Κυπελλούχος η Ομόνοια, νίκησε τον Εθνικό στα πέναλτι με ήρωα Φαμπιάνο (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 25/5/2022 - 21:55

Το πήρε κι αυτό!

Η Ομόνοια επικράτησε του Εθνικού με 5-4 στη διαδικασία των πέναλτι (0-0 η κανονική διάρκεια του τελικού) και κατέκτησε το 15ο κύπελλο στην ιστορία της.

0

Ήρωας για άλλη μια φορά ο Φαμπιάνο που απέκρουσε δύο πέναλτι και... χάρισε ακόμη ένα τρόπαιο στην ομάδα της Λευκωσίας, με τον Χαραλάμπους να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση.

Σε έναν... ατελειώτο τελικό που άρχισε με τις χειρότερες συνθήκες για την ομάδα της Λευκωσίας, αφού αποβλήθηκε στο 5ο λεπτό ο Σέχου, ενώ στο τέλος της παράτασης αποβλήθηκε και ο Λένον, χρειάστηκε η... άχαρη διαδικασία και εκεί ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έδειξε ξανά την κλάση του.

0

Το... πάλεψε και με το παραπάνω η ομάδα της Άχνας, ωστόσο «πλήρωσε» την αστοχία της και το γεγονός ότι δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

0

Η Ομόνοια πανηγυριζεί ξανά και... σώζει τη χρονιά, αφού στο πρωτάθλημα έμεινε εκτός εξάδας και τερμάτισε στην 7η θέση και με την κατάκτηση του κυπέλλου παίρνει ευρωπαϊκό εισιτήριο για τα play-off του Europa League και ταυτόχρονα εξασφαλίζει παρουσία στους ομίλους του Conference για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

21:35
120' Τελευταία ευκαιρία στο ματς

Ο Λοΐζου εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κακουλλής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

25/05/2022
21:33
2 λεπτά οι καθυστερήσεις
25/05/2022
21:33
Αποβολή για τον Λένον

Ο Λένον διαμαρτυρήθηκε έντονα, δέχθηκε δύο κίτρινες και ο διαιτητής τον έστειλε στα αποδυτήρια

25/05/2022
21:29
116' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό

Ο Πηλέας έκανε ωραίο γύρισμα από αριστερά, ο Ηλία έκανε την προβολή από κοντά όμως η μπάλα πέρασε παράλληλα

25/05/2022
21:25
113' Φάση για τον Εθνικό

Μετά από απομάκρυνση, ο Άδωνη δοκίμασε με τη μια του σουτ και ο Λανγκ έβαλε σωτήρια το κεφάλι που έδιωξε σε κόρνερ

25/05/2022
21:18
106' Έναρξη β' μέρους παράτασης

21:08
101' Τρίτη αλλαγή για τον Εθνικό

Έξω ο Ντούρις, μέσα ο Μάριος Ηλία

25/05/2022
21:00
92' Δοκάρι για τον Εθνικό

Ο Πηλέας εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι

25/05/2022
20:58
90' Έναρξη της παράτασης

Αλλαγή για τον Εθνικό, με τον Ντόλεζαλ να παίρνει τη θέση του Μάζουρεκ

25/05/2022
20:52
Τέλος στην κανονική διάρκεια

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στην ημίωρη παράταση, με το σκορ να παραμένει στο 0-0.

Αν δεν λύσουν τις διαφορές τους στα δύο έξτρα 15λεπτα, τότε ο κυπελλούχος θα κριθεί στην... άχαρη διαδικασία των πέναλτι.

0

25/05/2022
20:51
90+2' Ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Μπασιρού έβγαλε κάθετη δεξιά για τον Κακουλλή, ο Χριστοδούλου βγήκε έγκαιρα και έκλεισε τη γωνιά, αποκρούοντας το πλασέ του σε κόρνερ

0

25/05/2022
20:49
3 τα λεπτά των καθυστερήσεων
25/05/2022
20:49
90' Πέμπτη αλλαγή για την Ομόνοια

Μέσα ο Χαραλάμπους, έξω ο Ντίσκερουντ

25/05/2022
20:46
87' Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια

Ο Κακουλλής πάτησε περιοχή και έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Τσέποβιτς έκανε το πλασέ από κοντά, όμως ήταν αδύναμο και ο Χριστοδούλου μάζεψε

0

25/05/2022
20:43
84' Καλή φάση για τον Εθνικό

Ο Γκόρουπετς δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να μαζεύει σταθερά

20:37
78' Ευκαιρία για τον Εθνικό

Ο Ταράσοβς έκανε τη σέντρα μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λανγκ έδιωξε και η μπάλα στρώθηκε στον Κουντόμπιακ που έπιασε με τη μια το σουτ και ο Μπασιρού έβαλε το πόδι και έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ

25/05/2022
20:23
65' Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια

Κακουλλής και Τσέποβιτς πήραν τις θέσεις των Λοβέρα και Μάταβζ

25/05/2022
20:16
58' Πρώτη αλλαγή για τον Εθνικό

Έξω ο Βοϊτκόφσκι, μέσα ο Ζάκπα

25/05/2022
20:12
54' Νέα φάση για τον Εθνικό

Ο Ιωάννου έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Βοϊτκόφσκι με πλασέ από κοντά έστειλε τη μπάλα έξω

0

25/05/2022
20:06
48' Ευκαιρία για τον Εθνικό

Ο Ντούρις έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ιωάννου έπιασε το σουτ και ο Φαμπιάνο απέκρουσε

25/05/2022
20:04
46' Έναρξη β' μέρους

Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια, με τον Παναγιώτου να παίρνει τη θέση του Κίκο. Συνεχίζει με τους ίδιους έντεκα ο Εθνικός

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο στον μεγάλο τελικό, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 0-0.

Ένα πρώτο μέρος που επισκιάστηκε από τη γρήγορη αποβολή του Σέχου, στο 5ο λεπτό, με την Ομόνοια να αλλάζει από νωρίς τα πλάνα της και να αναγκάζεται να παίξει πιο προσεκτικά στην άμυνα.

Ο Εθνικός κράτησε περισσότερο μπάλα, είχε 1-2 καλές φάσεις αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ τη δική της ευκαιρία είχε και η ομάδα της Λευκωσίας.

Το γεγονός ότι οι ισορροπίες είναι διαφορετικές κάνει το δεύτερο ημίχρονο του μεγάλου τελικού ακόμη πιο ενδιαφέρον.

0

25/05/2022
19:46
1 λεπτό οι καθυστερήσεις
25/05/2022
19:39
38' Πρώτη καλή στιγμή για την Ομόνοια

Ο Λοβέρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χούμποτσαν έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και η μπάλα πέρασε λίγο έξω

25/05/2022
19:31
31' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό

Ο Ντίσκερουντ έκανε λάθος και η ομάδα της Άχνας βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Γκόρουπετς να γυρίζει από δεξιά, τη μπάλα να στρώνεται στον Άμπραχαμ που έκανε το σουτ εντός περιοχής και την έστειλε πάνω από τα δοκάρια

25/05/2022
19:30
29' Νέα φάση για τον Εθνικό

Ο Κουντόμπιακ πήρε μπάλα έξω από την περιοχή και δοκίμασε με τη μια το σουτ, ωστόσο ο Φαμπιάνο απέκρουσε εύκολα

25/05/2022
19:26
25' Πρώτη τελική

Ο Μάζουρεκ έδωσε ωραία δεξιά για τον Γκόρουπετς, που πάτησε περιοχή και έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω

0

25/05/2022
19:20
20' Χωρίς φάσεις ο τελικός

Η γρήγορη αποβολή για την Ομόνοια διαφοροποίησε τα δεδομένα, η οποία παίζει με προσοχή στην άμυνα αφού έχει αριθμητικό μειονέκτημα, με τον Εθνικό να κρατάει μπάλα αλλά να μην μπορεί να την αξιοποιήσει σωστά

0

25/05/2022
19:12
11' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια

Έξω ο Παπουλής και μέσα ο Χούμποτσαν για ενίσχυση της άμυνας, μετά την αποβολή του Σέχου.

Ίδια ακριβώς περίπτωση με τον ημιτελικό κόντρα στην Ανόρθωση, όταν εκεί δέχθηκε κόκκινη ο Γιούστε και πάλι «την πλήρωσε» ο Ελλαδίτης

25/05/2022
19:06
5' Κόκκινη στον Σέχου

Ο μπακ της Ομόνοιας ανέτρεψε τον Βοϊτκόφσκι, εκτός περιοχής, ο οποίος έβγαινε μόνος και με τη χρήση του VAR ο διαιτητής τον απέβαλε

25/05/2022
19:00
1' Έναρξη του μεγάλου τελικού