Έβαλε δύσκολα στον... εαυτό της όμως πήρε προβάδισμα πρόκρισης η ΑΕΚ

Πέμπτη, 27/7/2023 - 22:55

Πήγε να... φάει το κεφάλι της η ΑΕΚ!

Παρά το γεγονός πως προηγήθηκαν με 3-0 από το ημίχρονο, οι «κιτρινοπράσινοι» είδαν την Τορπέντο να μειώνει το σκορ με δύο τέρματα και να μπαίνει για τα καλά στην υπόθεση πρόκριση, στα πλαίσια του πρώτου μεταξύ τους αγώνα, για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League.

Οι Λαρνακείς ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να... αγκαλιάσουν το εισιτήριο της επόμενης φάσης, με τους Γκιούρτσο (6' ΠΕΝ), Κάσας (16') και Φαράζ (40') να σκοράρουν.

Μετά την ανάπαυλα, η ομάδα από την Λευκορωσία εκμεταλλεύτηκε την χαλαρότητα και την κούραση των ποδοσφαιριστών του Όλτρα και μέσα σε τέσσερα λεπτά μπήκε ξανά στο κόλπο με τους Γκλουσκενκοφ (69') και Οβόνο (73') να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.

Η ΑΕΚ εντέλει μπόρεσε να κρατήσει το θετικό αποτέλεσμα, όμως αν αναλογιστούμε τα δεδομένα κανείς δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένος.

Πλέον καλείται να... γυρίσει σελίδα και να επικεντρωθεί στον επαναληπτικό της ερχόμενης Τετάρτης (02/08, 20:00), όπου εκμεταλλευόμενη το «μαξιλαράκι ασφαλείας» του ενός γκολ, θα επιδιώξει να πάρει την πρόκριση.

Θυμίζουμε πως ο νικητής του εν λόγω ζευγαριού θα αναμετρηθεί με το νικητή του ζευγαριού Μακάμπι Τελ Αβίβ - Πέτροκουμπ.

27/07/2023
23:30
Το ματς που ενδιαφέρει την ΑΕΚ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 3-0 της Πέτροκουμπ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι.

Ο νικητής του εν λόγω ζευγαριού θα αναμετρηθεί στον τρίτο γύρο του Conference League με το νικητή του ζευγαριού ΑΕΚ-Τορπέντο.

27/07/2023
23:20
Οι δηλώσεις του προπονητή της ΑΕΚ μετά την λήξη
27/07/2023
22:55
Τέλος αγώνας

Αν και δύσκολα η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει προβάδισμα πρόκρισης, επικρατώντας με 3-2 κόντρα στην Τορπέντο.

1

27/07/2023
22:48
90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις
27/07/2023
22:45
86' Απειλούν ξανά οι Λευκορώσοι

Ο Λισάκοβιτς έκανε απευθείας εκτέλεση φάουλ, υποχρεώνοντας τον Τούμπα σε δύσκολη απόκρουση, με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

27/07/2023
22:30
73' ΓΚΟΛ για την Τορπέντο 2-3

Μετά απο σέντρα του Λιβάκοβιτς ο Σεφσένκο πήρε τη πρώτη κεφαλιά και ακολούθως ο Οβόνο νίκησε τον Τούμπα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

27/07/2023
22:26
69' ΓΚΟΛ για την Τορπέντο 1-3

Μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο Τούμπας έκανε ασταθή απόκρουση, με την μπάλα να φτάνει στον Γκλουσκενκοφ ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

27/07/2023
22:17
60' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ

Ο Φαράζ έκανε καταπληκτική κάθετη μπαλιά στον κενό χώρο με αποδέκτη τον Γκιούρτσο, ο οποίος από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή απέναντι από τον Αβράμοβιτς και έκανε το διαγώνιο σουτ, όμως ήταν άστοχο και η μπάλα κατέληξε ψηλά και άουτ.

27/07/2023
22:14
57' Χαμηλός ο ρυθμός

Όπως ήταν λογικό μετά την ανάπαυλα η ΑΕΚ οπισθοχώρησε και φαίνεται να επικεντρώνεται στα μετόπισθεν, δίνοντας χώρο στην Τορπέντο, με στόχο να χτυπήσει στην αντεπίθεση για ένα τέταρτο γκολ.

Τέλος ημιχρόνου

Οι δύο ομάδες οδηγούνται στα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ να προηγείται με 3-0 και να έχει ήδη  θέσει γερές βάσεις για πρόκριση.

1

27/07/2023
21:47
45+2' Απειλούν ξανά οι Λαρνακείς

Ο Φαράζ έκανε το πλασέ, μέσα από την περιοχή, όμως δεν βρήκε την μπάλα καλά, με αποτέλεσμα να την στείλει αρκετά άουτ.

27/07/2023
21:45
45' Τρία λεπτά καθυστερήσεις
27/07/2023
21:39
40' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 3-0

Οι Λαρνακείς βγήκαν στην κόντρα επίθεση με τον Φραν Σολ να δίνει στον Γκιούρτσο, ο οποίος από τα αριστερά μπήκε στην περιοχή και έκανε την παράλληλη μπαλιά στον Φαράζ, που ανενόχλητος έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

27/07/2023
21:35
36' Απειλεί η Τορπέντο

Ο Πομπουντέι έκανε την σέντρα-σουτ, αρκετά μακριά από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να παίρνει περίεργη πορεία, ξεγελώντας τον Τούμπα και εντέλει να καταλήγει στο δοκάρι.

27/07/2023
21:31
32' Τελική για την ΑΕΚ

Ο Μάμας επιχείρησε το μακρινό σουτ, όμως ο Αβράμοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε την μπάλα στην αγκαλιά του.

27/07/2023
21:23
24' Καλή στιγμή για τους «κιτρινοπράσινους»

Ο Φραν Σολ έκανε το τάκλιν στον Μένσα, με την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Γκιούρτσο, ο οποίος έκανε το σουτ, διαγώνια και έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

27/07/2023
21:16
16' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ 2-0

Ο Σάντσες επιχείρησε το σουτ, από το ύψος της περιοχής και ανάγκασε τον Αβράμοβιτς σε δύσκολη απόκρουση, με τον Κάσας σε δεύτερο χρόνο να παίρνει την κεφαλιά από κοντά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

1

27/07/2023
21:11
10' Απειλούν οι Λαρνακείς

Μετά από μια πολύ καλή ατομική ενέργεια, ο Φαράζ έκανε το σουτ, όμως ήταν αδύναμο και ο πορτιέρο της Τορπένο έλεγξε με ευκολία.

27/07/2023
21:06
6' ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ

Μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ράφα Λόπες, από το μαρκάρισμα του Σεφσένκο, ο Γκιούρτσο νίκησε τον Αβράμοβιτς από την άσπρη βούλα.

1

27/07/2023
21:03
3' Μεγάλη ευκαιρία για την Τορπέντο

Ο Μενσά από πολύ κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει.