τζεφρέν, Ακίνο, Γιάννου, Τρισκόφσκι

ΑΠΟΕΛ (Πάολο Τραμετζάνι): Βάτερμαν, Βούρος, Καρλάο, Ιωάννου, Γιάκολις, Μοράις, Καζού, Σόουζα, Τάμαρι, Ντε Βινσέντι, Νατέλ

21/04/2019
17:48
Ημίχρονο στο Τσίρειο

1-0 μπροστά στο σκορ η ΑΕΛ με το γκολ του Γκαστανιάγα.

α

21/04/2019
17:41
40' Τριπλή μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Αρχικά, δοκάρι για τον Απόλλωνα με τον Ζελάγια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρου. Στη συνέχεια ο Βοζίνια απόκρουσε σε κόρνερ τον κεραυνό του Βασιλείου ενώ τέλος άστοχο σουτ από τον Ψύχα μέσα από την περιοχή.

21/04/2019
17:31
30' Πολύ καλή στιγμή για τον Απόλλωνα

Ο Βοζίνια αποκρούει με δεύτερη προσπάθεια το συρτό σουτ του Ζελάγια.

21/04/2019
17:20
19' Γκολ για την ΑΕΛ

Μετά από εκτέλεση φάουλ η άμυνα του Απόλλωνα δεν απομάκρυνε καλά, και ο Γκαστανιάγα με συρτό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

21/04/2019
17:18
17' Σώζει τον Απόλλωνα ο Γιούστε

Ο Χουράδο έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε από τον Βάλε και κατευθυνόταν προς τα δίχτυα όμως ο Γιούστε πρόλαβε και την έδιωξε σε κόρνερ.

21/04/2019
17:18
17' Απαντά στις ευκαιρίες η ΑΕΛ

Ο Μακρής έπιασε ένα σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο.

21/04/2019
17:16
15' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα

Σωτήρια επέμβαση του Βοζίνια στην κοντινή κεφαλιά του Σαρδινέρο. Πολύ καλή σέντρα από τον Πέδρο.

21/04/2019
17:11
7' Πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση

Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντόσα Τζούνιορ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάλε. Πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι

21/04/2019
17:01
1' Σέντρα στο ντέρμπι της Λεμεσού
21/04/2019
16:07
Ανάλυση ενδεκάδων στο Τσίρειο

Απόλλωνας: Κάτω από τα δοκάρια είναι ο Βάλε, στα άκρα της άμυνας Πέδρο και Βασιλίου, ενώ στόπερ οι Γιούστε και Σελίμοβιτς. Στα χαφ Μάρκοβιτς, Μπρου, με τους Σαρδινέρο, Ψύχα και Σκέμπρι πίσω από τον προωθημένο Ζελάγια.

Στον πάγκο βρίσκεται ο Παπουλής για τον Απόλλωνα. Εκτός αποστολής έμειναν οι Περέιρα, Σακέτι, Χάμπος, Καραγιόλ, Ρομπέρζ και Κέρμπρ

ΑΕΛ: Ο Ντούσαν Κέρκεζ δεν υπολογίζει τους τιμωρημένους Γκοντάλ και Αντάμοβιτς. Ο προπονητής της ΑΕΛ παρατάσσει την ομάδα του με σχηματισμό 3-5-2. Εκτός αποστολής από πλευράς ΑΕΛ έμεινε και ο Άλεξ Ντα Σίλβα πιθανότατα για λόγους ξεκούρασης.

Κάτω από τα δοκάρια είναι ο Βοζίνια στο κεντρικό δίδυμο στην άμυνα οι Ντόσα και Λαφρανς με τους Αντρέ Τεϊσέιρα και Γουήλερ στα άκρα της πτέρυγας. Γκαστανιάγα και Φιντέλις στα χαφ με τους Αντόνια και Αγκάνοβιτς να είναι στα άκρα της επίθεσης και τους Μακρή και Χουράδο στην επίθεση.