«Λύγισε» απέναντι στην ανώτερη Νορβηγία η Εθνική

Πέμπτη, 12/10/2023 - 23:34

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε!

Η Εθνική μας γνώρισε την ήττα με 4-0 από τη Νορβηγία στο «ΑΕΚ Αρένα», για την έβδομη αγωνιστική του προκριματικού ομίλου του Euro 2024.

Στο πρώτο μέρος το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στάθηκε πολύ καλά απέναντι στον Χάαλαντ και απείλησε στο 25ο λεπτό, με το σουτ του Κάστανου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καθ' όλη την διάρκεια την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το Σέρλοθ στο 33ο λεπτό.

Μετά την ανάπαυλα, το σύνολο του Σολμπάκεν ξεδίπλωσε το ταλέντο του και κατάφερε να διπλασιάσει το σκορ με τον Χάαλαντ στο 65ο λεπτό. Στην συνέχεια η ομάδα του Κετσπάγια δεν κατάφερε να φέρει αντίσταση στους αντίπαλους της, που βρήκαν άλλα δύο τέρματα, με τον Νορβηγό στο 72ο λεπτό και τον Αουρσνές στο 81ο πρώτο λεπτό.

Έτσι η Εθνική μας παρέμεινε στην τελευταία θέση του ομίλου με μηδέν βαθμούς, ενώ η Νορβηγία ανέβηκε στους δέκα βαθμούς τοποθετούμενη στην τρίτη θέση.

Επόμενος αγώνας για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα την ερχόμενη Κυριακή (15/10, 16:00) με αντίπαλο την Γεωργία.

12/10/2023
23:32
Τέλος αγώνα

Η Εθνική μας γνώρισε την ήττα με 4-0 από τη Νορβηγία, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του προκριματικού ομίλου του Euro 2024.

12/10/2023
23:32
90' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
12/10/2023
23:22
81' ΓΚΟΛ για τη Νορβηγία 4-0

Ο Άουρσενς με πλασέ από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

12/10/2023
23:20
78' Διπλή αλλαγή για την Εθνική μας

Κάστανος και Κούσουλος εκτός, μέσα οι Κορρέα και Γαβριήλ.

12/10/2023
23:13
72' ΓΚΟΛ για τη Νορβηγία 3-0

O Νούσα έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Χάαλαντα πήρε την κεφαλιά, στην συνέχεια η μπάλα χτύπησε πάνω στον Κυπριανού και κατέληξε στα δίχτυα.

12/10/2023
23:12
71' Νέα φάση για τους Νορβηγούς

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μέλινγκ έκανε το σουτ στην κίνηση, από το ύψος της περιοχής, όμως έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μολ.

12/10/2023
23:06
65' ΓΚΟΛ για τη Νορβηγία 2-0

Ο Χάαλαντ βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι και με ένα γυριστό σουτ νίκησε τον Μολ.

12/10/2023
23:05
63' Απειλεί η Εθνική μας

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Καρώ πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως πέρασε πολύ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νίλαντ.

12/10/2023
23:04
60' Αλλαγή για την Κύπρο

Ο Πηλεάς θα πάρει την θέση του Χαραλάμπους.

12/10/2023
23:03
59' Ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Ο Μπεργκ με ένα δυνατό ευθύβολο σουτ λίγο έξω από την περιοχή ανάγκασε τον πορτιέρο της Εθνικής μας να διώξει με γροθιές.

12/10/2023
22:55
54' Διπλή αλλαγή για την Εθνική μας

Σπόλιαριτς και Ηλία στη θέση του Κυριάκου και του Κακουλλή.

12/10/2023
22:53
Τελική για τη Νορβηγία

Ο Σέρλοθ δοκίμασε το σουτ, από το ύψος της περιοχής, όμως έστειλε την μπάλα αρκετά άουτ.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με τη Νορβηγία να προηγείται 1-0.

12/10/2023
22:22
37' Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους

Ο Χάαλαντ έκανε το πλασέ από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και ο Γκόγκιτς έβαλε το πόδι του, ώστε να της αλλάξει πορεία και να βοηθήσει τον Μολ να αποκρούσει με άνεση.

12/10/2023
22:18
33' ΓΚΟΛ για τη Νορβηγία 1-0

Ο Σέρλοθ έκανε το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Γκόγκιτς και να καταλήγει στα δίχτυα.

12/10/2023
22:12
25' Απειλεί η Εθνική μας

Ο Κάστανος επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Νίλαντ

12/10/2023
22:09
21' Μεγάλη φάση για την ομάδα του Χάαλαντ

Ο Μέλινγκ έκανε την σέντρα και ο Σόρλοθ πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μολ.

12/10/2023
22:05
19' Νέα ευκαιρία για τη Νορβηγία

Ο Χάαλαντ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, υποχρεώνοντας τον Μολ σε δύσκολη απόκρουση.

12/10/2023
22:03
18' Πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους

Ο Σαρλόθ έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Κορέια πριν βρει δίχτυα.

12/10/2023
21:58
10' Καλή προϋπόθεση για τη Νορβηγία

Ο Μέλινγκ έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Καρώ έδιωξε με κεφαλιά, προτού η μπάλα φτάσει στον Χάαλαντ.

12/10/2023
21:51
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Οι φιλοξενούμενοι έχουν την κατοχή και προσπαθούν με οργανωμένο παιχνίδι να αναπτυχθούν, από την άλλη η Εθνική μας έχει επικεντρωθεί στην σωστή λειτουργία των μετόπισθεν και θα επιδιώξει να απειλήσει στην κόντρα.