Του «τέλειωσε» τα όνειρα η συμπολίτισσα... (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 21/4/2019 - 18:57

Ολοκληρώθηκε το τελευταίο φετινό ντέρμπι της Λεμεσού με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες στο 1-1. Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό για την ΑΕΛ ο Γκαστανάγια ενώ ο Απόλλωνας έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Γιούστε στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης.

Αποτέλεσμα το οποίο ουσιαστικά βάζει τέλος στα όνειρα του Απόλλωνα για πιθανή κατάκτηση του τίτλου. Από την άλλη η ΑΕΛ μείωσε τη διαφορά από την τρίτη θέση και πλέον περιμένει πιθανές απώλειες της ΑΕΚ κόντρα στον ΑΠΟΕΛ.

Την ερχόμενη αγωνιστική μετά τη διακοπή του Πάσχα ο Απόλλωνας πάει στο ΓΣΠ για να αντιμετωπίσει τον ΑΠΟΕΛ ενώ η ΑΕΛ φιλοξενεί την Ομόνοια στο Τσίρειο.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Στο έβδομο λεπτό χάθηκε η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση για την ΑΕΛ. Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ντόσα Τζούνιορ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάλε.

Στο 15ο λεπτό ο Σαρδινέρο έπιασε την κεφαλιά όμως ο Βοζίνια έσωσε την ομάδα του από σίγουρο γκολ.

Δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΛ άγγιξε το γκολ όταν ο Χουράδο έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε από τον Βάλε και κατευθυνόταν προς τα δίχτυα όμως ο Γιούστε πρόλαβε και την έδιωξε σε κόρνερ.

Τελικά το γκολ για την ΑΕΛ ήρθε στο 19ο λεπτό με τον Γκαστανιάγα. Μετά από εκτέλεση φάουλ η άμυνα του Απόλλωνα δεν απομάκρυνε καλά, και ο Γκαστανιάγα με συρτό σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

α

Πέντε λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Απόλλωνας έχασε τριπλή ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Αρχικά, δοκάρι για τον Απόλλωνα με τον Ζελάγια μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρου. Στη συνέχεια ο Βοζίνια απόκρουσε σε κόρνερ τον κεραυνό του Βασιλείου ενώ τέλος άστοχο σουτ από τον Ψύχα μέσα από την περιοχή.

Η ΑΕΛ στο 53ο λεπτό έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές καθώς ο Αγκάνοβιτς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από χτύπημα στον Βασιλείου εντός περιοχής.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ζελάγια όμως ο Βοζίνια κατάφερε να σώσει την ομάδα του και να διατηρήσει το 1-0.

α

Στο 67ο λεπτό ο Πέδρο έκανε το σουτ όμως ο Βοζίνια μάζεψε σταθερά την μπάλα.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με τον Γιούστε στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γάλλος αμυντικός, νίκησε τον Βοζίνια με πλασέ από το ύψος του πέναλτι μετά από πάσα του Πέδρο.

Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις. Η μπάλα ξέφυγε από τον Βοζίνια και ο Μπρου από κοντινή απόσταση έστειλε τη μπάλα στα σώματα.

Απόλλωνας (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Βασιλείου, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Μάρκοβιτς, Μπρου, Σαρδινέρο (Φοπαλά 61’), Σκέμπρι, Ψύχας (Παπουλής 46’), Ζελάγια

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντόσα, Α. Τεϊσέιρα, Γκαστανιάγα (Νταβόρ 46’), Λαφράνς, Μακρής, Φιντέλις, Χουράδο (Σχρανζ 65’), Γουίλερ, Αντόνια (Νιλς 78'), Αγκάνοβιτς

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Σωφρόνης Αυγουστή (Απόλλωνας):«Σίγουρα είχαμε να αντιμετωπίσουμε ένα ντέρμπι. Νομίζω από την πρώτη φάση ο αντίπαλος μπήκε μπροστά και μας έκανε ακόμη πιο δύσκολο τον στόχο μας. Η ομάδα του Ντούσαν δουλεύει καλά τακτικά, φαίνεται η δουλειά στον αγωνιστικό χώρο. Προσπαθήσαμε να πάρουμε τη νίκη που θα μας κρατήσει ζωντανούς ενόψει του αγώνα με τον ΑΠΟΕΛ. Αυτό δεν έγινε όμως. Με τη νέα χρονιά θα γίνουν πολλά για να γίνει η ομάδα όπως την θέλω εγώ και ο κόσμος της. Κάποια πράγματα που είδα… προσπάθησαν όμως σίγουρα θέλουμε κάποια πράγματα να αλλάξουν επίπεδο. Τα τελευταία χρόνια που είμαι εδώ, σε όλα τα παιχνίδια θέλουμε τους τρεις βαθμούς και προσπαθώ και οι ποδοσφαιριστές και το Δ.Σ. και ο κόσμος το κάτι παραπάνω. Πρέπει να βρούμε το κάτι παραπάνω. Αυτό θα ψάξουμε για να είμαστε πιο δυνατοί τη νέα σεζόν».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Πολύ καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες, ένα πραγματικό ντέρμπι. Ήμασταν πολύ καλοί το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο 2ο ημίχρονο ο Απόλλων ήταν καλύτερος. Είμαι περήφανος για τους ποδοσφαιριστές μου για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα. Έχω πει πολλές φορές τα καλύτερα λόγια για τον Σωφρόνη, έχει τώρα κάποιες δύσκολες στιγμές. Υπάρχουν οι νίκες, οι ισοπαλίες και οι ήττες και πρέπει να δεχόμαστε όλα τα αποτελέσματα όσοι ήμαστε μέσα στο ποδόσφαιρο».

Ντόσα Τζούνιορ (ΑΕΛ): «Παίξαμε αρκετά καλά. Μετά που μείναμε με 10 ήταν πολύ δύσκολο. Δεν χάσαμε όμως και νομίζω πως αυτό το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Δεν έχει σημασία πως αρχίζεις αλλά πως τελειώνεις. Μας κέρδισαν δύο φορές, όμως δείξαμε χαρακτήρα και περάσαμε στον τελικό. Υπάρχουν ακόμα τρία παιχνίδια και ο τελικός».

Για τον τελικό κυπέλλου: «Όλος ο κόσμος αυτό περιμένει. Δεν είναι μόνο στην ΑΕΛ που το περιμένουν αλλά και στον ΑΠΟΕΛ. Γι’ αυτό δουλεύουμε, υπάρχει όμως ακόμη δρόμος».