Έμεινε στην ισοπαλία με τη Βασιλεία και «αποχαιρετά» την Ευρώπη η Ομόνοια (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 4/11/2021 - 21:38

Χωρίς νικητή, αλλά με… χαμένο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο ΓΣΠ μεταξύ της Ομόνοιας και της Βασιλείας για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Conference League. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1 και έτσι το «τριφύλλι» δεν έχει πλέον ούτε μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Με την ισοπαλία αυτή το «τριφύλλι» έφτασε τους δύο βαθμούς, ενώ οι Ελβετοί έφτασαν στους οκτώ βαθμούς και «κλείδωσαν» την πρόκριση τους. Το γκολ για τους «πράσινους» σκόραρε στο 16ο λεπτό ο Ανδρόνικος Κακουλλής, ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραρε στο 57ο λεπτό ο Μιλάρ.

Παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες στο πρώτο ημίχρονο και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα επί της ουσίας στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησαν. Στη συνέχεια του ημιχρόνου, οι Ελβετοί ανέβηκαν πιο ψηλά όπως αναμενόταν, όμως δεν έγιναν απειλητικοί για την εστία του Φαμπιάνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ελβετοί ανέβηκαν, πίεσαν την Ομόνοια και πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης όμως έριξαν αισθητά «στροφές» καθώς είχαν το σκορ που ήθελαν.

Επόμενη ευρωπαϊκή υποχρέωση για την Ομόνοια είναι στο Μπακού, κόντρα στην Καραμπάχ (25/11 - 19:45, ώρα Κύπρου) για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων της διοργάνωσης. Στις εγχώριες διοργανώσεις, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ την προσεχή Κυριακή (07/11) πάει στο Δασάκι για να αντιμετωπίσει τον Εθνικό Άχνας (19:00) στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

04/11/2021
22:00
Το... τρίτο ημίχρονο της αναμέτρησης

Ο απόηχος και οι δηλώσεις από το ΓΣΠ.

04/11/2021
21:41
Κρατά το οικονομικό όφελος το «τριφύλλι»
04/11/2021
21:38
Τέλος στο ΓΣΠ, 1-1 οι δύο ομάδες

Χωρίς μαθηματικές ελπίδες πλέον το «τριφύλλι» για πρόκριση στην επόμενη φάση.

0

04/11/2021
21:35
90' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος

Παραμένει το 1-1 ανάμεσα σε Ομόνοια και Βασιλεία.

04/11/2021
21:29
85' Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Αποχωρεί ο Μιλάρ για να μπει στη θέση του ο Στόκερ.

04/11/2021
21:25
81' Αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Ανδρόνικος Κακουλλής παραχωρεί τη θέση του στον Λοΐζο Λοΐζου.

04/11/2021
21:23
78' Έπεσε ο ρυθμός της αναμέτρησης

Ισορροπημένος και χαμηλός ο ρυθμός μετά την επίτευξη του γκολ με λίγο προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους.

04/11/2021
21:11
67' Αλλαγή για την Ομόνοια

Στη θέση του Χαραλάμπους πέρασε ο Μιξ Ντίσκερουντ.

04/11/2021
21:05
61' Αλλαγή για την Βασιλεία

Πετρέτα στη θέση του Ταβάρες.

04/11/2021
21:02
57' Γκολ για τους φιλοξενούμενους

Ο Μιλάρ πλάγια στην περιοχή, έκανε το σουτ και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

04/11/2021
21:01
56' Διαμαρτύρεται για πέναλτι η Ομόνοια

Απρόσεκτο παίξιμο στον Κακουλλη, τίποτα «λέει» ο διαιτητής. Υπάρχει ξεκάθαρη παράβαση στον επιθετικό της Ομόνοιας, λάθος απόφαση από τη διαιτητική ομάδα.

04/11/2021
20:59
55' Αλλαγή για την ομάδα της Ελβετίας

Στη θέση του Εντόι ο Ζοέλσον.

04/11/2021
20:55
51' Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

Συνδυάστηκαν ωραία οι φιλοξενούμενοι, με τον Μάλες από το ύψος του πέναλτι να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ουζόχο.

04/11/2021
20:50
46' Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Ο Φαμπιάνο παραχωρεί τη θέση του στον Ουζόχο και ο Τζιωνής τη θέση του Ατιέμγουεν.

Διπλή αλλαγή και για τη Βασιλεία

Μπούργκερ εκτός για να μπει ο Μάλες και Κασάμι εκτός για να μπει ο Παλάσιος.

04/11/2021
20:34
Ημίχρονο στο ΓΣΠ, 1-0 μπροστά η Ομόνοια

Το σχόλιο του πρώτου ημιχρόνου

Ημίχρονο στο ΓΣΠ, με την Ομόνοια να έχει το προβάδισμα με 1-0 κόντρα στη Βασιλεία για την αναμέτρηση της τέταρτης αγωνιστικής των ομίλων του Conference League. Το γκολ για τους «πράσινους» σκόραρε στο 16ο λεπτό ο Ανδρόνικος Κακουλλής.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βασιλεία αναμένεται να ανέβει ακόμη πιο ψηλά στον αγωνιστικό χώρο καθώς θα ψάξει το γκολ της ισοφάρισης που θα της δώσει ουσιαστικά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Με τη σειρά της η Ομόνοια καλείται να υπερασπιστεί το προβάδισμα της για να πάρει τη νίκη και να έχει ελπίδες πρόκρισης.

ξ

04/11/2021
20:30
45' Τρία επιπλέον λεπτά για το τέλος του ημιχρόνου

Παραμένει το 1-0 για την Ομόνοια από το 16ο λεπτό με το γκολ του Κακουλλή.

04/11/2021
20:23
39' Πολιορκούν την περιοχή της Ομόνοιας οι Ελβετοί

Φάση διαρκείας στη περιοχή του Φαμπιάνο, αλλά οι επιθετικοί των φιλοξενουμένων δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν σωστά τη φάση.

04/11/2021
20:19
35' Μακρινό σουτ για τη Βασιλεία

Ο Τσούμερ από τα 35 μέτρα επιχείρησε να νικήσει τον Φαμπιάνο, όμως ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας μάζεψε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.

04/11/2021
20:06
«ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΟΠΑΔΟΥ»

Πανό κατά της κάρτας οπαδού σήκωσαν οι οπαδοί της Βασιλείας στη νότια κερκίδα του ΓΣΠ όπου φιλοξενούνται.

0

04/11/2021
20:01
16' Γκολ για την Ομόνοια

Καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Ζόρντι Γκόμεθ στον Κακουλλή. Ο νεαρός άσος της Ομόνοιας «άδειασε» τον αμυντικό της Βασιλείας και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

04/11/2021
19:59
15' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια

Αποχωρεί αναγκαστικά ο Νικόλας Παναγιώτου και στη θέση του ο Άνταμ Λανγκ.

Ο νεαρός άσος της Ομόνοιας συγκρούστηκε στο κεφάλι με τον Κίκο και λόγω ζαλάδων δε μπορεί να συνεχίσει στην αναμέτρηση.

04/11/2021
19:54
10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο το πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση. Προσπαθεί να πιέσει ψηλά η Ομόνοια και να δημιουργήσει ευκαιρίες, χωρίς όμως επιτυχία.

04/11/2021
19:45
1' Έναρξη στην αναμέτρηση

Στη σέντρα η Βασιλεία.

04/11/2021
19:41
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

Με τις λευκές εμφανίσεις η Ομόνοια, με τις κυανέρυθρες οι φιλοξενούμενοι.

04/11/2021
19:25
Μπεργκ: «Όταν βγαίνεις στο γήπεδο περιμένεις να κερδίσεις»

Ο Χένινγκ Μπεργκ μίλησε στη Cytavision πριν από το αποψινό παιχνίδι με τη Βασιλεία:

«Ελπίζουμε η εμφάνισή μας να είναι ανάλογη με την προηγούμενη, στην Ελβετία. Θέλουμε να έχουμε την ίδια απόδοση σήμερα. Ελπίζουμε να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα, καλύτερο από την προηγούμενη φορά. Η Βασιλεία είναι πολύ καλή ομάδα και θα εξαρτηθεί και από αυτούς. Όταν βγαίνεις στο γήπεδο πάντα περιμένεις να κερδίσεις και θα προσπαθήσουμε να είμαστε στο ψηλότερο μας επίπεδο. Θα είμαι ικανοποιημένος αν καταφέρουμε να κερδίσουμε».

04/11/2021
19:22
Νίκη για την Καραμπάχ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου

Οι Αζέροι πέρασαν νικηφόρα με 2-1 από την έδρα της Καϊράτ.

Έτσι, η Ομόνοια μόνο με νίκη κόντρα στη Βασιλεία θα συνεχίσει να έχει ελπίδες πρόκρισης.