Το «πάλεψε» αλλά έφυγε ηττημένη από την Κροατία η Ομόνοια (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 20/7/2021 - 22:57

Προσπάθησε, «πάλεψε», αλλά έφυγε με την ήττα από την Κροατία η Ομόνοια!

Οι πρωταθλητές Κύπρου ηττήθηκαν με 2-0 από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Το πρώτο γκολ για την κροατική ομάδα σκόραρε ο Μάιερ στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, με δυνατό σουτ εντός περιοχής, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιάκιτς στο 81ο λεπτό.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ντιναμό «ξύπνησε» μετά το 20λεπτο και έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, με τους Χούμποτσαν και Σέχου αντίστοιχα να κάνουν κάποιες σωτήριες επεμβάσεις. Από την πλευρά της η Ομόνοια έχασε τρομερή ευκαιρία με τον Ντούρις στο 26ο λεπτό.
Στο δεύτερο μέρος οι Κροάτες ήταν καλύτεροι, είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και την κατοχή της μπάλας. Γυρόφερναν συνεχώς έξω από την περιοχή του Φαμπιάνο και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ λίγο μετά τη συμπλήρωση της μιας ώρας στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Ντιναμό παρέμεινε επικίνδυνη και βρήκε το δεύτερο γκολ.

Η ρεβάνς μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την ερχόμενη Τρίτη (27/07 - 18:00) στο ΓΣΠ της Λευκωσίας. Θυμίζουμε πως ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ δεν ισχύει πλέον μετά από απόφαση της ευρωπαϊκής ομοσπονδίας.

Ο νικητής του ζευγαριού μεταξύ της Ομόνοιας και της Ντιναμό θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Λέγκια Βαρσοβίας και Φλόρα Ταλίν για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League. Οι ηττημένοι των δύο ζευγαριών θα τα... πουν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

20/07/2021
22:57
Τέλος του αγώνα

Παρά την προσπάθεια η Ομόνοια γνώρισε την ήττα με 2-0 από τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ και ουσιαστικά ψάχνει ένα «θαύμα» ενόψει της ρεβάνς στο ΓΣΠ

20/07/2021
22:53
Το γκολ της Ντιναμό για το 2-0 (ΒΙΝΤΕΟ)
20/07/2021
22:44
81' Γκολ για τη Ντιναμό

Μετά από πάσα στο κόρνερ, ο Μάιερ έκανε τη σέντρα στην περιοχή, ο Γιάκιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

20/07/2021
22:41
79' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Λέτσιακς έκανε τη σέντρα από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, εκεί όπου ο Τζιωνής έκανε το σουτ στην κίνηση και η μπάλα πέρασε έξω

20/07/2021
22:34
Το γκολ της Ντιναμό (ΒΙΝΤΕΟ)
20/07/2021
22:28
65' Γκολ για τη Ντιναμό

Με μια φάση από το πουθενά, ο... ξεχασμένος Μάιερ πήρε μπάλα στην περιοχή και δοκίμασε το δυνατό σουτ, ο Φαμπιάνο προσπάθησε να αποκρούσει με το πόδι, όμως κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0

20/07/2021
22:26
63' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τη Ντιναμό

Έξω με πρόβλημα μετά από σύγκρουση με τον Γκόμεθ ο Ιβάνουσετς, μέσα ο Καστράτι

20/07/2021
22:24
62' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω ο Μιξ, μέσα ο Τζιωνής

20/07/2021
22:21
59' Νέα καλή φάση για την Ομόνοια

Ο Λέτσιακς και πάλι από αριστερά, γύρισε έξυπνα έξω για τον Μιξ, αυτός έκανε με τη μια το σουτ, ωστόσο η μπάλα κόντραρε στον Καθρίν και απομακρύνθηκε

20/07/2021
22:08
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο

Συνεχίζουν χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

20/07/2021
21:51
Τέλος πρώτου ημιχρόνου, στο 0-0 οι δύο ομάδες

Πολύ καλή η παρουσία της Ομόνοιας στο πρώτο 45λεπτο, η οποία όχι μόνο αμύνεται εξαιρετικά, αλλά είχε και τις ευκαιρίες της για να σκοράρει.

Η Ντιναμό «ξύπνησε» μετά το 20λεπτο και έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες, με τους Χούμποτσαν και Σέχου αντίστοιχα να κάνουν κάποιες σωτήριες επεβάσεις, ενώ στο 42' «έχασε» τον αρχηγό της, Αντέμι, ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Απαιτείται πλέον ανάλογη συνέχεια από τους πρωταθλητές, η οποία αναμένεται να είναι δυσκολότερη όσο περνάει ο χρόνος καθώς οι Κροάτες θα πιέζουν και καλείται να συνεχίσει στον ίδιο καλό ρυθμό.

20/07/2021
21:50
45+2' Άλλη μια τελική για τη Ντιναμό

Ο Μάιερ δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Λανγκ και έφυγε σε κόρνερ

20/07/2021
21:48
45+1' Μεγάλη φάση για τη Ντιναμό

Ο Όρσιτς με κεφαλιά έστρωσε για τον Μάιερ, ο Λανγκ πρόλαβε να βάλει το κεφάλι ούτως ώστε να ακουμπήσει στον αντίπαλο και να περάσει έξω, σε ευνοϊκή θέση

20/07/2021
21:48
45' Άλλη μια ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Κούσουλος δοκίμασε ένα μακρινό σουτ στην κίνηση, με τον Λιβάκοβιτς να μαζεύει σταθερά

20/07/2021
21:45
43' Νέα τελική για την Ομόνοια

Ο Μποτεάκ επιχείρησε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια

20/07/2021
21:38
36' Μεγάλη διπλή φάση για τη Ντιναμό

Ο Πέτκοβιτς δοκίμασε εις διπλούν το σουτ από ευνοϊκή θέση στην περιοχή και στις δύο ήταν εκεί ο Σέχου διώχνοντας με το σώμα

20/07/2021
21:36
34' Ευκαιρία για τη Ντιναμό

Ο Όρσιτς βγήκε επικίνδυνα μπροστά από τον Φαμποάνο και προτού σουτάρει ο Χούμποτσαν έβαλε σωτήρια το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ

20/07/2021
21:31
28' Κάρτα στον Κούσουλο

Κίτρινη στον ποδοσφαιριστή της Ομόνοιας για επικίνδυνο παίξιμο

0

20/07/2021
21:29
27' Νέα φάση για την Ομόνοια

Ο Ντούρις δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, ήταν όμως άστοχο και η μπάλα πέρασε έξω

20/07/2021
21:22
19' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Γκόμεθ επιχείρησε να αιφνιδιάσει με μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά και ενώ όλοι περίμεναν σέντρα, με τη μπάλα όμως να περνάει λίγο έξω

20/07/2021
21:12
9' Πήγε να δημιουργηθεί φάση για την Ομόνοια

Ο Λέτσιακς από αριστερά γύρισε ωραία στην περιοχή, εκεί όπου δεν υπήρχε κανείς και ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε, με τον Ριστόφσκι να απομακρύνει

20/07/2021
21:02
1' Έναρξη του αγώνα