Λύγισε στα πέναλτι στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου η Αλ Χιλάλ του Λουτσέσκου

Σάββατο, 21/12/2019 - 19:02

Την ήττα από τη Μόντερει στα πέναλτι με 3-2 (2-2 το ματς) γνώρισε η Αλ Χιλάλ του Ράζβαν Λουτσέσκου στον μικρό τελικό της διοργάνωσης. Η ομάδα της Σαουδικής Αραβίας κατάφερε να πάρει προβάδισμα, αλλά στην επανάληψη βρέθηκε να κυνηγάει το ματς.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, πήρε προβάδισμα με τον Εντουάρντο στο 35ο λεπτό, με τον Βραζιλιάνο να γράφει το 1-0 με κεφαλιά ψαράκι μέσα από τη μικρή περιοχή.

Ωστόσο, στο ξεκίνημα της επανάληψης, η ομάδα από το Μεξικό έφερε τούμπα το ματς.

Μετά από λάθος έξοδο του τερματοφύλακα της Αλ Χιλάλ, ο Γκονζάλες ισοφάρισε σε 1-1, ενώ η Μοντερέι πήρε προβάδισμα πέντε λεπτά αργότερα με τον Μαξιμιλιάνο Μέσα να βρίσκει δίχτυα με κοντινό πλασέ.

Το παιχνίδι ήρθε εκ νέου στα ίσια, όταν ο Εντουάρντο έγινε αυτή τη φορά δημιουργός, δίνοντας την ασίστ στον Γκομίς που στο 66ο λεπτό ισοφάρισε σε 2-2 για την Αλ Χιλάλ, στέλνοντας το ματς στα πέναλτι.

Στη ψυχοφθόρο διαδικασία, ο πρωταγωνιστής της ομάδας του Λουτσέσκου, Εντουάρντο, ήταν ο μοιραίος, αφού δεν τα κατάφερε από την άσπρη βούλα, όπως επίσης και ο Κάνο χαρίζοντας στη Μοντερέι την τρίτη τιμητική θέση στη διοργάνωση.