«Πλήρωσε» τα λάθη στην άμυνα και ηττήθηκε από τη Σκωτία η Κύπρος (ΦΩΤΟ)

Σάββατο, 25/3/2023 - 17:56

Πρεμιέρα με το... αριστερό για την Εθνική!

Η Κύπρος γνώρισε την ήττα με 3-0 από τη Σκωτία στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης, για την 1η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2024.

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, οι αντίπαλοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά κενά στην κυπριακή άμυνα και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με γκολ των ΜακΓκίν (21') και ΜακΤόμινεϊ (87', 90'+3').

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «πλήρωσε» τα λάθη, δεν μπόρεσε ποτέ να βγάλει αντίδραση, ενώ είδε και τον Ιωάννου να αποβάλλεται στις καθυστερήσεις και έτσι άρχισε με ήττα τις υποχρεώσεις στον πρώτο όμιλο

Την 2η αγωνιστική η Κύπρος έχει ρεπό, γι' αυτό και θα δώσει εκτός έδρας φιλικό αγώνα με την Αρμενία την ερχόμενη Τρίτη (28/3, 18:00). Επόμενη υποχρεώση στα προκριματικά, την 3η αγωνιστική, με αντίπαλο τη Γεωργία το καλοκαίρι (17/6, 21:45) στο «ΑΕΚ Αρένα».

17:54
90'+4' Κόκκινη κάρτα στον Ιωάννου

Ο διεθνής μπακ είχε κίτρινη κάρτα και κλώτσησε τη μπάλα μακριά, με τον διαιτητή να του δείχνει δεύτερη και να τον αποβάλλει

0

25/03/2023
17:52
90'+3' Πετυχαίνουν και τρίτο γκολ οι Σκωτσέζοι

Έπειτα από νέα αδράνεια, ο Ρόμπερτσον έκανε το γύρισμα στον ΜακΤόμινεϊ κι αυτός με εύκολο πλασέ σκόραρε ξανά για το 3-0

0

25/03/2023
17:50
+5 λεπτά οι καθυστερήσεις
25/03/2023
17:46
87' Γκολ για τη Σκωτία, 2-0

Ο Νικόλας Ιωάννου έκανε τραγικό λάθος στην άμυνα, ο Κρίστι έκανε τη σέντρα, ο Ντάικς κατέβασε με το κεφάλι και ο Μακτόμινεϊ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι

0

25/03/2023
17:44
85' Ευκαιρία για την Εθνική

Ο Χαραλάμπους έδωσε για τον Κακουλλής, αυτός δοκίμασε ένα καλό σουτ το ύψος της περιοχής και ο Γκαν απέκρουσε

25/03/2023
17:38
79' Ολοκληρώνει τις αλλαγές με άλλες δύο κινήσεις η Κύπρος

Έξω οι Κάστανος και Γκόγκιτς, μέσα οι Τζιωνής και Λοΐζου

25/03/2023
17:28
69' Διπλή φάση για τη Σκωτία

Μετά από μελέ στην περιοχή, Κρίστι και Μακτόμινεϊ δοκίμασαν απανωτά σουτ, αμφότερα τα οποία σταμάτησαν πάνω στα σώματα της κυπριακής άμυνας

25/03/2023
17:27
68' Άλλες δύο αλλαγές για την Εθνική

Χαραλάμπους και Κακουλλής παίρνουν τις θέσεις των Κυριάκου και Πίττα

25/03/2023
17:25
66' Πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Λαΐφης έκανε λάθος στην άμυνα, ο Τζακ πήρε τη μπάλα και δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Δημητρίου να μπλοκάρει

25/03/2023
17:20
60' Κακός ο ρυθμός του αγώνα

Ανούσιο το πρώτο μισό στο δεύτερο μέρος. Η Σκωτία έχει το προβάδισμα και κατέβασε ρυθμούς στην προσπάθεια να το διαχειριστεί κατάλληλα, ενώ αντίθετα η Κύπρος δεν μπορεί για την ώρα να αντιδράσει.

0

25/03/2023
17:05
46' Έναρξη β' μέρους

Με αλλαγή η Εθνική μας, ο Ντανίλο Σπόλιαριτς παίρνει τη θέση του Ιωάννη Κούσουλου

25/03/2023
16:48
Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Αν και ξεκίνησε καλά η Εθνική, εντούτοις μετά το 20λεπτο δεν είχε ανάλογη συνέχεια.

Η Σκωτία ανέβασε ρυθμούς, εκμεταλλεύτηκε μια στιγμή αδράνειας και πήρε προβάδισμα, ενώ έφτασε κοντά και σε κι άλλο γκολ.

Πλέον, η Κύπρος καλείται να βγάλει αντίδραση στο δεύτερο μέρος για να μπορεί να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

0

25/03/2023
16:43
43' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους

Άνταμς και ΜακΓκίν έπαιξαν ωραία το 1-2, με τον πρώτο να κάνει το σουτ στο ύψος της περιοχής και τον Δημητρίου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ

25/03/2023
16:28
27' Πήγε να αιφνιδιάσει ο Αρτυματάς

Ο αρχηγός της Εθνικής είδε εκτός εστίας τον αντίπαλο τερματοφύλακα και δοκίμασε ένα μακρινό σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω

0

25/03/2023
16:22
21' Γκολ για τη Σκωτία

Μετά από αδράνεια στην κυπριακή άμυνα, ο Ρόμπερτσον έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο ΜακΓκίν με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

0

25/03/2023
16:17
17' Πρώτη φάση και για την Κύπρο

Ο Κάστανος δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με τον Γκαν να μαζεύει εύκολα

25/03/2023
16:13
13' Πρώτη τελική στο ματς

Ο Χίκεϊ έκανε το διαγώνιο σουτ από δεξιά, με τον Δημητρίου να πέφτει στην κλειστή γωνιά και να διώχνει σε κόρνερ

25/03/2023
16:00
1' Έναρξη του αγώνα